Poniedziałek 28-05-2018, imieniny Justyny, Jaromira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Noc Muzeów Noc Muzeów

Szwedzi nad Pregołą

Zacieśnia się współpraca pomiędzy Szwecją a obwodem kaliningradzkim. Jak zapowiadają politycy - korzyści z tego mają być naprawdę obopólne i powinny objąć w miarę różnorodne dziedziny gospodarki.

Jednakże to zacieśnianie współpracy rozpoczyna się od kontaktów pomiędzy wojskowymi. W miniony piątek przybyła do Kaliningradu oficjalna delegacja kół wojskowych, ze szwedzkim ministrem obrony na czele. Wcześniej w Moskwie, na spotkaniach z rosyjskimi ministrami ustalono, iż jeszcze w tym roku odbędą się na Bałtyku wspólne szwedzko - rosyjskie manewry wojskowe. Manewry najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone w listopadzie na wodach terytorialnych Rosji, w pobliżu Bałtijska - siedziby największej bazy rosyjskiej floty na Bałtyku.
     Jak podały niektóre agencje, w tym Rosbalt, manewry o podobnym zakresie i charakterze zamierzano przeprowadzić już dwa lata temu. Jednakże Szwecja wycofała się z tego przedsięwzięcia na znak protestu przeciwko rosyjskim akcjom wojskowym na terenie Czeczenii.
     Od pewnego czasu szwedzcy biznesmeni zainteresowani są ściślejszymi kontaktami handlowymi, a nawet poważnymi inwestycjami na terenie obwodu kaliningradzkiego. Także samorządy obwodu oraz południowej Szwecji - szczególnie okręgu Blekinge - prowadzą ożywioną wymianę informacyjną. Częste spotkania grup roboczych przygotowują grunt pod dalsze kontakty. Za kilka tygodni w Kaliningradzie odbędzie się wszechstronna prezentacja południowych okręgów Szwecji.
     Szwedzki minister obrony powiedział, że współpraca obydwu bałtyckich państw w zakresie obrony powinna nosić i nosi charakter pokojowy. W tym celu przewidywane są też wspólne działania zmierzające do zabezpieczenia i likwidowania broni, w tym pozostałości broni chemicznej zatopionej na dnie Bałtyku już po wojnie.
     Podczas ostatniego spotkania szwedzkiej delegacji z dowództwem Floty Bałtyckiej, a także władzami obwodu kaliningradzkiego przekazana została informacja, że jeszcze w tym roku nad Pregołą zacznie funkcjonować Konsulat Generalny Królestwa Szwecji. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Szwedzki konsulat w Kaliningradzie zostanie otwarty do 1 października - powiedział Sven Hirdman - ambasador tego kraju w Moskwie.
     Ambasador przewiduje dalszy rozwój, a nawet poważne ożywienie kontaktów pomiędzy kaliningradzkimi i szwedzkimi przedsiębiorcami.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Stronger
Clinex Grill
Clinex Glass