UWAGA!

Ta współpraca nikomu nie zaszkodzi

 Elbląg, Przystań żeglarska w Elblągu to część Pętli Żuławskiej - to m.in. ją odwiedzili goście z Litwy
Przystań żeglarska w Elblągu to część Pętli Żuławskiej - to m.in. ją odwiedzili goście z Litwy (fot. arch. AD)

Spotkali się po to, by rozmawiać o doświadczeniach i przyszłości śródlądowych dróg wodnych. Jak mówili im więcej takich rozmów, tym lepiej, bo współpraca może tylko pomóc, a nie zaszkodzić. Do Elbląga przyjechali litewscy urzędnicy, a ich wizyta jest efektem tej, która w lipcu odbyła się w Kłajpedzie.

 Najpierw, na początku lipca, na Litwę pojechali polscy delegaci, którzy zajmują się tematem dróg wodnych. Wśród nich znalazł się Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, który od lat stara się promować te drogi wodne, które znajdują się w okolicy. 
       Teraz nadszedł czas na rewizytę – w Elblągu pojawiło się pięciu delegatów z różnych części Litwy, w tym samorządowcy z rejonu Kłajpedy i Kowna, a także przedstawiciele Litewskiego Urzędu Śródlądowych Dróg Wodnych (LIWA).
       O czym rozmawiano w Elblągu? O połączeniu śródlądowych dróg wodnych w Polsce z tymi, które są na Litwie tak, by uczestniczyła w tym również Rosja i Białoruś. Mówiono również o turystyce, że powinna być rozwijana jako sieć wzajemnych połączeń. Goście chcieli się również jak najwięcej dowiedzieć o śluzach, jakie znajdują się na tutejszych kanałach wodnych.
       - Infrastruktura, którą państwo mają, u nas jest bardzo podobnie rozwijana. Jedyną różnicą jest to, że ze względu na większą ilość kilometrów dróg wodnych ta infrastruktura jest tutaj bardziej rozwinięta – mówił Antanas Ivanauskas, dyrektor generalny Litewskiego Urzędu Śródlądowych Dróg Wodnych (LIWA).
       Dodał również, że choć Litwini są nastawieni na wykorzystanie dród wodnych pod kątem przeładunków, a Polacy bardziej stawiają na turystykę, to widać u nas potencjał.
       Wydaje się to szczególnie istotne w kontekście elbląskiego portu, zwłaszcza, że pojawił się pomysł "skojarzenia portu w Elblągu z tymi, które znajdują się w Kownie i Kłajpedzie".
       - Mamy deklaracje ze strony litewskiej, że są tam przewoźnicy, którzy mają sprzęt i są gotowi do współpracy. Mamy deklaracje ze strony portu elbląskiego, który miałby być pośrednikiem w przewozach między Litwą a Polską. Wymiana handlowa między tymi krajami istnieje, chodzi o wykreowanie takiej oferty, która będzie konkurencyjna do tej, która opiera się na transporcie kołowym – mówił Jerzy Wcisła. - Jestem przekonany, że współpraca przedstawicieli naszego portu i kojarzenie przewoźników, którzy u nas funkcjonują z przewoźnikami po stronie litewskiej i z zarządzającymi ich terenami przeładunkowymi oraz portami doprowadzi do tego, że oferta się pojawi. Mam nadzieję, że ci, którzy dzisiaj przewożą ładunki samochodami i koleją przeniosą je na drogi wodne.

  Elbląg, Antanas Ivanauskas (pośrodku) mówił, że w Polsce mamy więcej dróg śródlądowych, ale zasady działania są podobne
Antanas Ivanauskas (pośrodku) mówił, że w Polsce mamy więcej dróg śródlądowych, ale zasady działania są podobne (fot. AD)

 Litwini oglądali również trzy obiekty związane z Pętlą Żuławską – przystań pasażerską w Rybinie i dwie jachtowe – w Elblągu i w Osłonce. Jak mówił Michał Górski, prezes Pętli Żuławskiej, goście pytali o to, jak zarządzane są porty i jak są finansowane, a także na jakich zasadach pobierane są opłaty.
       - Myślę, że im bardziej ścisła będzie współpraca tym lepiej – dodał Antanas Ivanauskas, dyrektor generalny Litewskiego Urzędu Śródlądowych Dróg Wodnych (LIWA). - Nikomu to nie zaszkodzi, a przyniesie wiele korzyści.

mw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Eh te marzenia zwłaszcza jednego pana?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Prorok.Igor(2015-10-01)
  • Takie inicjatywy i tak zaangażowanych ludzi w to co robią, warto popierać ale i wspierać. Aby ta inicjatywa nabrała realnych kształtów i została wcielona w życie, musi uzyskać aprobatę /Warszawy/. Naszym przedstawicielem, który zadba o realizację tej inicjatywy jest bez wątpienia pan Jerzy Wcisla. A więc nasz /ziomek/ w Senacie RP
  • Do klik muszę sprowadzić ciebie na ziemie- senatorem zostanie Sadowski!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Kat.Na.Idiotów(2015-10-01)
  • To fantastyczna wiadomość że Litwini deklarują współpracę. Tym bardziej, że wymiana handlowa między naszymi krajami istnieje. Obie strony mogą na tym zyskać. Brawo Panie Wcisła!
  • Transport wodny to przyszłość Polski, odciążenie dróg, ekologiczne bezpieczeństwo, tani transport. Trzeba dążyć do tego aby procent towarów transportowanych drogą wodną stale się powiększał.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    znawcatematu(2015-10-01)
  • Należy wykorzystywać każdą możliwość rozwoju, szukać niestandardowych rozwiązań. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z potencjału jaki kryje się w drogach wodnych. Pan Wcisła zasługuje na uznanie za swoje zaangażowanie w ten temat.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    wafelek(2015-10-01)
  • Sadowski już pokazał na co go stać, temu panu już chyba podziękujemy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    lubięmajonez(2015-10-01)
  • Sadowskiemu już podziekujemy, pokazal co potrafi
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    małp@(2015-10-01)
  • Jeden kontenerowiec zabiera z dróg 200 km TIR-ów, więc zdecydowanie warto inwestować w ten sposób transportu
  • Jurek Wcisła do Senatu. Tylko tam będzie mógł skutecznie lobbować tak ważne dla naszego regionu i kraju tematy. Trzymamy kciuki Jurku!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    4
    zeglarze(2015-10-01)
  • Kompetentny, rzeczowy i solidny - tylko taki człowiek potrafi działać skutecznie dla dobra regionu i dla Elbląga - JERZY WCISŁA
  • Myślę, że im bardziej ścisła będzie współpraca tym lepiej – dodał Antanas Ivanauskas, dyrektor generalny Litewskiego Urzędu Śródlądowych Dróg Wodnych (LIWA). - Nikomu to nie zaszkodzi, a przyniesie wiele korzyści. - takie informacje cieszą. Dobrze, że Litwini przyjeżdżają tutaj i chcą rozmawiać. BRAWO!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    elelblazanin(2015-10-01)
Reklama