Środa 22-08-2018, imieniny Marii, Cezarego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tereny pod specjalnym nadzorem

Malbork i Sztum tworzą park technologiczny. Malbork będzie się także starać o utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej. W Elblągu i Pasłęku trwają przygotowania do uruchomienia podstrefy.

Przygotowania do utworzenia parku - "ulepszonej" wersji istniejących od kilku lat specjalnych stref ekonomicznych - rozpoczęły się na początku roku. W czwartek w trzech zainteresowanych gminach: wiejskiej gminie Malbork, mieście Malbork i w Sztumie, odbyły się debaty i głosowania nad statutem związku międzygminnego "Park Inwestycyjny" oraz nad uchwałą o rozpoczęciu starań o utworzenie w Malborku podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
     Park ma tworzyć kilkaset hektarów uzbrojonej i przygotowanej pod inwestycje ziemi - ok. 160 ha terenu po byłym poligonie pod Malborkiem, 30 ha w samym mieście oraz ziemie leżące na sześciokilometrowym odcinku drogi łączącej Malbork i Sztum - posiadające media, kanalizację, dogodne położenie i dostęp do usług kilku operatorów sieci telekomunikacyjnych. Ziemię gminy przekażą parkowi tzw. aportem - będzie to ich wkład w związek, ale przez cały czas samorząd pozostanie jej właścicielem. Zadaniem związku gmin będzie czuwanie nad całością przedsięwzięcia i znalezienie środków na jego realizację.
     Jak podkreślają samorządowcy, atutem parku inwestycyjnego jest to, że daje inwestorom nie tylko możliwość skorzystania z tzw. pomocy publicznej (akty wykonawcze do obowiązującej od początku roku ustawy o pomocy publicznej dla kolejnych branż powoli się pojawiają; docelowo pomoc publiczna zastąpi ulgi podatkowe przypisane specjalnym strefom ekonomicznym), ale i pakietu ulg, m.in. w podatku od nieruchomości przygotowanego przez samorządy.
     Przygotowania do uruchomienia parku trwają. Prowadzone są m.in. prace nad uzbrojeniem terenu wzdłuż drogi Malbork - Sztum w przyłącza kanalizacyjne. Prowadzone są także rozmowy z urzędem marszałkowskim na temat środków z przyszłorocznego kontraktu wojewódzkiego . Pozostałe pieniądze pochodzić będą od zainteresowanych samorządów i z funduszy unijnych.
     Radni Malborka zdecydowali także o zakupie 30 hektarów ziemi po jednym z upadłych przedsiębiorstw. Tytuł własności do położonego nad Nogatem terenu pozwoli na rozpoczęcie starań o włączenie go do pomorskiej strefy ekonomicznej.
     
     ***
     
     Choć oficjalny dokument - rozporządzenie Rady Ministrów - o włączeniu do warmińsko-mazurskiej specjalnej strefy ekonomicznej 80 hektarów ziemi w Elblągu i Pasłęku jeszcze się nie ukazał, rozpoczęły się intensywne przygotowania do uruchomienia podstref.
     Zarząd Elbląga rozmawia z holdingiem Elzam na temat kupna kilkunastu hektarów (a nie jak poprzednio mówiono - 40 hektarów) terenów nad rzeką Elbląg. Władze miasta mają nadzieję, że uda się je "wymienić" w zamian za część Modrzewiny, która zyskała status podstrefy.
     W przyszłym tygodniu planowane są rozmowy przedstawicieli obu "podstrefowych" miast z olsztyńskim zarządem strefy m.in. na temat kosztów organizacji podstref, zawiązania spółki z udziałem samorządów), współdecydowaniu o inwestycjach, jakie będą prowadzone na ich terenie oraz uproszczeniu procedur związanych z uruchomieniem działalności gospodarczej na "specjalnych" terenach.
     Jak wynika z szacunków władz Elbląga i Pasłęka, pełne uzbrojenie terenów włączonych do podstefy potrwa około dwóch lat.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Plecaki i tornistry
Pieczątki Trodat
Wyprawka Szkolna
Clinex Grill