Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Zabawa z bańkami Zabawa z bańkami

Termin wciąż nieznany

Elbląg, Termin wciąż nieznany Konsul Jarosław Czubiński (fot. Damian Matwiejczyk).

- Nie znam terminu przywrócenia żeglugi na naszej części Zalewu Wiślanego, ale staramy się pomóc w rozwiązaniu problemu - zapewnia Michaił Pliuchin, minister rozwoju regionalnego obwodu kaliningradzkiego, który odwiedził dziś Elbląg.

Przypomnijmy, w pierwszych dniach maja rosyjskie służby graniczne poinformowały, że wstrzymują ruch polskich jednostek na swojej części akwenu. Taka sytuacja ma miejsce nie po raz pierwszy. Przywrócenie ruchu strona rosyjska uzależnia od podpisania nowej umowy międzypaństwowej regulującej żeglugę na Zalewie. Projekt dokumentu Polska przesłała półtora roku temu, ale problem wciąż pozostaje nierozwiązany.
     Michaił Pliuchin przypomina, że sprawy dotyczące granic państwowych leżą w gestii władz Federacji Rosyjskiej. - Kwestia żeglugi jest niezwykle ważna także dla naszego regionu. W ramach swoich możliwości i kompetencji robimy wszystko, by pomóc w rozwiązaniu problemu na poziomie federalnym - zapewnia minister.
     Czy tego procesu nie można przyspieszyć? - To, że państwo, dziennikarze, zadajecie mi pytania i że ja na nie odpowiadam, to już jest postęp i świadczy o tym, że próbujemy przyspieszać bieg wydarzeń. Często właśnie oddolne inicjatywy motywują do działania tych, którzy podejmują decyzje - zauważa Michaił Pliuchin.
     Jarosław Czubiński, konsul RP w Kaliningradzie mówi, że także polska dyplomacja robi w tej sprawie, co tylko może. Dziś konsul otrzymał odpowiedź na swoje zapytanie dotyczące żeglugi.
     - Wynika z niej, że władze obwodu kalinigradzkiego zgadzają się, że wstrzymanie żeglugi może pogorszyć rozwój współpracy transgranicznej w regionie - informuje Czubiński. - Wydaje się również, że niewiele mogą zrobić w tej sprawie, ale tym razem jesteśmy przekonani, że są zdeterminowane, by wspierać nasze stanowisko co do tego, że Zalew musi żyć.
     W poprzednich latach najdłuższy okres przerwy w żegludze w rosyjskiej części Zalewu wynosił 21 dni. - Nie liczyłbym dni. Będę bardzo zadowolony, jeśli żegluga wróci w wymiarze, w jakim odbywała się do tej pory - dodaje Jarosław Czubiński.
     

SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • co to jest?? WIELKA śCIEMA ?? nie wiem czy nie można załatwić tego tematu raz a porządnie?? nie możemy sobie pozwolić na takie traktowanie , żeby co roku było tak samo, to wydaje mi się absurdalne?? mam nadzije że przekop to nie jedyne wyjście , i mam wrażenie że ci którzy powinni coś w tej kwestii zrobić ciągle czekają , tylko na co??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  agawa(2006-05-20)
 • ruskie mają "swoich" w Polsce, stąd te ciągłe problemy z przekopem, oni to blokują, przcież to jasne jak słońce na niebie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lok(2006-05-20)
 • Przekopać mierzeję!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ŁOPATA(2006-05-20)
 • przekopać mierzeje - gwizdać na ruskich !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Koparka-gwizdek(2006-05-20)
 • Nie wiem, czy mam rację, ale ten Pan na zdjęciu jest bardzo podobny do konsyla RP w Królewcu - Jarosława Czubińskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pytacz?(2006-05-20)
 • kolejne tąpniecie???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bez(2006-05-20)
 • A po co kopać skoro żegluga tranzytowa przez cieśnine jest mozliwa.W tamtym tygodniu wpłynoł statek. A pozatym to chodzi o stateczki z bezcłówka i bareczki z czarnym złotem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  martinus(2006-05-22)
 • Dlaczego Pan Konsul Jarosław Czubiński i inni nie przedstawią ogółowi jaką propozycję umowy przedlożyli ruskom no i jaką propozycję umowy mają ruski dla nas. W tedy może okazać się komu zależy na tym konflikcie!! Nie zdziwilbym się , że chodzi o przekop Mierzei!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Dariusz Babojć(2006-05-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Clinex Stronger
Parker
Clinex Floral