Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Truso, ale bez wciskania współczesnych urozmaiceń

Elbląg, Truso, ale bez wciskania współczesnych urozmaiceń żródło: www.arkona.xon.pl
Rek

W nawiązaniu do opublikowanego stanowiska Grupy Truso chciałbym wyrazić oficjalne poparcie. Jako założyciel grupy rekonstrukcji DW Arkona i współorganizator imprezy historycznej „Spotkania ze Średniowieczem” organizowanej w Ciechanowie przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej, chciałbym skłonić osoby odpowiedzialne za projekt rewitalizacji wyspy Spichrzów do zastanowienia się nad tym, jakie korzyści może nieść konsultacja ze środowiskiem rekonstrukcyjnym.

[Stanowisko Grupy Truso opublikowaliśmy w artykule „Truso, ale nie takie”.]
     
„Ruch rekonstrukcyjny w chwili obecnej jest bardzo silnym środowiskiem pasjonatów, licznym i przede wszystkim chętnym do działania na rzecz swoich regionów. Środowiskiem zdolnym do fenomenalnych akcji, które stają się bardzo dobrym towarem turystyczno-reklamowym dla miasta czy gminy. Najczęściej brakuje jednak odpowiedniej infrastruktury w postaci rekonstrukcji grodów czy osad, by grupy te mogły w pełni pokazać, jak bardzo dzięki historii można wypromować miasto. Nawet najlepszy sztab specjalistów od promocji miasta nie wygra z zapałem i pasją, jaka towarzyszy grupom odtwórstwa we wszystkich inicjatywach, jakie podejmują.
     Obecnie w Polsce są jedynie dwa ośrodki, które dobrze korzystają z grup rekonstrukcji – Biskupin i Wolin. W obu miejscach nie uświadczy się bardzo chętnie wciskanych wszędzie współczesnych elementów. Jeszcze kilka lat temu rozkwitał gród we Wrocławiu, jednak spłonął i nie został już odbudowany, a miasto straciło coraz bardziej znany produkt turystyczny.
     Elbląg ma wyjątkową szansę nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Posiada fenomenalne stanowisko archeologiczne, którego badania w dużej mierze zmieniły postrzeganie wielu spraw związanych z przeszłością naszego narodu, jak i całego basenu Morza Bałtyckiego. Wystarczy zerwać z obecną modą wciskania wszędzie współczesnych urozmaiceń.
     Z doświadczenia wiem, że turyści czepiają się rzeczy takich jak plastikowe butelki w obozach odtwórców. Tym bardziej czepiają się betonu i kostki brukowej. Ludzie uwielbiają skanseny, klepiska, słomę i błoto, uwielbiają też nowoczesne sale z wystawami i wygodną bazę turystyczną. Ale nie w jednym miejscu obok siebie. Każdą koncepcję można dopasować, by była jak najlepiej odbierana przez turystów.
     Proszę przemyśleć, czy nie tracą Państwo szansy stać się atrakcją na skalę Europy. Gwarantuję, że jeśli posłuchacie, co mają do powiedzenia osoby związane z Grupą Truso, otrzymacie pomysły pełne pasji i zaangażowania od ludzi, którzy związani są z organizacją imprez w całej Polsce, biorą udział w zjazdach w Europie i posiadają bogatą wiedzę, jak to się robi na wschodzie, zachodzie i północy Europy. Znają rozwiązania z wielu miejsc, jak stworzyć niepowtarzalne, ociekające klimatem ośrodki. I jestem w stanie zaręczyć, że jeśli uda się stworzyć takie miejsce w Elblągu, co roku z własnej woli przyjeżdżać będą tam setki, jak nie tysiące – jak to ma miejsce na Wolinie – rekonstruktorów z całej Polski i Europy, by dobrze się bawić, spędzić czas w cudownym miejscu i dać z siebie wszystko, by o Truso słyszał cały świat.
     Bo tak działamy. Jesteśmy pasjonatami, chcemy działać i tą pasją zarażać.
     Mam nadzieję, że Elbląg pozwoli się zarazić i stanie się sławny z posiadania wspaniałego Truso.
     
     Maciej Kraszewski – Ragnar
     DW Arkona"
     

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Moim zdaniem faktycznie Truso powinno być bez zbędnych dodatków, ewentualnie dojazdy, miejsca parkingowe i owszem reszta w pełni naturalnie powinna oddawać klimat starej osady. Ale jeśli tak to Truso nie powinno się znajdować na Wyspie Spichrzów. Ewentualnie najlepszą dla Elbląga lokalizacją byłyby tereny położone nad jeziorem Drużno, ze względu na dojazd najlepiej na wysokości ulicy Skrzydlatej. Wtedy można by nawet porcik tej osady odtworzyć z makietami łodzi i z jedną jednostką zdolną przewieźć turystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  KrzysztofNiedzwiecki(2010-12-03)
 • Elbląg pyta Słoninę - czy to prawda, że będąc współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa donosił Pan na kolegów? co jest w Pana teczce w IPN? czy to prawda, że będąc pracownikiem Kuratorium niszczył Pan ludziom życie prywatne i kariery zawodowe donosząc m. in. o chodzeniu do kościoła? Co Pan czuje gdy słyszy Pan teraz jak wiele ludzi cierpiało z tego powodu? › › zgłoś do moderacji (2010-12-02)[DO NOT LEAVE IT IS NOT REAL] Elbląg pyta Słoninę - ile prawdy jest w powszechnie znanych plotkach o kilku mieszkaniach, które otrzymał pan od właściciela firmy Mytych? czy to prawda, że prywatne imprezy w pana domu w Sztutowie obsługiwała firma Celebra, która w podziękowaniu otrzymywał potem zlecenia z miasta? co Pan czuje słysząc takie plotki na swój temat? › › zgłoś do moderacji (2010-12-02)[DO NOT LEAVE IT IS NOT REAL] Elbląg pyta Słoninę - ile prawdy jest w doniesieniach o propozycji pracy dla pana w koncernie Energa w zamian za doprowadzenie do prywatyzacji EPEC? co Pan czuję słysząc takie informacje, dlaczego nigdy nie zostały zdementowane? › › zgłoś do moderacji (2010-12-02)[DO NOT LEAVE IT IS NOT REAL] Elbląg pyta Słoninę - czy to prawda, że firma Wójcik wspiera Pana kampanię w zamian za preferencyjne korzystanie z laboratorium w Elbląskim Parku Technologicznym na Modrzewinie? co Pan czuje wiedząc, że takie plotki krążą po mieście od kilku lat????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  powielacz(2010-12-03)
 • W koło Wyspy Spichrzów ma być oczyszczony i pogłębiony kanał świetne miejsce z dobrym dojazdem. Jest wiele pomysłów a na tym placu powinna być postawiona Osada Truso, miastu przyniesie to najazd turystów. Bo co tu jest do zwiedzania Starego Miasta nie ma całkowicie odbudowanego. Myślę że warto przemyśleć ten pomysł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  meloman(2010-12-03)
 • Ostatnia doba w wykonaniu Słoniny: przelew 600zł premii pracownikom Urzędu, maile z biura prasowe - pani Urbaniak zasypała ludzi prośbami o głosowanie na "naszego" prezydenta, pan Wróblewski zwołał naradę i rozkazał dyrektorom m. in. wodociągów straszenie ludzi zwolnieniami jak nie zagłosują na Słoninę, pani Korzeniowska obdzwaniała szkoły rozkazując, że mają być dziś zwożone dzieci na starówkę pod choinkę. .. litości! czy My nie widzimy, że Układ się broni. i teraz na koniec - Naczelnicy wynoszą na ten weekend dokumenty z urzędu. .. aby później było trudniej zacząć pracę na wypadek wygranej Nowaczyka, to już sprawa dla prokuratora. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • To wielka bzdura peowcy już oszaleli żadnych premii nie było, bardzo żałuje ale to fakt. Strach jak widać zupełnie ogłupia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • Hehe, może Ty akurat nie dostałeś, a tu się banknoty pięknie świecą; ) ale i tak zagłosuję na nowaczyka - pie####ć jakieś po, pis czy lsd - ważne jest, żeby nie mieć już emeryta u steru, który już się dawno zapętlił, a jego metody działania wciąż przypominają te z poprzedniej epoki! Akurat PO mi nie odpowiada, ale pójdę głosować, bo to już kurna przeginka co się w tym mieście dzieje. Pomijając fakt, że nasz emeryt już średnio kuma nowe wynalazki, znaki czasu, siłę netu, promocji i trochę otrzaskania ze światem - sorry, ale częśto bywam na Śląsku i raczej ciężko tam znaleźć kogoś z włodarzy, który choćby po angielsku czy niemiecku paru słów by nie powiedział (rosyjski też jest ok, szczególnie u nas, z tymże dziś trzeba umieć gadać z możliwie całym światem). A co do TRUSO - do cholery jasnej, przecież to jest oczywiste, że jest to SKARB! Tylko kogo stać na jego właściwe wykorzystanie (właściwe to nie jest kilka chałupek na krzyż przy kanale)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wybiórca(2010-12-03)
 • A ja chcem AQAPARK !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • Wszyscy krytycy Słoniny chcący aquaparku milczeć. Przecież jest aquapark w Elblągu! Panie prezydencie Słonina dziękujemy panu za aquapark!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • UWAGA!!! UWAGA!!! Słonina może wygrać wybory!!! Nie przekonujcie elektoratu Słoniny, bo ich argumentami się nie przekona. Mobilizujcie siebie, rodziny, przyjaciół i znajomych (szczególnie młodych), by w niedziele poszli i zagłosowali. Nie za PO, a przeciw Słoninie, bo on i jego ekipa to totalna stagnacja Elbląga. Nowaczyk nie jest idealny, ale od Słoniny nic gorszego nam nie grozi. UWAGA!!! UWAGA!!! Zwolnicy Słoniny pójdą na wybory. Wybierzmy Nowaczyka, a jak się nie będzie starał to go wymienimy za 4 lata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zniesmaczony(2010-12-03)
 • A ja bym chcial by powsyała osada TRUSO ,a właściwie jej rekonsytukcja ,coś nba wzór osady GNIEZNO www.youtube.com lub BOSKUPIN : Byloby fajnie ,ale ...chyba nie dozyję by wnukom pokazać jak mieszkali ludzie zanim powsta Elblag w 1237r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  fm.(2010-12-03)
 • TAXI TRUSO hahahhahhahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • Dlaczego zniknęły wszystkie komentarze do tekstu Wojtlka? Teraz krytykuje że niby nie konsultowano budowy na wyspie ze środowiskiem, a sam cały wcześniejszy czas latał i się chwalił że jest własnie konsultantem przy projekcie! Jeżeli teraz twierdzi inaczej, to jest mocno niesłownym cżłowiekiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wikileak(2010-12-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
POLO z HAFTEM