Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Trzy lata bez podwyżek?

 
Elbląg, Trzy lata bez podwyżek?
Radni podczas debaty budżetowej (fot. AD)

Prezydent Jerzy Wilk zapowiada zmniejszanie zadłużenia Elbląga poprzez oszczędności. Poza zamiarem sprzedaży kilku budynków oświatowych planuje ograniczenie etatów wicedyrektorów i administracji w oświacie, ograniczenie urlopów zdrowotnych nauczycieli oraz zamrożenie wynagrodzeń i nagród dla pracowników miejskich firm i instytucji.

Wszystko to zapisano w „Informacji dodatkowej do Wieloletniej Prognozy Finansowej...”, którą prezydent Jerzy Wilk dołączył do swego projektu budżetu na 2014 rok.
     Władze Elbląga zakładają, że dług miasta w przyszłym roku jeszcze wzrośnie, ale w kolejnych latach ma maleć. W przyszłym roku miasto jeszcze się zadłuży, sprzedając obligacje warte 40 mln zł, w kolejnych latach Jerzy Wilk deklaruje zmniejszanie zadłużenia. W 2014 r. zadłużenie Elbląga osiągnie wielkość 336,3 mln zł, w 2015 r. ma to być 333,3 mln zł, w 2016 r. – 308,3 mln zł.
     Aby to było możliwe, „na okres ten zachodzi konieczność wprowadzenia największych oszczędności budżetowych” – pisze prezydent Jerzy Wilk. Prognozuje się przez trzy lata zmniejszanie nakładów w sferze działalności bieżącej (tzn. kosztów funkcjonowania miasta) o około 16 mln zł.
     
     Gdzie oszczędności?
     
Wiele z tych oszczędności ma być poczynionych w sferze edukacji. O przenoszeniu placówek do wspólnych budynków i o sprzedaży kilku budynków po placówkach oświatowych już pisaliśmy: "ZSZ nr 1 jednak zniknie z Zamkowej". Ale władze miasta zakładają też ograniczenie etatów wicedyrektorów i administracji w placówkach, ograniczenie urlopów zdrowotnych nauczycieli, przeanalizowanie zatrudnienia nauczyli w wielu emerytalnym (co dla wielu oznaczać może zapewne zwolnienia) oraz ujednolicenie stanu uczniów w klasach i przy podziale na grupy – przestrzeganie stanu osobowego zgodnie z rozporządzeniem MEN (co nie oznacza raczej, że klasy będą mniej liczne).
     Ale oszczędności nie dotkną jedynie oświaty. Prezydent zakłada też – i dotyczy to nie tylko oświaty, a w ogóle firm i instytucji finansowanych z budżetu miasta, „uaktualnienie limitów etatów”, co można chyba rozumieć jako redukcję etatów. Także zamrożenie wynagrodzeń i nagród dla pracowników, ograniczenie kosztów administracyjnych (chodzi m.in. o weryfikację pracowniczych ryczałtów samochodowych i kosztów delegacji).
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Słusznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 8
  Kez(2013-12-12)
 • i to mi sie podoba wreszcie cos kosztem swoim a nie spolecznosci. .. .. teraz tylko czekac na strajki. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 6
  (2013-12-12)
 • A co z synowa radnej Koseckiej? Czy jej tez zmniejsza pensje w zalatwionej posadce w WSzZ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  Tamarra(2013-12-12)
 • Co z żoną pana Nowaczyka która dostała robotę po protekcji w WORDzie ? Za zaskarżenie decyzji umorzenia sprawy zamiany mieszkania przez bratanicę Lewandowskiego Elbląg dziękuje Prezydentowi. Szacunek Inicjatywa SŁUSZNA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 5
  Ciekawy.bez.kawy(2013-12-12)
 • i niech ogarnie paru inwestorow na ta modrzewinke co to tam pola tylka sa i ulice
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  elblazaninnka(2013-12-12)
 • Obciąc o połowę pensje zarządcom nieruchomosći i zlikwidowac ZBK. Ewentualnie zliwkwidowac etaty w ZBK o 60%. Wystarczy i tak tych darmozjadów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 3
  reduktorzbędnychetatów(2013-12-12)
 • Panie prezydencie ten komentarz skopiowałem jak by pan chciał czasami zmienić swoje zdanie i liczę na pana żetelne słowo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  karol57(2013-12-12)
 • kurcze, się zastanawiam, ja młody człowiek, ile razy już Pana władza wydymała? ale troszkę nadziei serdeczny Karolu57.. .przecież to juz nie czerwone, komunistyczne SLD, ani postsowiecka Platforma Sługusów KGB. Mamy do czynienia z PIS-em, ich się nie da przekupić, zastraszyć ani wyciągnąć haków. W końcu rządzą w naszym imieniu, zwykli uczciwi ludzie :) Wesołych Świąt Platformo Zniszczenia Polskiego Majątku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 16
  Pisiorek(2013-12-12)
 • Pan Wilk wszystkie działania zapowiada na potem. Ile to już obiecanek ten pan mieszkańcom na wciskał. Nie stać nas na utrzymywanie pana Wilka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 11
  wiza(2013-12-12)
 • WORD to instytucja wojewódzka. Pan Prezydent Jerzy Wilk nic nie zrobi w tej sprawie. .. .to nie pod niego nie podlaga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  Figo34(2013-12-12)
 • Oświatę należy zostawić w spokoju. Już i tak nie jest dobrze . Bardziej liczne klasy ? Z kozyscia dla kogo to będzie ? Swoje pensje niech obetną nasi rządzący
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 6
  Agnieszka84(2013-12-12)
 • vilk zlikvidoval juz elsin, straz miejska a teraz zlikviduje osviate v Elblagu. I co na to pisuardesy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 4
  zajæc(2013-12-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Hosting WWW START
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini