Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Tu się marnuje. Tam potrzebują

 
Elbląg, Tu się marnuje. Tam potrzebują
Rek

Z jednej strony zmagamy się z problemem niedożywienia, a z drugiej, dotychczasowe przepisy prawa powodowały, że żywność wciąż nadającą się do spożycia łatwiej było przedsiębiorcom zawieść do zakładu utylizacji niż przekazać na rzecz potrzebujących. Teraz ma się to zmienić, bo od października obowiązuje nowe prawo.

Co mówią przepisy
     Mowa oczywiście o podatku, który przedsiębiorcy musieli odprowadzać przekazując żywność. Od 1 października 2013 roku każdy przedsiębiorca, który posiada żywność i chce się nią dzielić z potrzebującym, może przekazać Bankom Żywności darowiznę żywnościową bez obciążeń podatkowych.
     Czym jest darowizna żywności? – to bezpłatne przekazanie należącej do przedsiębiorcy żywności, produktu lub półproduktu, na rzecz wybranego przez siebie podmiotu. I równie ważne - warunkiem zwolnienia darowizny od podatku VAT jest jej przekazanie na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz gdy darowizna będzie przeznaczona na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
     Bank Żywności zagospodaruje
     Zarówno elbląski Bank Żywności, jak i przedsiębiorcy uzbrojeni w nowe przepisy mogą teraz zacieśniać współpracę i wypracować sobie praktyczne sposoby szybkiego przekazywania żywności. Bank zajmie się jej szybką dystrybucją tak, aby trafiła do potrzebujących.
     Jak to wygląda w Elblągu?
     O specyfice działalności elbląskiego Banku Żywności opowiada w jego siedzibie Pani Teresa Bocheńska. Za jej plecami magazyn z żywnością, która trafia do elblążan.
     - Banki Żywności stawiają sobie trzy cele. To przede wszystkim zapobieganie i łagodzenie skutków niedożywienia, zapobieganie marnotrawstwu żywności i wreszcie budowanie postaw prospołecznych. Z pomocy żywieniowej korzysta w Elblągu około 7.500 osób. Pomagamy osobom z niskimi dochodami, bezrobotnym, chorym. Oczywiście stary się, aby pomoc trafiła do tych naprawdę potrzebujących i dlatego osoby takie kwalifikowane są przez pracowników socjalnych - mówi Teresa Bocheńska
     - Nasza żywność pochodzi z kilku źródeł, są to świąteczne akcje zbiórek żywności w sklepach, żywność przekazywana przez lokalnych producentów i produkty pochodzące z pomocy Unii Europejskiej dla najbiedniejszych regionów Wspólnoty. W naszym magazynie najwięcej jest produktów podstawowych, są to: kasze, makarony, ryż, drzemy, produkty mleczne, pieczywo, mąka. Są też klopsiki i marchewka z groszkiem w puszkach. W 2012 roku jako Bank zebraliśmy 72 tony żywności, choć jesteśmy w gorszej sytuacji od innych miast, bo w Elblągu, powiecie elbląskim i braniewskim nie ma dużych producentów żywności. Muszę jednak wspomnieć o takich producentach jak Greengrow, który przekazuje nam warzywa i firmie Farmfrites, dzięki której mamy mrożonki. Pieczywo dostajemy od piekarni LIDL i piekarni Mazury. Zdarza się też, że otrzymujemy żywność od osób indywidualnych i działkowców- wylicza Teresa Bocheńska
     Pani Teresa podsumowuje - Przekazywanie żywności musi się opłacać. Do tej pory korzystniej było ją utylizować niż przekazywać potrzebującym i odprowadzać podatek. Liczę, że teraz się to zmieni. Na nowe przepisy zareagowaliśmy szybko przygotowując i rozsyłając do dystrybutorów pismo, czekamy na kontakt. Co miesiąc pojawia się u nas kilkanaście nowych osób, które zwracają się o pomoc, mamy więc dla kogo pracować i pozyskiwać żywność.
     www.bankzywnosci.elblag.pl
***
     Szanowni Państwo!
     Bank Żywności w Elblągu zwraca się z propozycją współpracy w zakresie zagospodarowania produktów żywnościowych, które z różnych przyczyn nie mogą być sprzedane.
     Może to być żywność wycofana z obrotu, np. z powodu nie wpływających na jej wartość uszkodzeń lub wad opakowań czy niewłaściwego oznakowania, a także zbliżającego się końca terminu ważności. Przekazywana żywność nie może być przeterminowana.
     Sposób przekazania i transport darowanych produktów jest do uzgodnienia.
     Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku VAT dystrybutor żywności ( sklep, sieć handlowa, hurtownia) od 1 października br. jest zwolniony z podatku VAT za darowiznę żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, prowadzącej działalność charytatywną. Bank Żywności jest organizacją spełniającą wszystkie warunki określone w znowelizowanej ustawie. Posiadamy status organizacji pożytku publicznego, prowadzimy działalność charytatywną oraz pełną dokumentację otrzymywanych darowizn i odbiorców pozyskanej żywności, którą możemy w każdej chwili okazać darczyńcy.
     Posiadamy odpowiednie warunki do przechowywania żywności (magazyn z chłodnią, spełniający wymogi san-epid) oraz wyszkolonych pracowników i sprawne procedury dystrybucji do organizacji i placówek zajmujących się pomocą żywnościową dla ubogich osób, w tym dzieci, młodzieży i bezdomnych. Współpracujemy stale z ponad 50. takimi podmiotami na terenie miasta Elbląga i okolicznych powiatów.
     Zamiast wyrzucać do śmietników lub utylizować wycofane ze sprzedaży warzywa, owoce, pieczywo, produkty mleczne, konserwy, napoje, słodycze itp. produkty, możecie je Państwo przekazać do Banku Żywności, co z jednej strony oszczędzi Państwu wydatku na utylizację, z drugiej pomoże wielu osobom w trudnej sytuacji materialnej. Jednocześnie, w wypadku podjęcia z nami stałej współpracy, będziemy umieszczać informację o tym w naszych materiałach, co pomoże Państwa firmie budować pozytywny wizerunek i dołączyć do elitarnego grona biznesu odpowiedzialnego społecznie.
     w imieniu Zarządu Banku Żywności
     Teresa Bocheńska
     
     
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe