Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Turystyczne podcinanie skrzydeł

 
Elbląg, Turystyczne podcinanie skrzydeł - Zamiast pomóc takim ludziom jak ja, to już na samym początku im się skrzydła podcina – mówi pan Robert (fot. nadesłana)
Rek

Od 18 lat stara się ożywić lokalną turystykę nad Zalewem Wiślanym. Na własny koszt wybudował pomosty nad wodą, tworząc bazę pod jachtową przystań w Suchaczu. Własnym sumptem wypielęgnował teren nad brzegiem zalewu, wybudował urokliwą wiatę, zamontował kamery, a niedawno wpadł na pomysł stworzenia bazy noclegowej dla strudzonych żeglarzy. Nie otrzymał jednak na to zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Robert Wojtusiak z taką decyzją stanowczo się nie zgadza i zapowiada walkę w sądzie.

Turystyka nad Zalewem Wiślanym jaka jest, każdy widzi. Nadzalewowe miejscowości nie przeżywają w sezonie takiego oblężenia jak te po przeciwnej stronie akwenu. Ambitnego zadania rozruszania lokalnej turystyki po południowej stronie Zalewu podjął się Robert Wojtusiak. Elblążanin od 18 lat w sezonie opiekuje się przystanią w Suchaczu, którą jako prezes stowarzyszenia Klubu Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym dzierżawi od gminy Tolkmicko. Od maja do września stacjonuje tutaj kilkanaście jachtów należących do mieszkańców Elbląga i okolic. W sezonie Robert Wojtusiak wraz z żoną mieszka w małej przyczepce i strzeże swojej przystani.
     - Kiedyś dwóch bogatych ludzi ze Śląska chciało zainwestować milion złotych w ośrodek rekreacji wodnej – opowiada. - Miał tutaj powstać dom wielkości 300 m kwadratowych, na dole miała znajdować się tawerna i sanitariaty, u góry pokoje gościnne, biura, a obok domu hangar do remontu jachtów. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgodziła się na stworzenie takiego ośrodka. Długo walczyliśmy, wylądowaliśmy w Sądzie Administracyjnym. Po długiej walce przegraliśmy i inwestorzy wycofali się z interesu.
     
     Nowy pomysł, stare problemy
     
Robert Wojtusiak szybko wpadł na nowy pomysł – budowę pola namiotowo-campingowego, bo z powodu braku miejsca musiał odsyłać z kwitkiem turystów z całej Polski, przyjeżdżających tutaj camperami z łódkami. - Dla samych właścicieli jachtów parking jest wystarczający, ale dla turystów spoza Elbląga, którzy przyjeżdżają do nas z łódką czy kajakiem, miejsca nie mamy – mówi Robert Wojtusiak. - Dziś na przykład przyjechał do nas camperem turysta, na wózku miał motorówkę, a jego kolega przyjechał z przyczepką campingową, no i musieliśmy ich odesłać gdzie indziej, bo u nas nie ma miejsca.
     By stworzyć bazę noclegową dla turystów (tym razem na własnej ziemi), pan Robert wystąpił do gminy o warunki zabudowy. Ta z kolei zwróciła się do Urzędu Morskiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na realizację projektu. Urząd Morski nie widzi przeciwwskazań dla powstania pola biwakowego z kontenerem sanitarnym niedaleko zalewu, z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydała w tej sprawie decyzję odmowną. Zdaniem dyrekcji, w związku z tym, że pole ma znajdować się kilkadziesiąt metrów od brzegu Zalewu Wiślanego, w myśl zakazu budowania nowych obiektów w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek i innych zbiorników, inwestycja ta nie może tam powstać. Chyba, że obiekt taki służy turystyce wodnej lub inwestycja jest niezbędna na potrzeby plaż, kąpielisk czy przystani jachtowych i rybackich. Ochrona środowiska uznała pole namiotowe za obiekt turystyczny... nieposiadający tych cech.

  Pan Robert od 18 lat opiekuje się przystanią w Suchaczu (fot. nadesłana) Pan Robert od 18 lat opiekuje się przystanią w Suchaczu (fot. nadesłana)


     Decyzję dyrektora regionalnego podtrzymał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, do którego odwołał się pomysłodawca inwestycji, argumentując, że pole namiotowe ma właśnie służyć rozwojowi turystyki wodnej. „Funkcją takich obiektów jest tylko i wyłącznie zapewnienie bezpiecznego i dogodnego sposobu korzystania z wód” - czytamy w odmownej decyzji dyrektora generalnego.
     
     Turystyka wodna to nie tylko jachty
     
.- Turystyka wodna to nie tylko przystań z pomostami i przy nich zacumowane jachty – mówi pan Robert, który nie może się pogodzić z decyzją urzędników. - To także turyści przyjeżdżający nad wodę z własnym sprzętem, motorówkami, skuterami wodnymi, kajakami. Chcąc wypocząć przez kilka dni, przyjeżdżają nad wodę camperami lub przywożą namioty. Zarówno sprzęt wodny jak i namioty oraz samochody a także wózki podłodziowe chcieliby zostawić w bezpiecznym miejscu, a sami skorzystać z kontenera sanitarnego. To właśnie żeglarze i turyści podsunęli mi pomysł, aby zorganizować pole namiotowe w pobliżu przystani – dodaje rozżalony. - Na południowym brzegu Zalewu Wiślanego nie ma prawie żadnej infrastruktury, która zapewniałaby chociaż w minimalnym stopniu potrzeby ludzi, chcących uprawiać turystykę wodną pod każdą postacią nie tylko żeglarską.
     - Zamiast pomóc takim ludziom jak ja, to już na samym początku im się skrzydła podcina – dodaje pan Robert. - Momentami czuję taką niemoc, że mam ochotę zrezygnować z tego wszystkiego.
     Mimo wszystko zapowiada, że będzie walczył dalej. 3 czerwca złożył skargę na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
     - Mówią, że nie można budować nowych obiektów w pasie szerokości 100 m od linii wody, a na plaży w Tolkmicku postawiono knajpę 20 m od lustra wody. W Jagodnie w rezerwacie przyrody wyrąbano 500 m trzcinowiska i postawiono taras widokowy. Poza tym żaden urzędnik nie pofatygował się do nas, by zobaczyć nasz teren, by zmierzyć, w jakiej odległości faktycznie nasze pole znajduje się od wody – dodaje pan Robert.
     Do sprawy wrócimy.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Za dużo urzędników niekompetentnych, niedecyzyjnych i przepisów !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 0
  (2016-06-08)
 • urzędnika do odpowiedzialności, niech zaczną podejmować decyzję za które odpowiadają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 0
  (2016-06-08)
 • Świetna inicjatywa, niech Pan walczy do końca!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 0
  Yunit(2016-06-08)
 • Gdzie jest odpowiedzialność URZĘDNIKA? KTO wydawał decyzje? Imiona i nazwiska?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 0
  (2016-06-08)
 • Oto właśnie "mentalność" Obszczyna i jego urzędów. Gdyby chodziło o tego typu obiekt na faktycznej Warmii i Mazurach zapewne nie byłoby najmniejszych problemów. Gdy chodzi o tereny elbląskie od razu kłody pod nogi, bo "jeszcze żeglarzy nam odbiorom!". Od dawna było wiadomo, że Olszczyn działa na rozwój Elbląga stojąc zasadę "psa ogrodnika". Mamy tego kolejny przykład. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w pomorskim. Tam potencjalny inwestor jest wręcz noszony na rękach, bo patrzy się na rozwój całego województwa. Tutaj myśli się tylko o najbliższym otoczeniu tzw. stolicy. Podobno to województwo miało być nastawione na rozwój turystyki. No, ale jakby co to ziemi elbląskiej jest lepiej w szuwarowo-bagiennym niż pomorskim bo jesteśmy drugim co do wielkości miastem, mamy port i większa kasę z Unii na rozwój :) Już chyba najbardziej zagorzali orędownicy Elbląga w warmińskim w to nie wierzą :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 0
  Do_pomorskiego(2016-06-08)
 • Mnei nie dali w Suchaczu, ale w Tolkmicku zrobilii i w Jagidnie tez, nie wiem czy wiecie, ale donosze bo mnie nie pozwolili. Bo jakby pozwolili to bym nie donisil, a tak...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 14
  Robert Budowniczy(2016-06-08)
 • Wchodząc do urzędu najpierw jednego urzędnika. .. "odstrzelić", potem składać podanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  redrum(2016-06-08)
 • Ludzie tacy jak Robert powinni byc szanowani i nasladowani przez innych. Pozytywnie zakreconych jest niewielu w naszym kraju. Szkoda tylko, ze sfrustrowanych i zmanierowanych urzednikow jest tak wielu. Quo vadis Polsko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 0
  Loczek77 (2016-06-08)
 • Turystyka wodna 100 m od linii brzegowej ? Chyba tylko dla "szczurów lądowych" z w/w urzędu. .. Ręce jak liście (pod ochroną?) opadają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  zmeliorowanywodniak(2016-06-08)
 • Ale w programie "innowacyjna gospodarka" znalazło się: 1."platforma e-usług dla hodowców i właścicieli kotów Świat Kotów” - 672 000 zł 2.„stworzenie innowacyjnego portalu oferującego planowanie podróży po Karaibach” 559 000 zł 3.portal randkowy - prawie 800 000 zł Na to pieniądze były. .. .. Ot demokratyczne rządy PO - PSL
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 1
  (2016-06-08)
 • Dyscyplinarnie zwalniać urzędników, którzy działają na szkodę Regionu !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2016-06-08)
 • Panie robercie co pan na to: Przekop Mierzei i Przystań Żeglarska na wylocie Przekopu na Zalewie - konkurencja dla Krynicy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-06-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naklejki na meble
Fototapety z kwiatami
Fototapety z Nowym Jorkiem
Fototapety do salonu