Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Umowa o kredyt

Do elbląskiej delegatury Inspekcji Handlowej dzwonią konsumenci z pytaniem czy mogą zerwać umowę o kredyt przeznaczony na zakup np. samochodu czy komputera?

Inspektorzy wyjaśniają: Kwestię tę reguluje ustawa o kredycie konsumenckim, która określa zasady i tryb zawierania umów o kredyt konsumencki, zasady ochrony konsumenta, który zawarł umowę o kredyt konsumencki oraz obowiązki przedsiębiorcy, który udzielił kredytu konsumenckiego. Według tej ustawy konsument może bez podania przyczyny odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o uprawnieniu do odstąpienia od niej konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy. Musi to nastąpić jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
     
     Czy ustawa ta dotyczy również przedsiębiorców?
     Nie. Jednocześnie należy pamiętać, że konsumentem według tych przepisów jest osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio nie związanym z działalnością gospodarczą. Natomiast przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci.
     
     Czy przepisy tej ustawy stosuje się do wszystkich umów o kredyt konsumencki?
     Niestety, nie. Ustawa wyraźnie określa w jakich przypadkach nie mają zastosowania przepisy i dotyczy to m.in. umów o kredyt konsumencki: o wysokości mniejszej niż 500 zł i większej niż 80000 zł albo równowartości tych kwot w innej walucie niż waluta polska (wartość waluty obcej oblicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP dla danej waluty obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień zawarcia umowy); na mocy których termin spłaty kredytu nie przekracza trzech miesięcy; na mocy których konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania ani innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu konsumenckiego.
     Pozostałe przypadki są dokładnie określone w ustawie o kredycie konsumenckim.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • czy te przepisy są naprawdętakie korzystne dla konsumentów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  proff(2005-08-03)
 • DO REDAKCJI. Uważam, iż jesteście (za bardzo) za mało na bieżąco, i nie mam na mysli tego artykułu, ale ogólnie wszystkie linki: aktualności, gospodarkę, etc. Czyżby w mieście Elblągu nic się nie działo???? Zróbcie cos z tym fantem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  een(2005-08-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Audi
Ubezpieczenia OC i AC