UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uzyskanie własności ma być tańsze

 
Elbląg, Władze Elblaga przedstawiły plany dot. przekształceń użytkowania wieczystego
Władze Elblaga przedstawiły plany dot. przekształceń użytkowania wieczystego (fot. Anna Dembińska)
Reklama

60 proc. - tyle bonifikaty proponuje prezydent mieszkańcom, którzy będą przekształcać użytkowanie wieczyste we własność. Taka „promocja” ma obowiązywać tylko do końca tego roku. W następnych latach ulga będzie stopniowo zmniejszana. Projektem uchwały zajmą się radni na najbliższej sesji.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 roku. Kto na niej skorzysta? Wszyscy, którzy są użytkownikami wieczystymi gruntów zabudowanych w celach mieszkaniowych. Dotyczy to wyłącznie: budynków mieszkalnych jednorodzinnych (musi być odbiór budynku i pozwolenie na użytkowanie), wielorodzinnych, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne (liczy się liczba lokali, a nie powierzchnia użytkowa), budynków mieszkalnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Jeśli więc ktoś jest właścicielem garażu nieprzynależącego do nieruchomości „mieszkalnej”, to z tego prawa niestety nie skorzysta.
       Prezydent na dzisiejszej (15 marca) konferencji prasowej przedstawił projekt wysokości bonifikaty dla mieszkańców, którzy będą swoje nieruchomości przekształcać. I tak, jeżeli ktoś zdecyduje się na taką procedurę w 2019 r., to będzie mógł skorzystać z ulgi w wysokości 60 proc. W kolejnych latach wysokość bonifikaty będzie sukcesywnie maleć.
       Gdyby ratusz nie zaproponował żadnej propozycji bonifikat, to miejski budżet mógłby liczyć na 60 mln zł, tytułem opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. 60 procentowa ulga oznacza spadek wpływów do poziomu 27 mln zł. Wg wyliczeń miejskich urzędników konkurencyjna propozycja radnych Prawa i Sprawiedliwości (którzy zaproponowali bonifikatę w wysokości 90 proc. w pierwszym roku) oznacza wpływy dla miasta w wysokości niecałych 12 mln zł.
       - Pojawiają się głosy, że [propozycja bonifikaty w wysokości 90 proc. - przy red.] to jest bardziej korzystna dla mieszkańców, bo zapłacą mniej. Powiem na przekór: to jest strata dla mieszkańców, gdyż oznacza mniej pieniędzy, które można przeznaczyć na infrastrukturę, oświatę, sport czy kulturę – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga na dzisiejszej (15 marca) konferencji prasowej.
       Propozycją prezydenta radni zajmą się na najbliższej sesji. Zakłada ona bonifikatę w wysokości 60 proc. w 2019 r., i jej systematyczny spadek o 10 pp. co roku (w 2020r. - wynosiłaby 50 proc., w 2021 – 40 proc. itd.). W 2025 r. nie byłoby żadnej ulgi.
      
       Podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste.
       1486 osób dostało w 2018r. podwyżkę opłat z tytułu użytkowania wieczystego.
       - To 9 proc. użytkowników wieczystych. Aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego jest obowiązkiem samorządu – mówi Janusz Nowak.
       W Elblągu taką formą posiadania legitymuje się 17 tys. osób. Podwyżki rzędu 20 – 30 proc. otrzymało 1200 osób, pozostali musieli się zmierzyć z podwyżkami sięgającymi 100, a nawet 1000 proc. 
       Na konferencji prasowej przedstawiono przykłady starych i nowych stawek za użytkowanie wieczyste: dom mieszkalny przy ul. Wiślickiej – stara stawka 12,66 zł rocznie, opłata po podwyżce – 166,23 zł rocznie. Wzrost o 1213 proc. Kolejny przykład: lokal mieszkalny przy ul. 1 Maja – stara stawka 3,50 zł, nowa stawka 40,16 zł. Wzrost o 1047 proc. I jeszcze jeden lokal mieszkalny przy ul. Skłodowskiej: stara stawka: 1,82 zł, nowa stawka – 20 zł, wzrost o 999 proc.
       - Nie ma takich przypadków, gdzie podwyżka rzędu 1000, czy 1200 proc., powoduje astronomiczny wzrost opłat – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Panie Wróblewski buduje pan kotły? Kto będzie w 2020 r. produkował ciepło na ogrzanie miasta? Mieszkańcy wywiozą pana na taczkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 7
  (2019-03-15)
 • Panie prezydencie, czy pod budowę wiaduktu na zatorze zamiast piasku sypali gruz i ziemię?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 11
  (2019-03-15)
 • Dziady... Oczywiście wiedzą lepiej od ludzi jak wydać pieniądze. Wolałbym sam decydować na co mój ciężko zarobiony grosz idzie, a nie zawierzać takim pośrednikom. Nic się nie zmieniło. Beton jak z komuny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 7
  (2019-03-15)
 • 1000-1200 - To dla niego nic ! To jest normalne ? Chyba nie - i co tu więcej pisać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 5
  ech...(2019-03-15)
 • bogatsze miasta maja wieksze bonifikaty rzedu 90% a w tej dziurze komuchy nie przepuisacza okazji zeby po raz kolejny zlupic mieszkancow a potem roztrwonia te kase na jakies mosty bez chodnikoiw, niedorobione wiadukty czy tory lyzwiarskie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 8
  (2019-03-15)
 • No panie i panowie radni PO-KO, pokażcie że tym razem poprzecie inicjatywę radnych PiS. I w Elblągu będzie obowiązywać bonifikata 90%. Czy obecność pana przewodniczącego RM wskazuje na to, że będzie tak jak sobie zażyczył włodarz? Niech pan prezydent wraz z dwoma swoimi wiceprezydentami zaczną być wreszcie menedżerami. Czy nie po to został pan prezydent wynajęty do pracy w UM przez mieszkańców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 7
  kolo(2019-03-15)
 • Większość malkontentów dała się wkręcić i głosowała nie tyle na Wróblewskiego,co przeciwko Wilkowi,a teraz biadoli że jest źle.Po to się ma szare komórki,aby z nich korzystać,ja przynajmniej ślię spokojnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 5
  prestidigitator(2019-03-15)
 • Większość malkontentów dała się wkręcić i głosowała nie tyle na Wróblewskiego,co przeciwko Wilkowi,a teraz biadoli że jest źle.Po to się ma szare komórki,aby z nich korzystać,ja przynajmniej śpię spokojnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 5
  prestidigitator(2019-03-15)
 • won!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  (2019-03-15)
 • Brawo PiS! Będzie kanał a potem stocznia!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 7
  (2019-03-15)
 • jedyna słuszna partia obniży wam do 120% Do roboty, a nie wszystko za darmo, bo należy się, w tym mieście wszystkim tylko należy się!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 17
  (2019-03-15)
 • Chcielibyśmy dodać, że jest to zasługa naszego wodza i dobrodzieja, Wróbla Załoga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 4
  hd(2019-03-15)
Reklama