Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Elblągu powstanie system wczesnego ostrzegania przed powodzią

 

 Choć obecnie zmagamy się z falą upałów i suszą, to należy pamiętać, że Elbląg zaliczany jest do grupy miast najbardziej zagrożonych powodziami w Polsce. Zagrożenie to może być spowodowane zarówno spiętrzeniem wód na Zalewie Wiślanym i tzw. „cofkami” na rzece Elbląg, podniesieniem poziomu wód na terenach Żuław (w granicach miasta), jak i wodami opadowymi spływającymi z Wysoczyzny Elbląskiej.

Dlatego pod koniec września tego roku planowane jest zakończenie projektu pn.: „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg”. Projekt realizowany przez Gminę Miasto Elbląg otrzymał dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest utworzenie Lokalnego Systemu Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. System będzie obsługiwany przez Urząd Miejski w Elblągu, a jego głównym celem będzie zabezpieczenie terenu miasta przed możliwymi skutkami wylania rzeki Elbląg lub jej dopływów.
     
     Lokalny System Monitoringu utworzą dwa główne elementy:
     
• jednostka centralna ze specjalistycznym oprogramowaniem używanym do tworzenia modelu fal powodziowych,
• 10 stacji pomiarowych umiejscowionych na rzece, Wysoczyźnie Elbląskiej oraz Zalewie Wiślanym. Stacje pomiarowe wyposażone, między innymi,
     w deszczomierze, wiatromierze oraz urządzenia mierzące poziom i przepływ wody, będą tworzyć wspólną sieć telemetryczną. Zebrane dane będą przesyłane bezpośrednio do jednostki centralnej.
     
     Do tworzenia modelu potencjalnego zagrożenia powodziowego wykorzystywane zostaną też dane pomiarowe dotyczące kierunku i siły wiatru, poziomu wody w Zalewie, falowania, opadów, które pochodzić będą z instytucji badawczych (m.in. IMGW i Instytutu Morskiego w Gdańsku).
     
     Moduł Prognozowania Powodzi, na podstawie danych otrzymywanych z telemetrycznych stacji pomiarowych oraz innych stacji badawczych zlokalizowanych na monitorowanym obszarze, z odpowiednim wyprzedzeniem będzie określał ryzyko wystąpienia powodzi. System stanie się podstawowym narzędziem monitorowania i reagowania, które podczas zagrożenia powodziowego wykorzystają służby zarządzania kryzysowego na terenie miasta. Informacja o możliwości wystąpienia powodzi szybciej dotrze również do osób zamieszkujących tereny bezpośrednio zagrożone zalaniem.
     
     Informacje o projekcie:
     1. Nazwa projektu: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg
     2. Beneficjent: Gmina Miasto Elbląg

 


     3. Całkowity koszt realizacji projektu (PLN): 40 082 138,45
     4. Kwota dofinansowania (PLN): 34 049 481,68
     5. Udział dofinansowania UE (%): 85.
     
     

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
     w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
     
---------- Artykuł sponsorowany -----------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl