Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W mediach dużo o przekopie Mierzei

 
Elbląg, W mediach dużo o przekopie Mierzei Przekop ożywi Elbląg? (fot. AD)
Rek

Sprawa przekopu Mierzei Wiślanej wciąż jest na czołówkach trójmiejskich mediów. Wczoraj zajęła się nią Telewizja Gdańsk, a dziś portal trojmiasto.gazeta.pl. W obu publikacjach poruszane są kwestie wpływu na środowisko i opłacalności ekonomicznej przekopu.

Telewizja informuje, że „Prognoza... wpływu kanału przez Mierzeję dla środowiska naturalnego „wylicza negatywne skutki dla fauny i flory”,też podważana jest też opłacalność ekonomiczna tej inwestycji. Podany w telewizyjnej informacji koszt budowy kanału to 700 mln zł, do tego dochodzą koszty utrzymania kanału i prowadzącego do niego toru wodnego.
     Obecnie trwają 30-dniowe konsultacje tej prognozy. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska „przygotowała też standardowy formularz do Komisji Europejskiej w celu uzyskania opinii ze względu na znaczące, negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na siedliska i gatunki priorytetowe”. Na ogół Komisja Europejska potrzebuje wydanie takiej opinii kilku miesięcy.
     Następny krok to uzyskanie opinii Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Potem sprawa trafi pod obrady rządu, który może program przedłużyć albo go zakończyć.
     Natomiast tekst na trojmiasto.gazeta.pl idzie znacznie dalej. Czytamy w niej:
„Forsując projekt przekopu Mierzei Wiślanej, Urząd Morski w Gdyni zmienił prognozę oddziaływania na środowisko z negatywnej na pozytywną. Autorzy opracowania protestują. – Przekop jest bardzo szkodliwy dla środowiska i nieopłacalny, rząd jest wprowadzany w błąd – ocenia jeden z ekspertów.”
     Cały tekst: trojmiasto.gazeta.pl.
     W każdym razie, nawet jeśli do przekopania Mierzei dojdzie, do konkretnych prac dojdzie nieprędko (według najnowszych deklaracji – w latach 2018-2020). Jak widać, zdania na temat aspektów ekologicznych i ekonomicznych tego przedsięwzięcia są mocno podzielone, a do 2018 roku czeka nas pewnie jeszcze niejedna burzliwa dyskusja.
     

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Temat mnie interesuje. Jestem zwolennikiem przekopu ale czy tylko mi się tak wydaje czy rzeczywiście tekst momentami nie trzyma się "kupy" i jest niezrozumiały?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 1
  Kopać(2013-10-21)
 • I co z tą obiecanką panie Wilk. Gdzie ten przekop i IV port panie Wilk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  wiza(2013-10-21)
 • Czekamy cierpliwie aż PIS obejmie rządy w Polsce i wtedy przekop zacznie się kopac rekoma PO i PSL bo pójdą do łopat i szpadli. ZA KARE!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 4
  (2013-10-21)
 • Zapewne jakby PIS doszedł do władzy będzie przekop to jest pewne ale pewne jest też że wrogość Pisu i Kaczyńskiego w stosunku do Rosji w końcu doprowadzi do wojny obu krajów a temat Smoleńska będzie jednym głównym tematem całej kadencji Rząd to zrozumie że trzeba kopać kiedy ruskie zamkną cieśninę a na pewno dojdzie do tego a my będziemy dalej czapkować przed ta chołotą Wilk nagle zamilkł i nabrał wody w usta cicho sza oddaliśmy parki psom toniemy w psich odchodach teraz zasadzmy 100h szuwar i hodujmy dzikie kaczki i inne robactwo cofamy się a ciemnota ludzka rośnie wszystko na nie wiatraków strach gazu też przekop nie więc z powrotem na drzewa i żreć liście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  (2013-10-21)
 • Coś mi się wydaje że środki wydane na te wszystkie badania, opracowania, analizy, spotkania, sympozja oraz inne metody trwonienia pieniędzy publicznych pokryły by już sporą część inwestycji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  (2013-10-21)
 • Mierzeję Wiślaną trzeba przekopać za Krynicą Morską na szerokość 300 m i głębokość 20 m. W Tolkmicku należy wybudować nabrzeża, do obsługi największych kontenerowców, 500 m wgłąb Zalewu Wiślanego. Dalej tor wodny o szerokości 300 m i głębokości 15 m powinien biec do Zatoki Elbląskiej gdzie powinny być obsługiwane mniejsze statki. Mierzeja Wiślana to naturalny falochron. Co do ochrony środowiska to można usypać wał od Andzi przez Piotrusia do Krynicy Morskiej i zrobić po stronie zachodniej rezerwat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 0
  JurekM(2013-10-21)
 • O jakim zagrożeniu dla środowiska oni mówią? Nawymyślali bzdurnych oddziaływań negatywnych na gatunki i siedliska, dajcie mi te pieniądze na opracowanie opinii to taką wypracuję, że wszystko będzie pasowało i opłacalność i ochrona środowiska. Żadna inwestycja na akwenie wodnym by nie została zrealizowana bo zawsze jeden mądry z drugim głupot o ochronie żab i priorytetowym gatunku trzciny by nawymyślali. Moim zdaniem chodzi tylko o kasę z turystyki która zamiast do Trójmiasta mogła by płynąć do nadzalewowych miejscowości w tym do Elbląga. A nasz Pan premier nie chce do tego dopuścić żeby poparcia rodzinnego miasta nie stracić i tylko dla tego ta inwestycja jest blokowana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 0
  Tom3222(2013-10-21)
 • Natychmiast zamknąć port w Szczecinie!!! Koszt pogłebienia toru wodnego do tego portu w najbliższych latach to 1,2 miliarda zł!!! Przecież to nie jest opłacalne ekonomicznie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  znafca(2013-10-21)
 • jakby rząd polski dupy nie lizał putinowi przekop dawno by był zrealizowany w końcu to w interesie POLAKÓW
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  (2013-10-21)
 • Tylko żeby z tym portem nie było tak jak z lotniskiem w Modlinie. Tylko JEDEN przewoźnik chce tam być obsługiwany. Podobnie może być z Elblagiem. A sam przekop to jedno, a cała infrastruktura portu oraz komunikacja / drogi, kolej / to dopiero jest koszt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 11
  (2013-10-21)
 • elektorat pisiakov dal sie nabrac na kielbase vyborcza. To juz chyba najviekszy gupek tego portalu niejaki lavendovski v to nie vierzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 8
  zajæc(2013-10-21)
 • jak wykonają przekop to będą możliwości i znajdą się inwestorzy tylko rosji i trójmiastu to nie na rękę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2013-10-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywka GODŁO
Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM