Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W porcie maleje przeładunek, pomóc mają odprawy fito

 
Elbląg, W porcie maleje przeładunek, pomóc mają odprawy fito
Przeładunek śruty sojowej w elbląskim porcie (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Od 1 stycznia 2018 roku elbląski port będzie mógł przeładowywać towary pochodzenia roślinnego, bo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ujęło wreszcie Elbląg na liście miejsc do odpraw fitosanitarnych. Ta decyzja ma się przyczynić do wzrostu przeładunków, które niestety w ostatnich latach gwałtownie zmalały.

„Uruchomienie wwozu w porcie Elbląg będzie miało duże znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze oddziaływania tego portu. Pozytywnie wpłynie to na rozwój przedsiębiorczości w regionie i będzie stanowić dodatkowy impuls dla inwestorów zainteresowanych budową centrów logistycznych, składów i magazynów” - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe przepisy są już gotowe, czekają jedynie na podpis ministra. Mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku, tym samym Elbląg dołączy do takich miast jak Gdynia, Gdańsk, Szczecin i Świnoujście, w których odprawy fitosanitarne są prowadzone od dawna.
     - To dla nas duża szansa na poszerzenie asortymentu sprowadzanych towarów. W przypadku naszego portu będzie to głównie drewno iglaste – mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu. - Prezydent Elbląga przekazał nam środki na doposażenie techniczne służb kontrolujących jak i na przygotowanie pomieszczeń. Na terenie terminala przy ul. Radomskiej staną dwa kontenery wraz ze sprzętem do przeprowadzania wstępnych prób kontrolnych towarów.
     Odprawy fitosanitarne mają podreperować malejący w ostatnim czasie przeładunek w elbląskim porcie. Od początku roku przeładowano tutaj zaledwie 63 tys. ton towarów, a jeszcze w 2014 roku było to ponad 350 tysięcy ton.
     - Przyczyną spadków jest drastyczna przecena kursu rubla, w związku z tym siła nabywcza rosyjskich klientów też spadła. Opłacalne stało się sprowadzanie towarów z Rosji, ale jest tu wiele ograniczeń: unijne sankcje nałożone na Rosję, polskie ograniczenia na sprowadzanie rosyjskiego węgla i rosyjskie embargo na polskie towary rolne. Przeszkodą był też brak odpraw fitosanitarnych – dodaje Arkadiusz Zgliński.
     Ta ostatnia wymieniona przeszkoda ma zniknąć 1 stycznia. Czy to pomoże portowi stanąć na nogi? W 2014 roku przychody portu wyniosły 1,9 mln zł, w kolejnych latach było to odpowiednio 1,2 i 1,3 mln zł. W tym roku przychód wynosi dotychczas zaledwie 560 tys. zł... Czy cała nadzieja w przekopie Mierzei?
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zdjęcie ukazuje jak prymitywne metody przeładunku są w porcie Elbląskim. Rozsypane zborze tego nikt nie widzi to straty a wystarczyłoby do przeładunku sypkich produktów zastosować ssawy czy pompy ssące są takie w innych portach. Tak samo są dżwigi portowe nie koparki. ZACOFANI. Ruszy przekop będzie ruch statków a wy jak za czasów Faraona.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 2
  (2017-09-14)
 • Przeładunek maleje a pensyjki przeciwnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2017-09-14)
 • przeładunek maleje, ale pensyjki tak samo wysokie. czas je urealnić i powiązać z ilością przeładunków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2017-09-14)
 • Ewentualny przekop niestety nic nie zmieni na lepsze. Statki pełnomorskie i tak nie będą wpływać do Elbląga bo są za duże i jest za płytko. Tylko handel z Rosją daje jakieś szanse na rentowną działalność tego portu "morskiego". Jeśli ktoś ma minimalne pojęcie o transporcie morskim to zrozumie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  Inżynier(2017-09-14)
 • a żaurawie kuda? a nie koparka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2017-09-14)
 • ta niebieska koparka to jakaś kompromitacja -gdzie prawdziwe dźwigi portowe? Co toto niby ma podnieść? Chlebak z kanapkami???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  matylda(2017-09-14)
 • ileż to już lat ileż razy obiecywano i co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Prorok.,Igor(2017-09-14)
 • Jak czytam te Wasze komentarze o tej koparce, to mi się śmiać chce. Chcecie dźwigów portowych? A co one miały by przeładowywać? Ta koparka na ten towar, który jest przeładowywany to i ta koparka jest za duża. A marzenia o wielkim porcie w Elblągu to mrzonka polityków. Uwarunkowania ekonomiczne i położenie Gdańska, Gdynii względem Elbląga, powoduje że Elbląg nie jest konkurencją i nie może walczyć o towary. Brak kolei, most pontonowy, brak oznakowania do żeglugi w porze nocnej no i zima, kiedy rzeka zamarza. Lodołamacze to większy koszt utrzymania portu, chyba że któryś z politykierów już ma lodołamacz i zaklepany kontrakt?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 6
  (2017-09-14)
 • a morze jednak zobrze pirze sie inatrzej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  uwaga(2017-09-14)
 • Od trzech lat jest oznakowanie świetlne do płwyania w nocy po zalewie, i jest oficjalnie dopuszczone pływanie nocą, wieloktronie osobiście pływałem. .. .. więc jeśli osoba się nie zna niech nie pisze !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  pływak(2017-09-14)
 • na zalewie tak, ale nie na rzece Elbląg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-09-14)
 • Chlebak jak sama nazwa wskazuje służy do przenoszenia granatów. Żeby się nie chlebotały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  actros(2017-09-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn Hayne
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli