Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Węgielny tylko kamień, blok będzie na pelet

 
Elbląg, Węgielny tylko kamień, blok będzie na pelet Na pierwszym planie Jacek Garbol, prezes spółki Energa Kogeneracja (fot. AD).
Rek

Dziś (28 czerwca) na terenie elbląskiej elektrociepłowni, czyli spółki Energa Kogeneracja, wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku energetycznego opalanego biomasą, a konkretnie – peletem ze słomy. Koszt inwestycji to 210 mln zł, termin oddania do użytku – początek 2013 r.

Nowy blok i trzy wielkie silosy do magazynowania peletu staną na terenie elektrociepłowni graniczącym z ul. Elektryczną.
– Projekt BB 20 P, czyli blok biomasowy o mocy 20 MW opalany peletem, właściwie powinien się nazywać BB 25 P, ponieważ w efekcie prac projektowych „wycisnęliśmy” z naszego projektu nie 20, a 25 MW elektrycznych – przybliżał gościom uroczystości tajniki inwestycji Jacek Garbol, prezes spółki Energa Kogeneracja. – Moc wymiennika ciepłowniczego pozostaje na poziomie projektowanym, ponieważ 30 MW jest to moc „szyta na miarę”, czyli moc zaspakajająca potrzeby elbląskiego Browaru, potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej, a w sezonie letnim potrzeby ciepłej wody użytkowej.
     Biopaliwem w nowym bloku będzie pelet produkowany ze słomy – surowca, którego w naszym regionie nie powinno brakować. – Mam nadzieję, że nasza inwestycja wpłynie na ożywienie gospodarcze regionu w rolnictwie i produkcji powiązanej z paliwem dla naszego bloku – mówił Jacek Garbol. – Powstaną nowe zakłady produkujące pelet, które chętnie będą z nami współpracowały. Aby w jak najmniejszym stopniu naszą inwestycję odczuli mieszkańcy Elbląga, przewidujemy trzy drogi dostarczania peletu do elektrociepłowni – będzie to transport kolejowy, transport kołowy, a perspektywicznie również transport wodny, ponieważ widzimy pewne ożywienie w działalności elbląskiego portu.
     
     „Zielona” energia
     
Podczas dzisiejszej uroczystości na placu budowy akt erekcyjny i kamień węgielny pod nową elektrociepłownię wmurowali m.in: Jacek Garbol, prezes spółki Energa Kogeneracja, prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk oraz Jarosław Popiołek, prezes Zarządu spółki Mostostal Warszawa, która jest generalnym wykonawcą. Funkcję inżyniera kontraktu pełnić będzie spółka Energotechnika Energorozruch.
     Ma to być jeden z większych budowanych od podstaw bloków na biomasę w Polsce. Blok będzie produkował w skojarzeniu energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga. Instalacja wyposażona będzie między innymi w kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę, turbogenerator o mocy 25 MWe oraz wymiennik ciepłowniczy o mocy 30MWt. Nominalna moc bloku, przy pracy w kondensacji, wynosić będzie ponad 25 MWe (dla planowanej wydajności kotła 90 t/h pary i sprawności produkcji energii elektrycznej brutto ponad 34 proc.).
     Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ponad 200 000 MWh oraz 796 000 GJ ciepła. Inwestycja pozwoli spółce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 155 tys. ton rocznie.
– Inwestycja jest elementem realizacji polityki energetycznej kraju, gdyż przyczynia się do zwiększenia udziału energetyki odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes Energa SA. – Jest też realizacją strategii Grupy Energa, która jako lider w zakresie energetyki odnawialnej, kontynuuje ten kierunek rozwoju. Ekologiczny wymiar tej inwestycji zwiększa fakt, iż jest „skrojona” pod lokalny rynek podaży surowca, co oznacza, że już na etapie transportu emisja dwutlenku węgla będzie ograniczona do minimum.
     Jacek Garbol: – Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełnimy najbardziej restrykcyjne wymogi związane z ochroną środowiska, nawet te, które będą obowiązywać od 2016 roku. Zwiększymy również bezpieczeństwo energetyczne regionu, tym samym dając gwarancję, że jesteśmy rzetelnym partnerem dla miasta i jego mieszkańców. Budowa bloku biomasowego doskonale koreluje również z planami rozwojowymi naszego partnera biznesowego, elbląskiego Browaru, który po podłączeniu do instalacji stanie się najbardziej ekologicznym producentem piwa w Europie.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM