Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Więcej czasu na opłatę

 
Elbląg, Więcej czasu na opłatę Zakład Utylizacji Odpadów w Rubnie (fot. WS).
Rek

Za śmieci należy płacić już nie do 25. dnia miesiąca, którego opłata dotyczy, lecz do 10. dnia miesiąca następnego. To najważniejsza, bo dotycząca wszystkich elblążan, zmiana w zasadach gospodarowania odpadami komunalnymi.

Urząd Miejski poinformował o kilku zmianach w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Dotyczą one terminu wnoszenia opłat, regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Elbląga oraz deklaracji składanych przez mieszkańców.
     Dotąd opłatę za odbiór odpadów należało wnosić do 25. dnia każdego miesiąca, którego opłata dotyczyła. Po zmianie opłatę należy wnieść do 10. dnia następnego miesiąca. W przypadku nieruchomości nowo zasiedlonych (zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych) – pierwszą opłatę uiszcza się w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy.
     W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości opłaty – opłatę w zmienionej wysokości uiszcza się w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy.
     Zmienił się trochę również Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Elbląga. Ta zmiana jest ważna szczególnie dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, takich jak lokale handlowe i handlowo-usługowe, internaty, akademiki, bursy, hotele, hostele, pensjonaty, zajazdy itp. oraz rodzinnych ogrodów działkowych.
     
     Pojemniki
     
Zgodnie z zapisem: „Wybór wielkości pojemnika należy do właściciela nieruchomości, przy czym minimalna pojemność pojemnika musi uwzględniać niżej wymienione tygodniowe wskaźniki nagromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych i częstotliwości pozbywania się odpadów komunalnych z nieruchomości”. Dla obiektów handlowych i handlowo-usługowych jest to 12 l na każdego pracownika, jednak nie mniej niż jeden pojemnik o pojemności 110/120 l. Dla internatów, akademików, burs, hoteli, hosteli, pensjonatów, zajazdów itp. jest to 15 l na każde miejsce noclegowe. Dla rodzinnych ogrodów działkowych jest to 10 l na każdą działkę w okresie od kwietnia do listopada każdego roku.
     
     Deklaracje
     
Wprowadzono też nowe wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składane przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Elbląga. Obowiązują trzy wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
– wzór deklaracji składanej przez właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (nieruchomości zamieszkałe) – DOP-1
– wzór deklaracji składanej przez właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości niezamieszkałe, na których powstają odpady komunalne, np. obiekty handlowe, szkoły, obiekty użyteczności publicznej, placówki kultu religijnego itp.) – DOP-2
– wzór deklaracji składanej przez właścicieli twz. nieruchomości mieszanych, tj. nieruchomości w części zamieszkałych, a w części niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne – DOP-3.
     Nowe wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie zawierają załączników ZOP-1, ZOP-2, ZOP-3, które obowiązywały na dotychczasowych wzorach deklaracji. W przypadku nieruchomości, na których znajdują się lokale użytkowe, właściciel nieruchomości będzie zobowiązany podać w deklaracji liczbę lokali ogółem na nieruchomości, w tym liczbę lokali nie objętych systemem gospodarki odpadami komunalnymi, oraz liczbę lokali, na których nie powstają odpady komunalne. W przypadku tych ostatnich chodzi o liczbę lokali nieużytkowanych, czyli tzw. pustostanów.
     W naliczaniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi również nastąpią duże zmiany. W przypadku kilku lokali użytkowych w danym budynku opłata będzie mogła być naliczana ogółem dla wszystkich lokali użytkowych, a nie, jak do tej pory, odrębnie w stosunku do pojedynczego lokalu.
     
     Treść odpowiednich uchwał dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w zakładce Akty prawne (Uchwały Rady Miejskiej).
     Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Elbląga udostępnione zostały na stronie www.umelblag.pl, w zakładce Gospodarka odpadami komunalnymi.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME