Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka

Więcej ścieżek i stojaków, przewóz rowerów warunkowo

 
Elbląg, Więcej ścieżek i stojaków, przewóz rowerów warunkowo (fot. AD)
Rek

Trasa rowerowa Polski Wschodniej, zmiana uchwały o przepisach porządkowych w komunikacji zbiorowej dopuszczająca warunkowy przewóz rowerów, podsumowanie akcji montowania stojaków rowerowych w Elblągu – to niektóre z tematów poruszonych podczas otwartego spotkania Zespołu Mobilności Aktywnej.

Spotkanie odbyło się wczoraj (27 listopada) w Ratuszu Staromiejskim.
     
     Pojawią się nowe ścieżki
     
Podczas spotkania można było dowiedzieć się, jakie niespodzianki szykuje miasto dla miłośników alternatywnych środków lokomocji. I tak na dobry początek – przez Elbląg będzie przebiegać, a właściwie niemal się w nim rozpocznie, trasa rowerowa Polski Wschodniej. W sumie będzie ona biec przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Długość szlaku to prawie dwa tysiące kilometrów. Całkowity koszt projektu opiewa na kwotę 274 milionów zł. Długość trasy w województwie warmińsko-mazurskim to 420 km, w Elblągu 19 km. W samym województwie warmińsko-mazurskim koszty modernizacji szlaku wyniosą ok. 75 milionów zł.
– Trasa rozpocznie się w Kępie Rybackiej, dotrze do Elbląga, potem przebiegnie przez Łęcze, Tolkmicko i Frombork – mówi Andrzej Demczuk z Departamentu Urbanistyki i Architektury UM.
     Szlak w Elblągu będzie biegł od strony Bielnika, ulicą Radomską, Wybrzeżem Gdańskim przez most, potem wzdłuż ulicy Mostowej, przez Stary Rynek, koło Bramy Targowej, wzdłuż ulicy Armii Krajowej przez Park Planty, potem ulicą Grota Roweckiego przez Park Traugutta, wzdłuż doliny Kumieli aż do ulicy Spacerowej, potem wzdłuż ulicy Kościuszki, następnie ulicą Chrobrego, Sybiraków do Bażantarni. Potem przetnie trasę 504, dotrze do miejscowości Jagodnik, a stamtąd do Jeleniej Doliny.
     Elbląg na nowym projekcie bardzo skorzysta, wzbogaci się bowiem o 2,5 km nowych ścieżek rowerowych. Przypomnijmy, że obecnie jest ich w naszym mieście 37 km.
– Projekt ten nie polega na budowaniu nowych tras rowerowych, tylko na ich oznaczeniu – mówi Andrzej Demczuk. – Udało nam się jednak wywalczyć u beneficjenta, jakim jest Urząd Marszałkowski, wybudowanie w naszym mieście kilku odcinków nowych dróg rowerowych. Myślę, że jest to duży profit dla Elbląga.
     Przeciwnicy polbrukowych dróg mogą być spokojni – nowe ścieżki będą tym razem asfaltowe. A powstaną one w okolicach Bramy Targowej, w Parku Planty, na styku ulic Agrykola i Górnośląskiej, wzdłuż ulicy Kościuszki w okolicach ulicy Spacerowej. Przebudowany zostanie także chodnik wzdłuż cmentarza Agrykola i powstanie tam ciąg pieszo-jezdny. Dodatkowo wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Traugutta, przy Szkole Muzycznej. Na trasie szlaku powstaną oprócz tego trzy tzw. miejsca obsługi rowerzystów. Będą one umiejscowione na styku ulic Warszawskiej i Radomskiej, przy ulicy Spacerowej oraz na polanie w Bażantarni. Rowerzyści będą tu mogli na chwilę przysiąść w zadaszonych wiatach. W miejscach tych będą się znajdować także stojaki, toaleta, śmietnik i ławki. Trasa ma zostać oddana w 2015 roku.
     
     W razie awarii do domu autobusem
     

 

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 14 listopada, uchwalono możliwość przewozu rowerów komunikacją miejską. Radny Robert Turlej uprzedza, że z tego typu środków lokomocji rowerzysta będzie mógł skorzystać tylko w sytuacjach nagłych: w razie załamania pogody lub w przypadku awarii.
– Bardzo naciskaliśmy ZKM, aby wprowadzono możliwość przewozu rowerów komunikacją miejską – mówi radny. – Rowerzysta będzie mógł jednak korzystać z niej tylko w sytuacjach nagłych. Autobus czy tramwaj nie będzie mógł być także przepełniony, by nie stwarzać zagrożenia dla pasażerów.
     Na razie z komunikacji miejskiej rowerzysta będzie mógł korzystać w dni powszednie od godz. 17, w soboty od godz. 11, a w niedziele i święta przez cały dzień. Przewóz rowerów będzie bezpłatny. Radny uspokaja, że taki zapis godzinowy będzie utrzymany na okres próbny: – Będzie to taki okres testowy – mówi. – Chcemy sprawdzić, czy przepisy te będą respektowane i jak to wszystko będzie funkcjonowało. Być może po roku zapis godzinowy ulegnie zmianie na korzyść rowerzystów.
     Przepisy odnośnie przewozu jednośladów komunikacją miejską nie nabrały jeszcze mocy prawnej. Można się spodziewać, iż wejdą w życie z początkiem nowego roku.
     
     Przybywa stojaków rowerowych
     
W naszym mieście przybywa także stojaków rowerowych. Tylko w sezonie 2012/2013 zamontowano ich 386.
– Dokładnie wczoraj na targowisku miejskim zostały zamontowane ostatnie stojaki rowerowe – mówi oficer rowerowy Marek Kamm. – Do dziesięciu wcześniej postawionych dołączyły tam kolejne cztery. Są one umiejscowione przy wjeździe od strony Płk. Dąbka. Stojaki mają kształt odwróconej litery U i są wykonane ze stali nierdzewnej. Są o wiele wygodniejsze od sławnych „wyrwikółek”, umożliwiając zapięcie roweru za ramę, a nie za przednie czy tylne koło.
     Za montaż stojaków odpowiedzialni byli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, którzy wykonali te prace pod nadzorem kadry instruktorskiej w ramach zawodowych praktyk szkolnych.
     

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Od kiedy Elbląg leży w Polsce wschodniej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  Jonas(2013-11-28)
 • szlak przez miasto wytyczyli tak aby jak najmniej rowerzyści z Elbląga mieli z tego szlaku, było prawie 300 milionów złotych do wzięcia, gdy mieli troszkę wyobraźni poprowadziliby szlak Królewiecka aż a potem do Krasnego Lasu, była kasa byłaby nowa droga rowerowa i to pewnie zrobiona jak nalezy, a tak mamy to co mamy, czyli prawie nic i uśmiechnietne facjaty kilku panów,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  frfrf(2013-11-28)
 • elblag lezy na pn. wsh
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2013-11-28)
 • Elbląg leży w centralno- połnocnej - zachodnio-wschodniej Polsce i to nie jest jego ostatnie słowo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  taklezyElbląg(2013-11-28)
 • kto bedzie jechał przez łecze do fromborka, heheh ale jajka. czekam na statystyki uczeszczalnosci po roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  wentylek(2013-11-28)
 • A co w sytuacji kiedy rowerzysta wsiądzie do pustego autobusu, ale na trasie wsiądzie tłum? Udowadniać czy wysiadać? Dziwne te zasady i godziny również. Jeśli o 16:45 w poniedziałek leje i masz awarię roweru, a podjeżdża pusty tramwaj to NIE WSIADAJ! O_o
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-11-28)
 • Na rowerze przejechałem po drogach Europy i Polski wiele kilometrów - ale takiego bajzlu komunikacyjnego, jaki mamy w trzcińsko-bagiennym i Elblągu nie spotkałem nigdzie. Zważywszy na fakt prowadzenia przeze mnie prac koncepcyjnych i bogatą lekturę dotyczącą tras rowerowych i ich infrastruktury - uważam, że nadal w Elblągu takowych nie ma, bo nie spełniają podstawowych wymogów standardów obowiązujących w Europie a przede wszystkim nie prowadzą i nie umożliwiają komunikacji, bo o dojechaniu z określonego miejsca do określonego celu juz nie wspomnę. Elblag, jako miasto nie ma praktycznie żadnej koncepcji komunikacyjnej oddzielającej krwiożerczy strumień mechanicznych pojazdów kołowych od innych sfer komunikacji powszechnej jak i alternatywnych systemów komunikacji w tym pieszej i rowerowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  MiejscowyAborygen(2013-11-28)
 • Elbląg - to przede wszystkim punkt wypadowy na Żuławy, z ich płaskimi, zadrzewionymi drogami. Ale wydostanie się w tym kierunku z Elbląga to droga przez mękę. Wynika to po części z idiotycznego podziału województwa i odcięcia Elbląga od Żuław.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  zbik48(2013-11-28)
 • Piękny jesienny park dolinka. A zjechałeś chociaż raz tymi schodkami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2013-11-28)
 • Od 1945 kiedy tu osiadła ludność ze wschodu, z swoją wschodnią mentalnością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2013-11-28)
 • "krwiożerczy strumień mechanicznych pojazdów kołowych" - piękne sformułowanie. Często jeżdżąc rowerem uznałem, że jednak nie każdy kierowca blachosmorda to kompletny idiota. Niestety pomimo miłości bliźniego na to miano zasługuje co 20 z nich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2013-11-28)
 • a kto bedzie jechał do Fromborka przez Bażantarnię? chyba jakis pokręt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  hede(2013-11-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety dziecięce
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost
Fototapety do biura
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień