UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Wiedzą więcej niż przeciętny Polak

Elbląg, Wiedzą więcej niż przeciętny Polak
fot. Anna Dembińska, arch. portel
Reklama

Ponad 3,7 tys. uczniów w województwie warmińsko-mazurskim wzięło udział w szkolnym etapie olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Z terenu działalności elbląskiego oddziału ZUS wystartowało 1323 młodych ludzi z 18 szkół. Wśród najlepszych, którzy dostali się do wojewódzkiego etapu Olimpiady są uczniowie z II liceum Ogólnokształcącego z Elbląga, uczniowie z Zespołu Szkół z Lubawy oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Iławy.

Wszystkie badania pokazują, że przeciętny Polak ma niewielką wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych, że jest to wiedza elitarna zarezerwowana dla specjalistów. Świadomość jest bardzo ograniczona zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, stąd też pomysł na wprowadzenie do szkół projektów edukacyjnych, w tym „Lekcji z ZUS” realizowanych w szkołach ponadpodstawowych. Z roku na rok coraz więcej uczniów bierze w nich udział, a momentem weryfikacji jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Składa się ona z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralny. Na laureatów centralnego finału czekają na młodzież nie tylko cenne nagrody, w postaci laptopów, tabletów i czytników e-book, ale również indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Młodzież ma za sobą już pierwszy etap, w którym wyłoniono 20 najlepszych szkół w naszym województwie. Każdą ze zwycięskich placówek reprezentować będzie trzyosobowa grupa uczniów.
       W pierwszym etapie olimpiady młodzież musiała odpowiedź na 20 pytań. Z jakiego ubezpieczenia przysługuje zasiłek pogrzebowy, dla kogo jest ustalany kapitał początkowy, jakie raporty imienne za pracownika składa pracodawca - to tylko przykłady niektórych pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie. Wysokie wyniki, które zdobyli uczniowie świadczą o tym, że wiedzą oni więcej niż niejeden dorosły Polak.
       - Jesteśmy bardzo podbudowani postawą młodych ludzi, którzy podjęli się zadania zapoznania się z ubezpieczeniami społecznymi. Nie jest to łatwy i prosty temat. Choć nauka na pewno nie pójdzie w las, bo zdobyta dziś wiedza w dorosłym życiu będzie niezbędna. Zresztą, jak mówią sami uczniowie, już teraz, po „Lekcjach z ZUS”, mają większą świadomość na co zwrócić uwagę podejmując pierwszą pracę. Co więcej przyznają nam się, że to oni we własnych domach, stają się ekspertami z zakresu ZUS i doradzają rodzicom i bliskim w kwestiach świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Gratulujemy młodzieży wiedzy, a szkołom takich zaangażowanych i pilnych uczniów - mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
       Wojewódzki etap olimpiady o ubezpieczeniach społecznych odbędzie się 15 marca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. To właśnie wtedy wyłoniona zostanie najlepsza grupa z naszego województwa, która będzie reprezentować nas w finale olimpiady 26 kwietnia w Warszawie.
      
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama