Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wspólne inicjatywy dla przedsiębiorców

 
Elbląg, Wspólne inicjatywy dla przedsiębiorców

 Parki technologiczne są ukierunkowane na rozwój działalności przedsiębiorców wykorzystujących nowoczesne technologie. Skupiają firmy badawcze, stanowiące bazę dla innowacyjnych inicjatyw. W województwie warmińsko-mazurskim takie parki działają w Olsztynie, Elblągu i Ełku.

Koncepcja parków technologicznych powstała z potrzeby stworzenia nowatorskich rozwiązań, które powinny sprzyjać transferowi osiągnięć nauki i techniki ze sfery badawczo-rozwojowej do praktyki przemysłowej. Są nowoczesnymi instytucjami kreującymi terytorialne środowiska innowacyjne. Mają na celu rozwój przedsiębiorczości w sferze nauki i techniki. Oferują przedsiębiorcom również usługi doradztwa w zakresie rozwoju, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne. Należy mieć na uwadze, że kluczową rolę w tworzeniu i funkcjonowaniu parków technologicznych odgrywają silne ośrodki badawcze, a dzięki wsparciu władz lokalnych stają się impulsem w rozwoju poszczególnych regionów.
     W województwie warmińsko-mazurskim działają obecnie trzy technoparki. Nowoczesne kompleksy zapewniają przedsiębiorcom możliwość dzierżawy wolnych obszarów i powierzchni biurowych, a także korzystania z infrastruktury oraz profesjonalnych usług doradczych oraz pomocy w pozyskaniu środków finansowych, w tym funduszy unijnych. Początkujący przedsiębiorcy bądź osoby, które myślą o własnym biznesie, mogą realizować swoje plany w Inkubatorach Przedsiębiorczości.
     - W najbliższych latach mamy do zainwestowania w rozwój Warmii i Mazur ponad 1,7 mld euro – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Gros tych środków przeznaczymy na wsparcie przedsiębiorczości, bo bez rozwoju gospodarczego, kształcenia fachowych kadr dla biznesu czy napływu kapitału z zewnątrz trudno liczyć na postęp. Parki technologiczne to ważny i doświadczony partner w działaniach służących gospodarce.
     Parki Technologiczne z województwa warmińsko-mazurskiego współpracują nie tylko pomiędzy sobą, ale również z innymi jednostkami w całym kraju. W sierpniu 2014 roku dziewięć instytucji Polski Wschodniej podpisało w Ełku list intencyjny, deklarujący wzajemną współpracę przy realizacji wspólnych projektów w ramach perspektywy unijnej 2014-2020. List podpisały parki naukowo-technologiczne z Ełku, Elbląga, Olsztyna, Suwałk, Białegostoku, Puław, Lublina, Kielc i Rzeszowa. Zadeklarowały one wolę współpracy w zakresie wymiany informacji i innych działań mających na celu wzmocnienie efektywności i skuteczności usług świadczonych w regionach w zakresie wspierania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Współpraca opiera się również na poszukiwaniu możliwych form współpracy w zakresie rozwoju i aplikowania do programów finansujących rozwój instytucji. Do tej pory odbyły się już dwie ogólnokrajowe konferencje z udziałem przedstawicieli poszczególnych technoparków.
     To nie jedyne działania warmińsko-mazurskich jednostek. Na początku września 2015 roku w stolicy regionu został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, gminy Olsztyn, gminy miasta Elbląg oraz gminy miasta Ełk na rzecz stworzenia i rozwoju w regionie ekosystemu sprzyjającego powstawaniu oraz rozwijaniu innowacyjnych i technologicznych przedsiębiorstw typu startup.
     Ekosystem to układ „wychwytujący” najlepsze pomysły z potencjałem na utworzenie przedsiębiorstw, składający się m.in. z instytucji otoczenia biznesu, uczelni, środowiska inwestorów i przedsiębiorców, ale też klimat sprzyjający kreatywności i rozwojowi przedsiębiorczości. Koordynatorami ekosystemu na Warmii i Mazurach będą parki naukowo-technologiczne w Olsztynie, Elblągu i Ełku, a w projekt zaangażowane są jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, instytucje naukowo-badawcze, doświadczeni przedsiębiorcy - jako eksperci i mentorzy, regionalne i lokalne agencje rozwoju, fundusze inwestycyjne, fundusze poręczeniowe i pożyczkowe, fundacje wspierające rozwój biznesu, inkubatory przedsiębiorczości. Parki wspólnie zbudują „Platformę Startową” dla nowych pomysłów biznesowych, która ma być kompleksowym programem rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up.
     Wsparcie otrzymają pomysłodawcy (osoby fizyczne lub zespoły osób fizycznych), którzy nie ukończyli 35. roku życia, a przede wszystkim absolwenci szkół wyższych i studenci ostatnich lat studiów. Projekt „Platforma Startowa” jest realizowany w ramach działania 1.1 „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, osi priorytetowej I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
     Pomoc dla nowych firm jest też przewidziana w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2014-2020. Na inkubowanie przedsiębiorstw (m.in. wynajem powierzchni w parkach technologicznych, usługi doradcze i szkoleniowe) przeznaczone są 24,4 mln euro, na projekty inwestycyjne - 10,8 mln euro, będzie też 10,9 mln euro na instrumenty finansowe (pożyczki, poręczenia kredytowe). O wsparcie na start będą mogły ubiegać się również osoby bezrobotne zainteresowane samozatrudnieniem. Na ten cel w RPO zarezerwowanych jest aż 28 mln euro.
     
     Kontakt:
     Elbląski Park Technologiczny
     ul. Stanisława Sulimy 1
     82-300 Elbląg
     tel: +48 55 239 34 67
     fax: +48 55 237 47 61
     www.ept.umelblag.pl
     e-mail: biuro@ept.umelblag.pl
     
     Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny
     ul. Władysława Trylińskiego 2, 10-683 Olsztyn,
     tel. 89 612 05 00
     fax. 89 612 05 12
     www.opnt.olsztyn.pl
     e-mail: sekretariat@opnt.olsztyn.pl
     
     Park Naukowo-Technologiczny w Ełku
     ul. Podmiejska 5 19-300 Ełk
     tel. +48 87 732 63 01 fax +48 87 732 63 20
     www.technopark.elk.pl
     e-mail: info@technopark.elk.pl
     
     Przedsiębiorcom pomóc mogą także pracownicy:
     - Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, którzy udzielą pomocy zarówno przedsiębiorcom, poszukującym nowych zagranicznych rynków zbytu, jak i inwestorom, zainteresowanym ulokowaniem tu biznesu; Eksperci COIE mogą przygotować m.in. dane o zagranicznych rynkach czy potencjalnych kontrahentach oraz kompleksowe informacje, niezbędne do przeprowadzenia inwestycji w naszym województwie; więcej na stronie www.invest.warmia.mazury.pl lub pod numerem telefonu 89 512 51 70.
     - Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w ramach której funkcjonuje punkt kontaktowy sieci Enterprise Europe Network. Pracownicy WMARR pomagają w rozwijaniu potencjału eksportowego i zdolności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw z naszego województwa; aby dowiedzieć się więcej sprawdź strony www.een.wmarr.olsztyn.pl oraz www.wmarr.olsztyn.pl lub zadzwoń 89 521 12 62.
     
------ Reklama ------
     
     
     
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl