Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Birukt wsród mew Birukt wsród mew

Wystawa z dużym powodzeniem

Największą doroczną prezentacją polskich możliwości gospodarczych nad Pregołą bez wątpienia jest wystawa Polexport, organizowana od roku 1994. Potwierdziła to w pełni tegoroczna, już siódma edycja.

W tych dniach kaliningradzki Pałac Sportu "Młodość" zamieniono w ogromne centrum wystawiennicze o powierzchni przekraczającej 2200 m kwadratowych. Podczas imprezy zaprezentowało się ponad 200 wystawców, w tym przeszło 150 z Polski. Niewielu z nich pochodzi z naszego regionu, ale za to organizatorzy (Polsko - Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich) bez problemu umieli dotrzeć do wielu firm z głębi Polski i namówić ich szefów na przyjazd do Kaliningradu oraz udziału w Polskiej Wystawie Narodowej nad Pregołą. Zdaniem Marka Starczewskiego, zastępcy dyrektora Polsko - Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich, wystawa w tym roku cieszyła się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz potencjalnych partnerów rosyjskich, litewskich, łotewskich, a nawet z Estonii. W ciągu czterech dni stoiska wystawy Polexport 2002 odwiedziło ok. 25 tys. osób.
     Obwód kaliningradzki staje się interesującym rynkiem, na którym dość dobrze funkcjonują polskie przedsiębiorstwa i biznesmeni. Działa tutaj przeszło 450 firm z polskim kapitałem założycielskim. Daje to Polsce pierwsze miejsce wśród inwestorów zagranicznych w tym regionie. Nasi przedsiębiorcy wyprzedzają kolegów z Litwy i Niemiec. A co najważniejsze: co roku wzrasta obrót handlowy pomiędzy Polska a obwodem. W roku 1994 wynosił on zaledwie 64 miliony dolarów, doszedł jednak do prawie 300 mln. w roku ubiegłym.
     Z materiałów udostępnianych przez Polsko-Litewską Izbę Gospodarczą Rynków Wschodnich wynika, iż najwięcej, bo aż 9 mln USD zainwestowała w Kaliningradzie elbląska firma Andrex, która importuje z Rosji do Polski nawozy sztuczne.
     Przy niewątpliwym sukcesie polskiej wystawy "Polexport 2002" rzeczywiście może zastanawiać niespodziewane odwołanie przez stronę rosyjską trzecich Targów Euroregionu Bałtyk, które miały się odbyć w ostatnich dniach maja. Jednakże największe zdziwienie powinien wywoływać może fakt, że elbląscy specjaliści od handlu z Rosją i obwodem nie przewidzieli, że kolejna wystawa ze znacznym udziałem polskich firm może mieć o wiele mniejsze wzięcie wśród Rosjan. Przecież Polexport tradycyjnie odbywa się od siedmiu lat właśnie w maju. Wszak Targi Euroregionu w pewnym sensie konkurują z przedsięwzięciem Polsko - Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich, a o tym poważnym i w dodatku (wszak jest to Polska Wystawa Narodowa) ważnym wydarzeniu promocyjnym powinni wiedzieć jeżeli nie w zarządzie Elbląskiej Izby Przemysłowo - Handlowej to przynajmniej w elbląskim ratuszu.
     
     Zobacz także: "Odwołane targi"

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok