UWAGA!

ZA MIEDZĄ: Bursztyn poczeka

Ziemia kaliningradzka kryje w sobie wiele bogactw naturalnych - ropę naftową, torfy, węgiel brunatny, sól kamienną i przede wszystkim największe na świacie złoża bursztynu. Aż 90 procent światowych zasobów tego kruszca znajduje się w pobliżu miejscowości Jantarnyj, gdzie działa potężna kopalnia odkrywkowa. Rocznie wydobywa się tam ponad tysiąc ton bursztynu.

Wokół kaliningradzkiego bursztynu kwitnie szara strefa. Milicja nie jest w stanie zabezpieczyć terenu. Oprócz nagminnej kradzieży urobku kombinatu, na czarno wydobywa się kruszec w sztolniach kopalni. Według danych organów porządkowych obwodu w ciągu roku nielegalnie wydobywanych jest kilkadziesiąt ton bursztynu. Znaczna jego część jest przemycana za granice obwodu kaliningradzkiego. Częste są przypadki zatrzymywania bursztynowej kontrabandy na drogowych przejściach granicznych Mamonowo - Gronowo, Bagrationowsk - Bezledy. Nielegalnie wydobyty bursztyn wciąż znajduje nabywców. Duże partie słonecznego złota trafiają do Niemiec. Cierpi na tym nie tylko rosyjska gospodarka. Zanotowano znaczny spadek produkcji wyrobów z bursztynu w warsztatach zlokalizowanych na terenie obwodu.
     W zajmujących się tym tematem wydziałach administracji obwodowej panuje przekonanie, iż należy wzmóc ochronę samego kombinatu, a także stymulować rozwój lokalnego przemysłu pamiątkarskiego. Zwiększenie produkcji wyrobów bursztyniarskich może sprawić, iż nielegalny handel samym surowcem przestanie być opłacalny.
     Obecnie bursztynem na poważnie zainteresowały się władze centralne w Moskwie. Kombinat wydobywczy bezpośrednio będzie zarządzany przez rosyjskie ministerstwo finansów.
     Z kolei German Gref - minister rozwoju ekonomicznego i handlu - poinformował, iż w najbliższym czasie w kombinacie zostanie wstrzymane wydobywanie bursztynu. Złoża zostaną odpowiednio zabezpieczone. Zdaniem ministra Grefa obecnie w samej Rosji zgromadzono zbyt dużo tego surowca. Dlatego zarówno wydobywanie, jak i przeróbka bursztynu, stają się mało opłacalne. Minister powiedział, iż zgromadzone obecnie w Rosji zapasy bursztynu równe są dwuletniemu światowemu wydobyciu i przeróbce tego surowca. Zachodzi więc konieczność zakonserwowania złóż kaliningradzkiego bursztynu i wykorzystywania w produkcji już gromadzonych zapasów. Minister nie powiedział jednak, na jak długo wstrzymane zostanie wydobycie bursztynu i czy przyczyni się to wzrostu jego ceny. Ciekawe tylko, czy działalność wstrzymają także handlarze z szarej strefy?
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Rzadowi biurokraci gospodarza tak jak zawsze: poprzez kontrole i ograniczenia. Ma to na celu ochrone rzadowych pozycji i o dbywa sie to kosztem rozwoju rynku. No a w miedzyczasie ludzie, ktorzy byli w kopalniach zatrudnienin moga np. zamiatac ulice... Tylko ze to nie bedzie efektywne. Doprowadzi to tylko do dalszej kryminalizacji wydobycia i handlu bursztynem.
Reklama