Niedziela 19-08-2018, imieniny Jana, Bolesława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Oświetlone wieże Oświetlone wieże

ZA MIEDZĄ: Moskwa wie

Warunki życia mieszkańców obwodu kaliningradzkiego są półtora raza gorsze niż średnio w Rosji. Oficjalnie podaje się także, że kaliningradczykom żyje się aż trzy razy gorzej niż Litwinom. Wg statystyk poziom życia w Polsce jest aż o sześć razy wyższy od tego, jaki udało się stworzyć ludziom na terenie obwodu. Moskiewscy politycy postarają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczności kaliningradzkiej i za pomocą nowego programu uporządkować życie gospodarcze, poprawić los mieszkańców, a przede wszystkim nakreślć jego dalszy rozwój.

Rosyjski rząd ma zamiar zająć się naprawianiem życia w obwodzie kaliningradzkim. Drugi raz w ciągu ostatnich miesięcy moskiewscy politycy będą dyskutować o rosyjskiej enklawie nad Bałtykiem. W czerwcu br. złożona obecna sytuacja obwodu kaliningradzkiego, który już wkrótce zostanie otoczony państwami NATO i Unii Europejskiej, była jednym z punktów obrad rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
      W najbliższy czwartek (4 października) podczas posiedzenia rządu Federacji Rosyjskiej zostanie rozpatrzony i najprawdopodobniej przyjęty nowy federalny program rozwoju obwodu kaliningradzkiego. W obradach rządu weźmie udział gubernator obwodu - admirał Władimir Jegorow.
     Oddzielony od pozostałej części Rosji obwód kaliningradzki od wielu lat boryka się z wieloma problemami. Rządowy program rozwoju obliczony jest na lata 2002-2010. Zgodnie z założeniami, jak podaje agencja Rosbałt, planowane jest zainwestowanie w przemysł i gospodarkę regionu prawie 94 mld rubli. 18 proc. planowanej kwoty pochodzić będzie ze środków federalnych, a prawie 9.5 proc. z budżetu regionalnego. Zakłada się, że pozostałe środki finansowe zdobędzie administracja obwodu, zaciągając kredyty w bankach, bądź przyciągając kapitał zagranicznych lub rodzimych inwestorów.
     Wraz z tym dokumentem, uzgodnionym przez wszystkie ministerstwa i rządowe struktury, pod obrady rady ministrów Rosji przekazano jeszcze jeden ważny dla obwodu projekt. Są to istotne poprawki do przyjętej w roku 1996 przez Dumę Państwową ustawy "O Specjalnym Ekonomicznym Obszarze na terenie obwodu kaliningradzkiego".
     Jak podkreślają kaliningradzcy politycy i dziennikarze, poprawki do obowiązującej ustawy maja stworzyć lepsze warunki ekonomiczne i prawne, a także dać jeszcze większe gwarancje dla rozwijania działalności gospodarczej. Preferują w dużym stopniu działalność nastawioną na produkcję proeksportową.
     Jeżeli w trakcie czwartkowych obrad rządu nie będzie żadnych niespodzianek, wszystko wskazuje na to, federalny program socjalno-ekonomicznego rozwoju obwodu kaliningradzkiego, przygotowany przez ministerstwo ekonomiki wraz z administracja obwodową, zostanie zaakceptowany przez ministrów i przekazany do Dumy Państwowej.
     Mieszkańcy obwodu, a także przedsiębiorcy mają nadzieję, że program poprawi ich warunki życia, a także usprawni prowadzenie działalności gospodarczej. Wszak w Moskwie wiedzą, w jakim kierunku powinien pójść rozwój całego nadbałtyckiego regionu...

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szafa z drzwiami suwano-łamanymi 1
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 7
Promocja RATY 0%