Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ZA MIEDZĄ: Nowe konsulaty

Elbląg, ZA MIEDZĄ: Nowe konsulaty
Powstające konsulaty ułatwią formalności związane z przekraczaniem granicy obwodu

Obecnie w Kaliningradzie istnieją dwa Konsulaty Generalne - Polski i Litwy. To naprawdę mało, zważywszy na fakt, że w przedwojennym Koenigsbergu działało kilkanaście przedstawicielstw dyplomatycznych.

Pierwszym przedstawicielstwem dyplomatycznym w rosyjskim Kaliningradzie był Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. Zaczął funkcjonować w 1992 r. Jego pierwsza siedziba mieściła się w kilku pokojach Hotelu Kaliningrad. W kilkanaście miesięcy później polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne przeniesiono do bardziej obszernych pomieszczeń przy ulicy Kutuzowa, do budynku, gdzie jeszcze nie tak dawno znajdował się komitet dzielnicowy partii. Od roku 1997 nasz konsulat posiada już bardzo elegancki, wybudowany od podstaw budynek przy Kasztanowej.
     Jako drudzy uruchomili nad Pregołą swój konsulat Litwini. Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższym czasie, z uwagi na szykujące się rozszerzenie Unii Europejskiej, w Kaliningradzie powstanie kilka nowych przedstawicielstw dyplomatycznych.
     Od dawna czynione są starania, żeby mieszkańcy obwodu, zamierzający udać się do Niemiec, nie musieli zabiegać o niemieckie wizy w moskiewskiej ambasadzie. Swego czasu miano otworzyć tutaj niemiecką agencję konsularną specjalnie do wydawania wiz. Być może w niedługim czasie Niemcy zdecydują się na otwarcie w Kaliningradzie konsulatu.
     Od kilku dni przebywa w mieście oficjalna delegacja landu Schleswig - Holstein. W jej skład weszli wysocy rangą politycy, biznesmeni, działacze społeczni. Uroczyście otwarto Biuro Informacyjne Landu Schleswig - Holstein, określanego też jako Biuro Hanzeatyckie. Mieści się ono przy ulicy Kutuzowa 39. Uruchomiona też została strona internetowa (po rosyjsku) informująca o landzie.
     Niemieccy goście zainteresowali się możliwością uruchomienia międzynarodowego połączenia lotniczego z Kaliningradem. O takowe szczególnie zabiegają kaliningradzcy politycy i ludzie biznesu. Jako argument służy fakt rezygnacji Skandynawskich Linii SAS z utrzymywania połączenia na trasie Kopenhaga - Kaliningrad.
     Po cichu liczono nawet, że specjalne linia lotnicza połączy Kaliningrad z którymœz miast w Polsce lub na Litwie. Jednakże LOT nie jest tym zainteresowany. Nie kwapią się też i Litwini. Niemcy z kolei widzą lukę i brak konkurencji. Dla nich ważnym argumentem jest i to, iż prawie każdego tygodnia przybywają nad Pregołę różne, dość liczne niemieckie delegacje. Planowana jest uruchomienie linii do Lubeki, skąd też specjalnym samolotem przyleciała oficjalna delegacja landu Schleswig - Holstein.
     Kierownictwo tego landu w trakcie spotkań z przedstawicielami administracji obwodowej zbiera też konkretne argumenty, przemawiające za zasadnością utworzenia w Kaliningradzie niemieckiego konsulatu.
     Jednakże bardziej od Niemców zaawansowana w staraniach uruchomienia swojego konsulatu jest Szwecja. Co prawda istnieje już tutaj szwedzki Konsulat Honorowy, ale nie prowadzi on pełnej obsługi konsularnej, w tym nie może wydawać wiz. Szwedzki ambasador w Moskwie podczas oficjalnej wizyty w Sankt Petersburgu powiedział, że sama idea utworzenia Konsulatu Szwecji w Kaliningradzie zaistniała już na początku tego roku. Odpowiednie dokumenty zostały już przekazane do rosyjskiego MSZ. Szwedzi czekają teraz na decyzję ministerialnych urzędników.
     Nowe konsulaty państw - członków Unii Europejskiej staną się nieodzowne po rozszerzeniu UE o nowe państwa. Odciążą też przyszłą pracę służb konsularnych Polski i Litwy, na które - w przypadku braku innych przedstawicielstw dyplomatycznych UE - spadłby główny ciężar wydawania wiz mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 2
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%