Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ZA MIEDZĄ: Nowy port w Bałtijsku

Strzegący wejścia do cieśniny Pilawskiej i dalej na wody Zalewu Wiślanego Bałtijsk dotychczas kojarzony był z portem wojennym, największą bazą floty rosyjskiej na Bałtyku. Jak wolno przecierany jest ten wąski przesmyk świadczą chociażby polsko - rosyjskie rozmowy na temat swobodnej żeglugi po Zalewie Wiślanym (dla Rosjan jest to Kaliningradskij zaliw). Z Kaliningradem łączy otwarte morze kanał żeglugowy. Poza tym do tutejszych portów większe jednostki nie mogą zawijać.

Kaliningradzkie porty zgodnie z planami Moskwy maja stać się dużym zespołem z jednym kierownictwem i wspólną administracją. Od dawna konkurują one bezskutecznie z portem litewskim w Kłajpedzie, a także z polskimi portami w Gdańsku i Gdyni.
     Dla portów w Kaliningradzie zapleczem są tereny Białorusi i Rosji. Jednakże napływ towarów do przeładowania w portach obwodu kaliningradzkiego jest utrudniony z powodu granic. Litwini do niedawna brali wysokie opłaty za przewożony przez ich teren towar przeznaczony do dalszej ekspedycji drogą morską. W tym roku stronie rosyjskiej udało się wynegocjować z Litwinami nowe porozumienie. Strona litewska zgodziła się ujednolicić opłaty za przewóz koleją towarów zmierzających do portu w Kłajpedzie i Kaliningradzie.
     Wyniki obrotu towarowego portu w Kłajpedzie za pierwsze półrocze tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym są niezadowalające. Przez port przeszło 19 proc. mniej towaru niż rok temu. Jednakże jest to jednak i tak ilość o wiele większa niż w Kaliningradzie. Kłajpedzcy dokerzy przeładowali 8,871 mln ton towarów, a kaliningradzcy - tylko 2,575 mln ton. Jednakże Kaliningrad może poszczycić się aż 18 procentowym wzrostem ilości przeładunków. Dla porównania - w Sankt Petersburgu w tym samym czasie przeładowano przeszło 17 mln ton.
     Strona rosyjska zamierza wzmocnić swoje porty w obwodzie kaliningradzkim, które mają skutecznie konkurować z innymi w tej części Bałtyku. Plan rozwoju obwodu zakłada stworzenie tutaj dużego węzła transportowego. W bezpośrednim połączeniu obwodu kaliningradzkiego z pozostałą częścią Rosji ważną rolę mają odgrywać porty, przez które powinno przechodzić więcej towaru. Oprócz ciągłego obniżania opłat portowych Rosjanie chcą stworzyć nowy port w Bałtijsku. Jego powstanie ma znacznie skrócić drogę z pełnego morza do portowych nabrzeży, a przez to obniżyć koszty przewozu.
     Specjalne porozumienie pomiędzy ministerstwem transportu Rosji a administracją obwodu kaliningradzkiego przewiduje wybudowanie zupełnie nowego, w pełni nowoczesnego portu w Bałtijsku. Ma on powstać po stronie zalewu na półwyspie Wostocznyj. Najważniejsze, że będzie to port głębokowodny. Jego techniczna infrastruktura pozwoli obsługiwać duże jednostki - o wyporności powyżej 100 tys. ton. Nowy port będzie m.in. gościł promy pływające na nowej trasie z północnej Rosji do portów w Niemczech.
     Fundusze na budowę portu maja pochodzić z Europejskiego Banku Rozwoju i Rekonstrukcji oraz od niemieckich inwestorów, którzy otrzymają stosowne gwarancje rządu Federacji Rosyjskiej. Plan rozwoju obwodu kaliningradzkiego zakłada, iż do roku 2005 powinny zostać zrealizowane wszystkie zadania związane z transportem, w tym morskim. Nie wiadomo jednak, czy do tego czasu uda się wybudować pełnomorski port w Bałtijsku. Jego powstanie wcale nie musi zagrażać rozwojowi morskiego portu w Elblągu - wręcz przeciwnie.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z dmuchawcami
Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Fototapety fashion z modą
Fototapety z Londynem