Niedziela 24-06-2018, imieniny Jana, Danuty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za wodę, ścieki i deszcz

Elbląg, Za wodę, ścieki i deszcz Fot. P. S.

Od 1 stycznia 2009 r. więcej będziemy płacić za wodę i odprowadzanie ścieków. Miasto wprowadza też nową opłatę - za „odprowadzanie ścieków w postaci wód opadowych i roztopowych z powierzchni o nawierzchni trwałej do urządzeń kanalizacyjnych”, ale trzeba przyznać, że w wersji najmniej uciążliwej dla mieszkańców.

Cena jednego metra sześciennego wody po podwyżce jest dla wszystkich odbiorców taka sama i wynosi 2,94 zł. Cena za jeden metr sześcienny odprowadzanych ścieków wynosi: dla gospodarstw domowych 2,86 zł, dla jednostek prowadzących działalność gospodarczą - 3,02 zł. Są to podwyżki odpowiednio: wody o 10 i ścieków o 15 procent w stosunku do cen tegorocznych.
     Uchwała wprowadza dodatkowo opłatę za „odprowadzanie ścieków w postaci wód opadowych i roztopowych z powierzchni o nawierzchni trwałej do urządzeń kanalizacyjnych” - w wysokości 0.91 zł za metr kwadratowy powierzchni rocznie.

 


     Opłatę taką kolejne miasta w Polsce wprowadzają od 2005 r., w niektórych z nich przybrała ona potoczną nazwę „dachowe”. W Elblągu ta nazwa raczej się nie przyjmie, ponieważ dachy w ogóle nie zostały objęte tą opłatą. Opłata naliczana jest tylko za utwardzone części gruntu, w związku z tym największym jej płatnikiem będzie miasto (ok. 70 proc. całości dochodów EPWiK z tego tytułu), do którego należy większość ulic, placów i chodników na terenie Elbląga. Poważnymi płatnikami będą też hipermarkety (parkingi) oraz właściciele placów składowych i przeładunkowych.
     Dla posiadaczy domków jednorodzinnych nie będzie to znaczący koszt, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków powierzchnia chodników czy podjazdów do garażu na ich posesjach jest niewielka. Inaczej powierzchnia dachów, ale póki co, w Elblągu opłaty za wody opadowe liczone od powierzchni dachu nie będą.
     W uzasadnieniu uchwały czytamy:
     „Wprowadzenie ceny za odprowadzanie ścieków w postaci wód opadowych i roztopowych [...] pozwoli na pokrycie kosztów związanych ze świadczeniem usługi oraz podjęcie działań mających na celu budowę urządzeń podczyszczających ścieki opadowe/roztopowe przed wprowadzeniem do odbiornika, zwiększenie przepustowości istniejącego układu oraz jego rozbudowę. Ponadto stworzy warunki do ubiegania się w przyszłości o środki unijne na ten cel.”
     Podwyżki cen obowiązujące do końca 2009 r. zaaprobowała Rada Miejska na sesji 20 listopada.
     
     Mówi Tadeusz Grodziewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji:

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Każda metoda wyrwania kasy jest dobra. A kiedy te mądrale wprowadzą opłatę za to, że słońce świeci?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  cv(2008-11-26)
 • Mam prośbę do Redakcji Portelu. Proszę o zdanie pytania osobom odpowiedzialnym za wprowadzenie nowej opłaty za wody opadowe i roztopowe takiej oto treści: W jaki sposób będą traktowani mieszkańcy którzy na swoich ulicach i dzielnicach nie mają ułożonej instalacji burzowej odprowadzającej wody opadowe. Za jaką to usługę mają ponosić opłaty. Informuję jednocześnie że jeśli otrzymam nformację dotyczącą mojej posesji, osobiście wysmaruję skargę do Rzecznika Praw Konsumenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-26)
 • mnie dachowe nie dotyczy, bo mieszkam na parterze, hehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kretik(2008-11-26)
 • kretik nie wazne gdzie mieszkasz, dach jest czescia wspolna i tez zaplacisz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rer(2008-11-26)
 • Kolejny powód by wyjechać z tego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Heniek3d(2008-11-26)
 • Praktycznie całe miasto posiada siec kanalizacji burzowej, deszczowej, tylko większość budynków nie jest do niej podłączona, a woda z rynien i ytwardzonych posesji leci prosto na ulicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  spidi(2008-11-26)
 • No to ładnie! Dzięki za łagodną informację, że to tylko 10%. Mieszkam w gospodarstwie samodzielnym, owszem rodzina spora-dzisiaj był łapiduch i za 93metry kwartalnego zużycia wody naliczył rachunek 478pln. To już widzę w lutym będzie ze 600.W świetle powyższego wszystkich współpasażerów środków komunikacji miejskiej przepraszam za przyszłościowy smród. Gdy do tego dodamy inne podwyżki na mydło nie starczy. Dobrze, że co kawałek są kałuże. Gdy przyjdzie suchy rok to podwyższą też. .. tylko przekląć. P. .. .. e idę na piwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-26)
 • to znaczy że jak w miesiącu nie spadnie deszcz to nie trzeba będzie płacić, a jak nie zapłacisz gdy pada to ci bajoro przed domem zrobią jak na zdjeciu. Kolejna paranoja i wyciąganie kasy na wszelkie możliwe sposoby.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  w ściek ły(2008-11-26)
 • Jeszcze troche, a wprowadzona zostanie oplata od wilgotnosci powietrza, wzorem oplat klimatycznych w uzdrowiskach. Ciekawi mnie jak zostalo zdefiniowane pojecie owych "powierzchni trwałych".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  El-aqua(2008-11-26)
 • no i bardzo bobry pomysl, taka sciepa narodowa(przeciwpowodziowa).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-26)
 • W tej sytuacji to dobrze, że nie myśli się o budowie nowego basenu-skoro woda taka droga. .. .Dobry biznesmen najpierw inwestuje, wytwarza i zachwala swój produkt. Potem liczy forsę. Tutaj Zarząd Wodociągów od wyzwolenia-nauczony przez komunę ekonomii robi wszystko odwrotnie. Chyba, że jest to wygodne dla Samorządu? To dlaczego sprzedano dochodowy browar? Panie Prezydencie-nie tędy droga. Firm z sanitariami dla pracowników jest tak mało, że zrównano stawki i zaczyna się ślizganie po zwykłych mieszkańcach miasta. Rozumiem szukanie pieniędzy. A jak tam z podatkami od nieruchomości i ceny za przejazdy środkami komunikacji? Wszystko tylko o. .. .. troszeczkę. Zabierzcie wszystkie świadczenia z np ZUSu zorganizujcie garkuchnię i idżcie sobie na zbity. .. .. pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-26)
 • .. .. ., za słońce, wiatr i dobry humor-no i mróz i ciekawość ile za to będzie płacił Urząd Miejski w Elblągu. I czyimi pieniędzmi. No to cyk!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Cats Best 10L
karma p. falista
Fretka
Krewetkarium