Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zakończenie projektu „Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap 2”

 

W maju tego roku Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zakończyła realizację projektu „Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap 2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach czwartej edycji konkursu Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja.

Co zdigitalizowaliśmy
     W ramach projektu zdigitalizowaliśmy, zarchiwizowaliśmy i opublikowaliśmy: 425 poloników XVI-wiecznych oraz 274 poloników XVII-wiecznych; wykonaliśmy ponad 86 tys. skanów.
     
     Kolekcja druków szesnasto- i siedemnastowiecznych obejmuje w większości teksty wydane w języku łacińskim i niemieckim, niemniej trafiają się druki w języku polskim, m.in. autorstwa Piotra Skargi – polskiego księdza, jezuity, i pisarza, nadwornego kaznodziei Zygmunta III Wazy – tekst skierowany przeciw innowiercom, zwłaszcza przeciw uchwalonej w 1573 roku Konfederacji Warszawskiej. (Pol.6.II.247). W kolekcji znajdują się druki wydane na okoliczność zawarcia związków małżeńskich, druki funeralne, panegiryki, poezja, traktaty medyczne, astronomiczne, polemiki z dziedziny prawa, dysertacje etc. Na uwagę zasługują elbingensia, m. in. zbiór łacińskich elegii Elbingensis Elegiarum autorstwa Andreasa Münztera, jak również znaki proweniencyjne w postaci głównie zapisek rękopiśmiennych, wskazujących na właścicieli książek z kręgu elit urzędniczych lub związanych z elbląskim Gimnazjum Akademickim (pierwszej tego typu szkoły w Prusach Królewskich). Interesującym drukiem jest kompendium wiedzy z zakresu prawa opracowane przez elbląskiego prawnika Jacobusa Schultesa (sygn.Pol.7.III.108). Wspomnieć należy o pierwszej wydrukowanej w Elblągu poezji okolicznościowej (sygn. Pol.7.II.787) – wierszach na okoliczność zaślubin Balthazara Sturmera i Reginy Trunk. W jednym ze zbiorów (sygn. Pol.6.II.1352) znalazły się wiersze późniejszego teologa, poety, bibliofila z Elbląga – Samuela Meienreisa. Z kolei elbląski diakon i poeta Paul Kluge podejmował tematy religijne, czego przykładem jest oda na Zmartwychwstanie (sygn. Pol.6.II.1353). Autorem rozprawy o trudnościach w oddychaniu (sygn. Pol.6.II.505) jest natomiast praktykujący w Elblągu lekarz Christian Sendel. Wśród zdigitalizowanych druków znalazły się rozprawy wielu wybitnych uczonych tamtych czasów, prezentujące ówczesne poglądy i stan wiedzy, m.in. wielotomowa kronika historyczna wydana pod wspólnym tytułem "Theatri Europaei", sygn. Pol.7.III.244/2-Pol.7.III.244/16. Tekst jest uzupełniony ponad 720 miedziorytniczymi ilustracjami. Dzieło, zarówno w swojej warstwie tekstowej, jak i ikonograficznej jest również dowodem rodzenia się pojęcia Europy jako wspólnoty geograficzno-historyczno-kulturowej. W druku (sygn. Pol.6.II.209) Jana ze Stobnicy tekst uzupełniono tablicami z obliczeniami oraz rycinami drzeworytowymi, m.in. astrolabium. Wśród zdigitalizowanych pozycji czytelnik odnajdzie księgi oprawione w papier, skórę, pergamin, z licznymi zdobieniami: złocenia, tłoczenia ślepe, okucia, wiązania skórzane, zapinki itp. Duża część zbioru to druki współoprawne (klocki introligatorskie), które oprawiane w jeden wolumin zmniejszały koszty wydania książki. W 2010 r. druki poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.
     
     Co ulepszyliśmy

     Nowy wygląd zyskał Elbląski Wortal Historyczny, gdzie od roku 2008 prezentowane są opracowania dotyczące zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Elbląskiej i artykuły na temat historii naszego miasta. Zmianom uległ m.in. sposób prezentacji treści. Powstała również wersja mobilna wortalu.
     
     Elbląski Wortal Historyczny to strona, na której oprócz opisów zdigitalizowanych zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej, znaleźć można artykuły dotyczące historii naszego miasta. Wśród ich autorów są m.in.: profesorowie historii – Andrzej Groth i Wiesław Długokęcki. Dowiedzieć się z niej można np., jaką historię ma herb miasta Elbląga, jak w średniowiecznym Elblągu funkcjonowała opieka społeczna, kim byli Emil Siede czy Johanne Satori-Neumann.
     
     Zapraszamy do korzystania i współtworzenia wortalu! Chętnych do publikowaniu artykułów na wortalu, prosimy o kontakt: Elbląska Biblioteka Cyfrowa tel. 55 625 60 27.
     
     Nowy wygląd zyskała również Elbląska Biblioteka Cyfrowa, gdzie od roku 2008 publikowane są zdigitalizowane zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej. Obecnie znajduje się w niej blisko 48 tys. publikacji, z czego 90 proc. znajduje się w domenie publicznej.
     
     Co kupiliśmy

     Zakupiliśmy bibliotekę taśmową o pojemności 100TB przeznaczoną do długotrwałej i bezpiecznej archiwizacji zdigitalizowanych zbiorów. Wszystkie skany w formacie bezstratnym tif (wykonane od 2008 roku – czyli od momentu uruchomienia pracowni digitalizacji) trafiły do biblioteki taśmowej. Druga kopia plików znajduje się na dyskach sieciowych.
     
     Zakupiliśmy również serwer dla oprogramowania dlibra (na którym działa Elbląska Biblioteka Cyfrowa). W celu poprawy funkcjonalności i niezawodności katalogu elektronicznego Elbląska Biblioteka Cyfrowa, nastąpiło rozdzielenie usług oprogramowania dlibra na 3 serwery. Ponadto nowy serwer zapewnił wystarczającą pojemność dla publikowanych zbiorów na co najmniej 5 lat.
     
     Termin realizacji zadania: 15.07.2014 r.-31.05.2015 r.
     
     Projekt „Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap 2” otrzymał dofinansowanie 324 095 zł, w tym 79 295 zł na koszty bieżące oraz 244 800 zł na koszty inwestycyjne.

 


     Jednocześnie pragniemy poinformować, że w kwietniu tego roku w ramach tego samego programu udało nam się otrzymać dofinansowanie na kontynuację rozpoczętych działań i realizację projektu Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap III.
     
     Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja.
     

------ Artykuł sponsorowany ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl