Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Żale i szanse lokalnego biznesu

 
Elbląg, Żale i szanse lokalnego biznesu W spotkaniu w EPT wzięło udział około dwudziestu przedsiębiorców (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

- Nie mamy żadnych szans, to miasto jest skazane na porażkę. Albo pokonamy animozje, które są między przedsiębiorcami i razem zaczniemy działać, albo za parę lat trzeba będzie pakować manatki – prowokował dzisiaj przedsiębiorców prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej. W spotkaniu wzięło udział około 20 osób, które dyskutowały o wsparciu dla lokalnego biznesu. Nadzieję na zamiany dają wyniki ankiet przeprowadzonych przez Izbę, które wskazują że jedna trzecia firm chce w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie. Zobacz zdjęcia.

Ankiety wypełniło 41 elbląskich firm. - Oczywiście nie jest to w żadnym razie reprezentatywna liczba, ale wyniki dają pewien obraz obecnej sytuacji w elbląskim biznesie. Nie jest ona aż tak zła, ale jest wiele spraw, które przeszkadzają w rozwoju firm i samego miasta. Najgorsze jest to, że przedsiębiorcy nie działają wspólnie, przeszkadzają w tym wzajemne animozje – mówił Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej, która zorganizowała dzisiaj spotkanie dla przedsiębiorców w Elbląskim Parku Technologicznym.
     34 procent ankietowanych firm wskazało, że w najbliższym czasie chce zwiększyć zatrudnienie, ponad 43 procent chce zwiększyć zakres działalności, a redukcje etatów planuje jedynie 2 procent przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy liczą na to, że najbardziej pomocne w ich działalności może być pozyskanie środków unijnych (43,9 proc.), częstszy kontakt z innymi przedsiębiorcami (41,5 proc.) oraz otwarcie się w Elblągu nowych dużych firm (34,1 proc.). Co im najbardziej przeszkadza? Po pierwsze, ich zdaniem samorząd nie robi tego, czego przedsiębiorcy oczekują. Po drugie – sami przedsiębiorcy nie są w stanie działać w grupie i jako silna reprezentacja prowadzić rozmowy z samorządem na temat zmian, które są w mieście konieczne.
     - Znamienne jest to, że na naszym spotkaniu, mimo zaproszenia, nie ma prezydenta czy jego zastępców. Z drugiej jednak strony musimy przyznać, że urząd za nas nic nie załatwi, dlatego tak ważne jest, byśmy jako przedsiębiorcy zaczęli wspólnie działać. Przede wszystkim pokonać nasze wzajemne animozje – dodał Krzysztof Ciuła.
     Obecni na spotkaniu przyznali w dyskusji, że brakuje im wiedzy o projektach unijnych, które można by realizować wspólnie w najbliższych latach. Dowodem są liczby – olsztyńscy przedsiębiorcy złożyli pięć razy więcej wniosków o wsparcie unijne niż elbląscy w ostatniej unijnej perspektywie finansowej.
     Potrzebna jest także edukacja przyszłych przedsiębiorców na przykład w formie mentoringu. Taki projekt Elbląska Izba Gospodarcza ma już przygotowany.
     - Prowadzę szkolenia dla osób bezrobotnych, które otrzymały dotację na prowadzenie firmy. Ich brak wiedzy i ogólnej orientacji w biznesie jest przerażający. Efekt będzie taki, że po roku wiele z tych firm, gdy skończy się płacenie mniejszego ZUS-u, zostanie zamkniętych . Sama w 2009 roku otrzymałam taką dotację, otworzyłam biuro rachunkowe,firma działa do dzisiaj i się rozwija – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.
     - Ważne jest też nastawienie do samego Elbląga. Sama złapałam się na tym, że źle myślę o naszym mieście. Jak może więc być w nim lepiej, skoro my sami nie potrafimy go docenić? - pytała kolejna uczestniczka. Nic dziwnego, skoro na pytanie, ilu z przedsiębiorców poleciłoby swoim dzieciom pozostanie w Elblągu i podjęcie tutaj pracy, nieśmiało podniosło się tylko kilka rąk.
     W dyskusji padały także inne propozycje, jak na przykład monitorowanie przez organizację przedsiębiorców działalności Urzędu Miejskiego i wydawania publicznych pieniędzy, a także prezentowanie wspólnego stanowiska elbląskich przedsiębiorców w sprawach ważnych dla miasta.

  (fot. Michał Skroboszewski) (fot. Michał Skroboszewski)


     - Ja zachęcam Państwa do tego, by jak najczęściej kontaktować się z Biurem Wsparcia Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim, do korzystania ze strony internetowej www.inwestycje.elblag.pl, która zawiera aktualne informacje. Można tutaj też zamieszczać swoje oferty związane z nieruchomościami do sprzedaży czy wynajmu dla biznesu. W najbliższym czasie będziemy promować nasze miasto w Warszawie wśród deweloperów i inwestorów biznesowych, a wiosną rusza kolejny projekt związany ze współpracą z biznesem ze Skandynawii – zapowiedziała Anita Pawlak, kierownik Biura Wsparcia Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego.
     Wtorkowe spotkanie przyniosło już jeden konkretny efekt. Deklaracje członkostwa w Elbląskiej Izbie Gospodarczej wypełniło od ręki kilku kolejnych przedsiębiorców.      


     Patronem Elbląskiej Izby Gospodarczej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W życiu ! Żadnego BIZNESU ! Nawet gdybym mial pomysł na Biznes to nie w POLSCE ! Komornik zablokuje Ci konto pomimo że nigdy nie miałeś problemów finansowych. Ot tak dla hecy. .a co. .kto mu coś powie ? To jeden z b. wielu przykładów jak traktowani są ludzie porządni w tym kraju. Albo film " Układ Zamknięty " To naprawdę przerażające jaki człowiek jest bezsilny, z jaką łatwością mogą Ci zrujnować życie pomimo że jesteś Uczciwym. Urzędnikowi nic nie grozi a Ty się chłopie wieszaj ! Ot i cała prawda o Biznesie w Polsce. Niedługo Wybory Wybierzmy rozsądnie !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 0
  muzyk64(2015-10-20)
 • żeby wybrać rozsądnie, to trzeba mieć z KOGO wybierać, wybierając spośród MIERNOTY i tak wybierzemy MIERNOTĘ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  997(2015-10-21)
 • Organizacja pozbawiona państwowych, unijnych i samorządowych środków przestała by istnieć w miesiąc. Jak można przeczytać na ich stronie: członków w elbląskim oddziale 30.Minimalna składka roczna 400 zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  heyah(2015-10-21)
 • To jest kompromitacja! Po słowach cytuję ". .. Nie mamy żadnych szans, to miasto jest skazane na porażkę. Albo pokonamy animozje, które są między przedsiębiorcami i razem zaczniemy działać, albo za parę lat trzeba będzie pakować manatki – prowokował dzisiaj przedsiębiorców prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej. .. " powinien zostać zdymisjonowany albo członkowie powinni opuścić takiego prezesa! Napawa nadzieją na normalność fakt, że tylko 20 wzięło udział w tym spotkaniu i tylko 41 firm oddało ankiety! Dla zobrazowania kim jest izba niech świadczy fakt ile firm jest zarejestrowanych w Elblągu. , . , ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  Kat.Na.Idiotów(2015-10-21)
 • ale kogo kompromitacja? Ludzie się spotkali, każdy mógł przyjść. Jak widać kolego po twoim wpisie jedyne co potrafimy w tym mieście to nie hejt, tylko czysta, soczysta NIENAWIŚĆ do wszystkiego i wszystkich wokół. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ludzie boją się cokolwiek robić, bo spotyka ich wyłącznie krytyka, ataki NIENAWIŚCI. Opamiętajcie się. Żyj i daj żyć innym!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  nienawiściNIE!(2015-10-21)
 • Do wpisu wyżej. NIE dla głupoty i manipulacji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  NIE.,dla.głupoty(2015-10-21)
 • W mailach były m. in. informacje o finansowaniu partii i "haki" na polityków innych partii. Ryszard Petru w opałach! Do sieci wyciekły poufne maile działaczy ugrupowania Nowoczesna. W Internecie zamieścił je Zbigniew Stonoga, który w czerwcu tego roku zasłynął opublikowaniem tajnych akt afery taśmowej. Opublikowana korespondencja działaczy Nowoczesnej dotyczy m. in. strategii kampanii wyborczej partii. Są też maile zawierające informacje na temat finansowania ugrupowania i udzielonego partii kredytu w wysokości 2 mln zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-10-21)
 • MariuszLewandowski-Fc Drogi Muzyku w XVIII wieku ściągali na te ziemie ludzie z całej europy - dla zarobku. Dziś jest odwrotnie. Słowa Pana Prezesa to sama prawda - miasto to zadanie zespołowe drogi Kacie więc zabij się sam swoją głupotą. Jeśli nie rozumiesz że jedyną drogą do poprawienia stanu finansów Elbląga jest zwiększenie dochodów z CIT i Pit toś kretyn czystej wody w stanie monokrystalicznym dodam od siebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  MariuszLewandowski-Fc(2015-10-21)
 • To czemuś i ty mości panie nie storzasz wzrostu z CIT i Pit od roku 2003 ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  ?????itd(2015-10-21)
 • Ostatni etap wywłaszczania Narodu Podatek katastralny jest ostatnią deską ratunku dla nieudolnych rządów Czyli zamiast 160 zł podatku od nieruchomości będę płacił 3000 zł. !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-10-21)
 • No ale ponad 30 proc firm chce zwiekszyć zatrudnienie - to dobry wynik. Dobrze wiedzieć. Tylko szkoda ze na targi pracy tak niewielu chętnych przyszło - gdzie Ci wszyscy bezrobotni..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  Z Trojmiasta(2015-10-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Konto poczty elektronicznej