Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zamiast hotelu – śmieci. Gdy plany zarastają chwasty...

 
Elbląg, Zamiast hotelu – śmieci. Gdy plany zarastają chwasty...
(fot. AD)

Pod koniec grudnia mieszkanka Olsztyna, która odwiedziła nasze miasto, poskarżyła się na śmieci zalegające na trawnikach w rejonie Placu Grunwaldzkiego i Alei Tysiąclecia. Urząd Miejski deklaruje uprzątnięcie terenów należących do miasta i wyegzekwowanie tego samego od właściciela sąsiedniego terenu. A właścicielem jest spółka Hekon...

Przypomnijmy, w marcu 2007 r. miasto sprzedało działkę o powierzchni 0,22 hektara między stacją paliw przy Al. Tysiąclecia, a ul. 3 Maja spółce Hekon – Hotele Ekonomiczne S.A. z siedzibą w Warszawie (cena wynosiła 817,4 tys. zł). Spółka Hekon zamierzała wybudować tam hotel typu „Ibis” klasy ekonomicznej. Hotel miał mieć minimum pięć kondygnacji i 100-120 pokoi. Nabywca został zobowiązany do zakończenia zabudowy do końca 2009 r. W styczniu 2013 r. spółka Hekon złożyła oświadczenie, w którym poinformowała, że nie wybuduje hotelu za tej działce, ale działka wciąż do niej należy. Zgodnie z zapisami umowy Hekon za niedotrzymanie terminów musi płacić miastu karę w wysokości 100 tys. zł rocznie.
     
     Śmieci w centrum Elbląga
     
„W weekend 21-22 grudnia odwiedziłam po raz pierwszy Wasze miasto. Elbląg bardzo mi się spodobał, zwłaszcza zachwyciła mnie odbudowana na nowo starówka. Jednak, niestety, nie ma róży bez kolców... W samym centrum, idąc ulicami 1000-lecia i Grunwaldzką, na skwerze za stacją paliw ujrzałam po prostu wysypisko śmieci. Przypuszczam, że śmieci te nie zebrały się w jeden dzień, tylko zwyczajnie leżą sobie długo. Widocznie nie przeszkadzają służbom porządkowym miasta. Proszę o ich uprzątnięcie, by nie psuły wizerunku Waszego pięknego miasta – napisała do nas Czytelniczka, która podpisała się jako Mieszkanka Olsztyna.
     Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z pytaniem, kto jest odpowiedzialny za ten teren i kiedy zostanie on posprzątany.
„Władze miasta zleciły w trybie pilnym uporządkowanie terenów położonych przy Alei Tysiąclecia, stanowiących działki nr 299189, f99l90 oraz 299191, których właścicielem jest Gmina Miasto Elbląg – odpowiada Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga. – Natomiast właściciel pozostałego zanieczyszczonego terenu, tj. Hekon – Hotele Ekonomiczne spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, stanowiącego działkę nr 299158, zostanie zobowiązany do pilnego uporządkowania terenu.”
     
     

 

Wieczne place budowy
     
Teren pewnie zostanie posprzątany, ale sprawa ma szerszy wymiar. Jest to jeden z wielu miejskich terenów, zdawałoby się, atrakcyjnie położonych, których właściciele (lub wieloletni dzierżawcy) zamierzali coś wybudować, a inwestycje te nie doszły do skutku i raczej nie dojdą. Naszym zdaniem, sporządzenia wykazu takich terenów wraz z listą zamierzeń, jakie są dalsze plany miasta wobec nich, powinni się domagać radni od prezydenta Jerzego Wilka. Powinno się to stać tematem poważnej debaty na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, a zaśmiecone czy zachwaszczone obszary w centrum sąsiadować będą z budynkami nawet o dużych walorach architektonicznych, nie można będzie mówić, że Elbląg jest ładnym, zadbanym miastem.
     

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Szanowny PD - czy za prezydentury p. Nowaczyka też tak energicznie monitowałeś i podsuwałeś pomysły radnym? Swoją drogą problem wiecznych placów budów powinien zostać w końcu załatwiony. Zasłanianie się własnością to nie wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 6
  (2014-01-08)
 • Nie, Nowaczykowi i Platformie się przyklaskiwało. Teraz nastąpiła okres krytyki totalnej. Kiedyś takie działania narażały osobę krytykującą na śmieszność. Dzisiaj elbląskie media - poza Dziennikiem Elbląskim - bezrefleksyjnie puszczają każdy chłam, byle tylko dowalić Wilkowi. PortEL wyróżnia może odrobina finezji. O tym, że rządy PO były najgorszym okresem w dziejach Elbląga, się nie pisze. Jak już to w kontekście, że nie było tak źle, jak opozycja to kreśliła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 8
  takaameryka(2014-01-08)
 • Park Dolinka jest bardzo zaśmiecony, należy mocno karać elblążan za takie zaśmiecenie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2014-01-08)
 • Największy obciach Elbląga to: błotniste, zaśmiecone place na starym mieście za hotelem Elbląg, plac przy dawnym kinie Syrena i beznadziejna Wyspa Spichrzów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2014-01-08)
 • Wszyscy tylko potraficie krytykować, ale kto wybiera władze miasta, my mieszkańcy Elbląga i my sami ponosimy odpowiedzialność za stan rzeczy jaki jest. Każdy tylko przymyka oczy na wszystko co władze miasta robią już od kilkunastu lat i to nie tylko Nowaczyk czy Słonina ale i także Rada Miasta wraz z obecnym Prezydentem, który był wiele lat w radzie miejskiej i też nic nie zrobił
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  mieszkaniecEL(2014-01-08)
 • Serce roście jak się patrzy na rozwijający się Elbląg :-) Mekka bezrobotnych aż prosi się o pielgrzymki bezrobotnych z całej Polski, tak turystyka jest ostatnią szansą tego smutnego jak ośli zad miasta. Jeszcze 20 lat i zaczniemy zalesiać, zobaczycie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  zaoraćizalesić(2014-01-08)
 • od karania za zaśmiecanie jest straż miejska, ale nieroby nie mają czasu podejść do parku czy inne miejsca, może się wstydzą jaśnie państwo, a o likwidacji przycichło, dlaczego ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2014-01-08)
 • O likwidacji SM przycichło, bo nie będzie żadnej likwidacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  (2014-01-08)
 • Apowinna być na 100%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  (2014-01-08)
 • Powiem krótko jaki Prezydent takie miasto czy Wilk nie spaceruje po mieście jeśli nie daje sobie rady ze śmieciami to jedynie jego wina ma władze i wie kto za bałagan w mieście jest odpowiedzialny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  hekra(2014-01-08)
 • To samo niedaleko -Obożna i Zw. Jaszczurczego. A byłby tam piękny parking i napewno wykorzystany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2014-01-08)
 • powinno być, ,na tej działce"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  eg(2014-01-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna