Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas na kobiety w polityce!

 
Elbląg, Czas na kobiety w polityce!
Od lewej: Katarzyna Duczkowska-Małysz, Henryka Bochniarz, Magdalena Środa, Elżbieta Gelert (fot. AD)

- My nie przyjechałyśmy tu agitować. Platforma Obywatelska właściwie w ogóle nas nie interesuje. Przyjechałyśmy z hasłem, które brzmi: „Komu powierzysz swoje szczęście, komu pieniądze, komu miasto? Tylko kobiecie!” – powiedziała prof. Magdalena Środa podczas debaty, która odbyła się wczoraj (2 lipca) w Ratuszu Staromiejskim.

Wczorajsze spotkanie, na którym obecne były założycielki Kongresu Kobiet, poświęcone było kwestiom związanym z rodziną, godzeniem ról i solidarnością kobiecą, lecz także przybliżyło zebranym spektrum problemów i zagadnień poruszanych podczas pięciu ostatnich kongresów. O sprawach związanych z polską gospodarką mówiła Henryka Bochniarz: - Każdy z kongresów był zupełnie inny, a jednocześnie miał w sobie ogromny ładunek energii, uśmiechu, pozytywnego myślenia. Jeśli chodzi o sprawy gospodarki podczas kongresu i podczas naszych spotkań z premierem poruszamy kwestie naszego miejsca w Europie oraz naszego wejścia do strefy Euro. Powinniśmy mieć wiele do powiedzenia w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy. Dyskutowaliśmy na kongresie o tym, czy chcemy być w Unii pełnoprawnym członkiem, czy obywatelami drugiej kategorii. Jeśli chcemy być w Unii Europejskiej obywatelami pierwszej kategorii, to trzeba się poważnie zastanowić nad tym, co powinniśmy zrobić, by w jakiejś perspektywie czasu do strefy euro wejść - twierdziła współzałożycielka Kongresu.
     O tym, że polskie rodziny nie zawsze są oparte na partnerstwie mówiła polska ekonomistka, profesor, wykładowca akademicki, wiceminister rolnictwa. Katarzyna Duczkowska-Małysz: – Kto w Polsce martwi się o to, by domowy budżet spiąć koniec z końcem, kto martwi się o edukację swoich dzieci, o to, jakie będą ich losy, czy po szkole znajdą pracę, czy nie znajdą, jak im życie ułoży, co z nich wyrośnie? - mówiła. - To jest tak naprawdę zmartwienie kobiet.
     Prawdziwe partnerstwo oznacza wyrównanie szans kobiet i mężczyzn także w sferze polityki: - Ostatni kongres był o partnerstwie i to nie jest tak, że my budujemy jakąś siłę przeciwko mężczyznom – mówiła Magdalena Środa. - Wręcz przeciwnie. My chcemy współpracować. To, co robimy, to nic innego, jak wyrównanie szans kobiet. Dopiero wtedy będzie można mówić o prawdziwym partnerstwie. Kobiety są przedsiębiorcze, potrafią zarządzać pieniędzmi. Większością gospodarstw, które dobrze funkcjonują, zarządzają kobiety. Te zdolności menadżerskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Kobiety mają też duże umiejętności negocjacyjne. Są bardziej troskliwe i jak wykazują badania, bardziej nastawione na współpracę, na kooperację, a nie na jednostronne przywództwo. Są poza układami.
     Kongres Kobiet wspiera w wyborach wszystkie kandydatki z różnych partii politycznych, szczególnie te, którym bliskie są idee Kongresu i zasady polityczne, jakim on się kieruje, a taką osoba jest kandydatka na prezydenta Elżbieta Gelert: - My nie przyjechałyśmy tu w ogóle agitować – mówiła Magdalena Środa. - Platforma Obywatelska właściwie w ogóle nas nie interesuje. My przyjechałyśmy z hasłem, które brzmi: „Komu powierzysz swoje szczęście, komu pieniądze, komu miasto? Tylko kobiecie!” Możemy też powtórzyć za Manuelą Gretkowską: „Głosujcie na kobietę, jesteście tego warci!” Ostatnio na kongresie poruszaliśmy temat związany z równością. Równość jest bardzo ważną i niedocenianą wartością. W tym roku na kongresie Agnieszka Graff głosiła takie hasło, że równość jest jedną z najważniejszych wartości rodzinnych. Te rodziny, w których istnieją układy partnerskie, dłużej trwają, lepiej się mają i być może są bardziej dzietne.

 

Współzałożycielka Kongresu Kobiet poruszyła także kwestie związane z niedostosowaniem struktury edukacyjnej do rynku pracy, a co za tym idzie zaniechaniem kształcenia zawodowego. Gwarantem zapewnienia lepszej przyszłości jest dziś stawianie na kształcenie zawodowe: - Jestem fanką wyższego wykształcenia i zawsze mnie cieszyło, że młodzi ludzie kończą fakultet za fakultetem – mówiła. - Dziś mamy dwa miliony bezrobotnych ludzi z wyższym wykształceniem i prawie milion miejsc pracy, dla tych, którzy chcieliby pracować, tylko musieliby mieć odpowiednie kwalifikacje. Młodzi ludzie są dziś tak kształtowani przez szkołę i różne wzorce, że są przekonani, iż muszą skończyć studia wyższe – dodała. - Mamy do czynienia z niedostosowaniem struktury edukacyjnej do rynku pracy i w pewnym sensie ci młodzi ludzie nie są temu winni. Oni są zwyczajnie oszukiwani. Bardzo dobrze, że w polskim społeczeństwie jest taki pęd do wyższej edukacji. Z drugiej jednak strony młodzi idą na kierunki, na które absolutnie nie ma żadnego zapotrzebowania. W Polsce nie ma zapotrzebowania na politologów, dziennikarzy, pedagogów. Natomiast jest duże zapotrzebowanie na hydraulików czy mechaników samochodowych.
„Głosuj na kobiety!” – to hasło Kongresu, jednoczące kobiety i mężczyzn ponad podziałami politycznymi. Z takim właśnie hasłem kongresowiczki wyjdą dziś (3 lipca) w miasto, by zachęcić elblążan do zagłosowania na kobietę podczas czekających nas wyborów.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ale już był przed chwilą artykuł na ten temat. Widać że portel niźle włączył się w kampanię na rzecz PO. Gratuluję bezstronności dziennikarskiej. Brawo. Zmieńcie nazwę na Portvn24.(LeSeFer)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2013-07-03)
 • ps. Na szczęście Elblążanie wiedzą na kogo głosować a na kogo nie :) (LeSeFer)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2013-07-03)
 • glosowac na kobiete bo kobieta ? tak to chyba w malych miasteczkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  programprogram(2013-07-03)
 • doświadczenie i dokonania kandydatów na Prezydenta mówią jednoznacznie, kto może temu miastu pomóc wyjść z zapaści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-07-03)
 • Tak to prawda niewygodne artykuły sa usuwane to nie fer i świństwo gońcie się z tą platformą której ludz\ie maja dosyć wykorzystujecie najbardzej swińskie chwyty aby ratować ta tonacą platformę sciagneliście pół Warszawy i tak nic jak ojciec Rydzyk krzyknie to wszystkie domy starców jak jeden mąż pójdą na pis nie wygracie ludzie poznali już smak waszych rządów i biedę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2013-07-03)
 • Tak jest elblążanki mają głosować na kobietę Elżbietę Gelert, która jako poseł PO podniosła rękę za tym żeby kobiety pracowały AŻ DO ŚMIERCI. I z wdzięczności oddadzą na nią głos.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  Kobita(2013-07-03)
 • nawet sam diabeł bedzie lepszy od PiSu u władzy gdziekolwiek. Gelert nie jest szczytem marzen zwłaszcza, że patrzy sie na nia przez pryzmat tego co zrobił (a raczej nie robił) ten arogancki gbur Nowaczyk. Ale w polityce to zawsze jest wybór mniejszego zła. Jak władze obejmie PiS to nastepnego dnia połowa nieruchomości w Elblagu zostanie oddana w rece czarnej mafii z pogwałceniem wszelkich procedur. Czarny pedofil okaże sie nagle dobrym wujkeim przygotowujacym dzieci do zycia w rodzinie, a homoseksualiści z czarnej mafii stana sie za sprawa PiSu nauczycielami nowego trendu w zyciu seksualnym kazdego młodego człowieka. PiS ze swoja czarna mafia to niby obywatele polscy, ale pracuja i agituja w naszej ojczyźnie na rzecz obcego państwa zwanego Watykanem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 5
  umpapa(2013-07-03)
 • Dyplomatyczne to to było, tylko elblążanie to mądry naród, kiedy przestaniecie nam narzucać swoje niedorzeczne zasady, mam głosowac tylko dlatego, że jestem kbietą to na kobietę - czy ktoś normalnie myśli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2013-07-04)
 • baby do garów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  macho(2013-07-04)
 • Takie mądre! jak matka z 2 dzieci jako kelnerka ma pracowa 13 godzin dziennie w sezonie 4 miesiecy i wychowywac dziei na porzadnych Obywateli- przeciez ONa Ich wcale nie widzi przez ten okres. No ale rzadowcy prawie wszyscy maja prywatne zakłady i wywalczyli sobie pracę na Ich rzecz 13 godzin dziennie za 1300 zł bez godzin nadliczbowych. Zaden Rząd nie zrobił z ludzi pracy takich parobków. Dosyć PO, gdzie Wy kobiety byłyście jak Ustawa weszła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2013-07-05)
 • Dla władzy szybko zapominacie jak sie dzieci wychowuje, to jakiez przekleństwo co sie dzieje z tynm narodem. Same staruchy to sie nie dziwie, Nie wiedzą co z casem zrobić, a emerytury maja juz ze starego systemu, to można bajdurzyć, ale nie tu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-07-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada