Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Kolposkopia w profilaktyce raka szyjki macicy

Elbląg, Kolposkopia w profilaktyce raka szyjki macicy Fot. AD.
Rek

Rak szyjki macicy to kolejny niezwykle istotny problem, jaki należy poruszać w mediach. Trzeba przypominać kobietom o badaniach, które powinny wykonywać, mówić, jak wielkim zagrożeniem jest ten rodzaj nowotworu. Warto wiedzieć więcej o kolposkopii, która skutecznie ocenia stan szyjki macicy i może, co wcale nie jest przesadą, uratować życie niejednej kobiecie.

Wywiad z prof. zw. dr hab. Andrzejem Malarewiczem, dyrektorem Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownikiem szkoleń z zakresu kolposkopii i cytologii ginekologicznej.
     
     Dlaczego będziemy rozmawiać o kolposkopii?

     Prof. Andrzej Malarewicz: Bo jest to badanie, które skutecznie ocenia stan szyjki macicy. Wykrywa ono wszystkie choroby szyjki i co najważniejsze, w tym raka oraz choroby mogące doprowadzić do powstania raka. Chorobami tymi są tzw. stany przedrakowe, które gdy są wcześnie wykryte i odpowiednio leczone pozwalają kobiecie na uniknięcie zachorowania na raka szyjki macicy.
     
     Na czym polega badanie kolposkopowe?

     - Kolposkopię wykonuje odpowiednio przeszkolony lekarz ginekolog. Kobieta leży na fotelu ginekologicznym i ma we wzierniku pochwowym uwidocznioną szyjkę macicy. Szyjkę ogląda się kolposkopem - urządzeniem podobnym do mikroskopu. Lekarz widzi powierzchnię szyjki w dużym powiększeniu, dzięki czemu może łatwo rozpoznać wszystkie występujące na szyjce nieprawidłowości. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Oglądane w kolposkopie obrazy rejestrowane są w komputerze. Wykonane zdjęcie, wraz z rozpoznaniem choroby, kobieta otrzymuje natychmiast po wykonanym badaniu.
     
     Jeżeli jest to takie dobre badanie to dlaczego w profilaktyce raka szyjki macicy wykonuje się przede wszystkim cytologię?

     - Dlatego, że przyjmuje się, iż badanie cytologiczne jest bardzo prostym, spełniającym kryteria skriningu, badaniem możliwym do wykonania w każdym gabinecie ginekologicznym i każdej Poradni dla Kobiet, pozwalającym na wykrycie raka lub stanu przedrakowego. W tym miejscu muszę jednak nadmienić, że zapomina się o tym, iż w diagnostyce cytologicznej popełnia się wiele pomyłek sięgających nawet do 30% wyników fałszywie ujemnych to znaczy gdy cytologia ma dobry wynik a mimo to w szyjce nadal rozwija się rak, najczęściej we wczesnym stadium.
     
     Czy wobec tego kolposkopia ma przewagę nad cytologią w wykrywaniu raka szyjki macicy?

     - Nie. Kolposkopia i cytologia są badaniami równorzędnymi i ideałem byłoby gdyby w działaniach profilaktycznych oba te badania robiono równocześnie. Udowodniono bowiem, że kolposkopia i cytologia wykonywane jednocześnie znacznie zmniejszają możliwość pomyłek (zamiast 30% tylko 2%). Tak się jednak nie dzieje z kilku względów, głównie organizacyjnych. M.in. mamy w Polsce jeszcze za mało, w porównaniu z ogólną liczbą ginekologów, lekarzy przeszkolonych w kolposkopii. Dlatego w realizowanym w Polsce Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy cytologia jest traktowana jako pierwszoplanowe badanie przesiewowe. Dopiero gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy kobieta jest kierowana na kolposkopię i wtedy kolposkopia rozstrzyga o dalszym postępowaniu leczniczym. A prawidłowo każda kobieta, której pobiera się cytologię powinna mieć jednocześnie wykonane badanie kolposkopowe aby wykluczyć możliwość popełnienia tragicznej dla kobiety w skutkach pomyłki tzn. nierozpoznania raka gdy rak faktycznie istnieje.
     
     W mediach dużo mówi się o profilaktyce raka szyjki macicy. Coraz częściej pojawiają się programy informacyjne, broszury, spoty reklamowe. Dlaczego właśnie o tym nowotworze jest taka kampania informacyjna?
     - Polska ma wyjątkowo niekorzystny wskaźnik epidemiologiczny dotyczący tego złośliwego nowotworu. Dużo Polek, zwłaszcza w średnim wieku, zapada na tą chorobę (najczęściej chorują kobiety w wieku 45 – 60 lat). Często chorują również kobiety młodsze – 35-44 lata. W Polsce połowa kobiet chorujących na raka szyjki macicy umiera. Są to z reguły kobiety, które nigdy nie zgłosiły się na badania profilaktyczne lub te, które zgłosiły się na badanie wiele lat temu i uspokojone stwierdzonym wtedy dobrym stanem zdrowia zapomniały o konieczności dalszych systematycznych badań. Polska ma jeden z największych współczynników umieralności na raka szyjki macicy w Europie. Dlatego dobrze się dzieje, że coraz częściej uświadamiamy kobietom sens wykonywania badań profilaktycznych. Kobiety muszą zrozumieć, że rak szyjki macicy, gdy jest wcześnie wykryty lub gdy wykryte są jego stany przednowotworowe, może być skutecznie i z powodzeniem wyleczony.
     
     Proszę powiedzieć więc jakim badaniom powinna poddawać się regularnie każda kobieta aby uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy?
     - Pierwszym rutynowym postępowaniem jest zgłoszenie się na badanie do lekarza ginekologa. Tu ważne jest aby zgłaszały się na takie badania przede wszystkim kobiety, które czują się zdrowe. W trakcie badania lekarz pobierze rozmaz cytologiczny z szyjki macicy. Będzie to początek diagnostyki. Błędem byłoby skończenie na pobraniu cytologii. Mądry lekarz ginekolog, pamiętając o dużym odsetku wyników cytologicznych nieprawidłowych, powinien wykonać również kolposkopię, nawet wtedy gdy oglądając szyjkę macicy gołym okiem nie widzi na niej żadnych zmian. Jeśli ginekolog nie potrafi jeszcze wykonać kolposkopii powinien pacjentkę skierować do gabinetu, w którym wykonuje się takie badanie. Kolposkopia jest bowiem badaniem, które jest w stanie wykryć najwcześniejsze zmiany w szyjce macicy nawet na kilkanaście lat przed rozwojem raka. W tym miejscu należy wyraźnie powiedzieć, że rak szyjki macicy, ze względu na długi okres rozwoju (rozwija się powoli kilkanaście lub kilkadziesiąt lat) i łatwą dostępność szyjki macicy do badania, jest bardzo wdzięcznym nowotworem do wykrywania. A mimo to wykrywany jest jeszcze bardzo często zbyt późno, w stadium, które praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek skuteczne leczenie.
     
     Czy kolposkopia jest badaniem zabiegowym?
     - Nie. Kolposkopia nie jest zabiegiem i nie pociąga za sobą żadnych niebezpieczeństw dla zdrowia i nie sprawia bólu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania. Wręcz przeciwnie. Wiele kobiet uniknęłoby wielu niepotrzebnych zabiegów destrukcyjnych na szyjce macicy np. takich jak elektrokoagulacja, elektronizacja czy zamrażanie gdyby lekarz wykonał wcześniej badanie kolposkopowe. Na szczęście ostatnie rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wyraźnie uzależniają wykonanie różnych operacji na szyjce macicy od wcześniejszej oceny kolposkopowej i nakazują lekarzowi kwalifikowanie pacjentek do takich zabiegów koniecznie w kolposkopie. W związku z tym z całym naciskiem należy podkreślić, że wykonywanie przez lekarzy ginekologów jakichkolwiek zabiegów na szyjce macicy bez użycia kolposkopu jest błędem lekarskim i dobrze byłoby aby pamiętały o tym, dla swego dobra, same kobiety – pacjentki gabinetów ginekologicznych i wręcz żądały od swoich ginekologów wykonania tego badania.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a ja chciałam zapytać gdzie można w Elblągu takie badanie wykonać skoro nie każdy lekarz jeszcze to potrafi. .. no i czy jeżeli robiłam cytologię w sierpniu czy powinnam się zgłosić też na to badanie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • Kobiety chcą się badać. Co z tego, jeśli lekarz twierdzi, że mimo, że minął rok od cytologii, to skoro komputer rządowy nie wytypował pacjentki do badania, to on nie pobierze cytologii. Komputer typuje raz na 3 lata. Jak to się ma do zaleceń, że cytologia powinna byc raz na pół roku pobierana? Chory system, który sam doprowadza pacjentki do stanów zaawansowanych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • Z tego, co wiem, można się zbadać u dr. Pasiecznego i dr. Lubareckiej. Niestety, to kosztuje. .nie orientuję się w dokładnych cenach, ale przypuszczam, że ok. 100 zł. chyba jednak warto zainwestować w zdrowie? Szkoda, że te badania są tylko dla bogatych. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pacjentka(2010-11-22)
 • u dr Pasiecznego kostuje 80 zł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Magda.........(2010-11-25)
 • Miałam to badanie robione tyle, że w Warszawie i niestety za 300 zl :( Badanie warto zrobić. Polecam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nomi(2010-11-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe