UWAGA!

Wrzesień - miesiąc z sercem

Jesienią, 28 września, obchodzimy Światowy Dzień Serca. Zdrowie tego organu jest niezwykle istotne, o czym, niestety, zapominają szczególnie młodzi ludzie, którym wydaje się, że ich ten kłopot nie może dotyczyć. A przecież problemy z ciśnieniem tętniczym prowadzą do wielu chorób, m.in. mózgu, nerek czy oczu.

Problem chorób serca wciąż jest zbyt rzadko poruszany, społeczeństwo nie jest edukowane w tym kierunku. Więcej słyszymy o niebezpieczeństwie zachorowania na nowotwór różnych narządów, boimy się takich chorób jak zapalenie opon mózgowych, drżymy przed nieczęsto przecież występującą sepsą, a nie myślimy o tym, że jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, jakim jest serce, również może sprawiać poważne problemy. Tymczasem od lat obserwuje się wzrost zachorowalności na choroby tego narządu. Według statystyk już ponad 40 proc. dorosłych Polaków należy do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia chorób serca. Co robić, by ten problem nas nie dotknął?
       Choroby serca nierzadko dają mało objawów. Tak mało, że niektórzy chorzy zdają sobie sprawę, że coś było nie tak dopiero na oddziale szpitalnym, lecząc się po zawale. Nadciśnienie tętnicze nie zawsze jest odczuwalne przez chorego, podobnie zwężenie tętnic. Dlatego ogromnie ważne, szczególnie dla ludzi po 35 roku życia są regularne badania kontrolne. Jednak każdy, bez względu na płeć i wiek, powinien przynajmniej raz w roku udać się do lekarza ogólnego, poprosić o skierowanie na podstawowe badania. Warto również regularnie badać ciśnienie tętnicze, szczególnie, jeśli problemy z nim mają członkowie rodziny.
       Dla serca istotna jest zdrowa dieta oraz tryb życia. Banalne, każdy z nas o tym wie, ale nie każdy o tym chce pamiętać. Tymczasem unikanie niezdrowych tłuszczy, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, regularne posiłki i wysiłek fizyczny to podstawa nie tylko dla utrzymania zdrowej figury, ale i sprawnie działającego serca.
       Siedzący tryb życia, brak dostępu do świeżego , zdrowego powietrza, ciężka i tłusta dieta, sprzyjają m.in rozwojowi nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i wielu innych groźnych schorzeń serca i naczyń krwionośnych. Groźnym „łamaczem serc” , w znaczeniu bardziej dosłownym, jest palenie papierosów. Ok. 20% zgonów związanych z chorobami krążenia wywołanych jest właśnie przez palenie.! Nikotyna uszkadza cały system naczyniowy.
       Niestety, problemy z sercem dotknąć mogą każdego, nie tylko ludzi starszych. Pamiętajmy o tym wcinając kolejnego hot doga czy spędzając weekend w łóżku przed telewizorem. Zróbmy sobie miesiąc dla serca, unikajmy niezdrowego jedzenia, spróbujmy rzucić palenie, zacznijmy dbać o siebie. I niech ten miesiąc przeistoczy się w rok, dwa lata…I tak dalej, jak najdłużej, jak najzdrowiej!
      

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ja już rzuciłem palenie, ale nadciśnienie mam dalej :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MarcinJ(2010-09-28)
  • Mamy zbyt nerwowy tryb życia żeby nie mieć nadciśnienia. !!! Zobaczcie tylko co robi większość Polaków na urlopie ???? I wszystko w tym temacie.
  • mowa o dbaniu o zdrowie. .. ale jak o nie zadbać jak do lekarza nie mozna się dostać. A jak już się człowiek dostanie to go albo jak hipohondryka potraktuja albo dadzą jakieś tabletki na odwal się. Żeby dostać skierowanie na badania to trzeba umierac bo w innym wypadku bez pieniedzy nic nsię nie załatwi.
Reklama