Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Bracia" w kinie Światowid

Elbląg, "Bracia" w kinie Światowid

Alfons i Mieczysław Kułakowscy to dwa zupełnie różne charaktery połączone nierozerwalną mocą braterstwa. Wspólnie stawili czoło sowieckiemu reżimowi, uciekając z łagru. Ich fascynujące losy postanowił uwiecznić Wojciech Staroń i tak powstał film "Bracia". Dokument zyskał uznanie krytyków, zdobywając nagrody na licznych festiwalach. Kino Światowid zaprasza na film "Bracia" od 8 do 21 kwietnia.

Naukowiec i malarz, pragmatyk i marzyciel. Dwa charaktery, dwie pasje. Alfons i Mieczysław Kułakowscy niczym czuli barbarzyńcy z Hrabala są zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością. Ścierają się i kochają. Jaka siła pozwoliła im stawić czoło sowieckiemu reżimowi, który odebrał dzieciństwo, surowej Syberii, która odebrała wolność, żywiołowi ognia, który zabrał dorobek życia? To siła, która zarazem przyciąga i odpycha – nierozerwalna moc braterstwa. Ta więź to jedyna przestrzeń, w której Bracia zawsze mogą się schronić.
     Bohaterami najnowszego filmu Wojciecha Staronia są bracia Alfons (ur. w 1927) i Mieczysław (ur. w 1924) Kułakowscy. Jako dzieci, w 1929 r., wraz z całą rodziną, zesłani na Syberię. W 1944 r. uciekli z łagru (jako pierwszy, starszy o 3 lata Mieczysław), przemierzając całe ZSRR, dotarli do Kazachstanu. Tam się wykształcili i pracowali. Tam, w 1994 roku spotkał ich Wojciech Staroń. Bracia Kułakowscy od 1997 roku są repatriantami. Osiedlili się we wsi Witoszewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Film powstawał wiele lat, Wojciech Staroń, reżyser i zarazem operator, cierpliwie obserwował zmaganie się braci z codziennością, w najspokojniejszym, ale wcale nie najłatwiejszym etapie ich życia.
"Bracia" zostali uznani za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, zdobywając tym samym Grand Prix w sekcji Semaine de la Critique (Tydzień Krytyki Filmowej). Kolejne nagrody film zdobył m.in. na prestiżowych festiwalach DOK Leipzig (Nagroda Główna) oraz Camerimage – Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (Wyróżnienie Specjalne). Na uwagę zasługuje fakt, iż dokument bardzo spodobał się nie tylko krytykom, ale co najważniejsze także publiczności.
     scenariusz i reżyseria: Wojciech Staroń
     czas trwania: 70 minut
     produkcja: Polska
     opis: dystrybutor filmu
     Cena biletu: 16 złotych (normalny), 14 złotych (ulgowy), 11 złotych (w poniedziałki). Rezerwacja i zakup biletów on-line pod adresem.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem