Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Buddyzmu nie koniec

Elbląg, Buddyzmu nie koniec Kadr z film „Words of My Perfect Teacher”.

W miniony piątek w Światowidzie otwarto wystawę fotografii, posążków i tanek, która rozpoczęła obchody Dni Kultury Buddyjskiej. Natomiast w czwartek 25 stycznia w kinie zaprezentowany zostanie pierwszy film z cyklu „Budda -Dharma - Sangha”.

Elbląskie Dni Kultury Buddyjskiej zostały zorganizowane z okazji 30-lecia Buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce. Za nami już dwa spotkania poświęcone miłości, partnerstwu, śmierci i umieraniu, o których opowiadali buddyści - Klaudia Żerebiec i Tadeusz Uchto. W holu CKiWM Światowid otwarta została wystawa, na której oglądać można oryginalne buddyjskie tanki, czyli malowidła na płótnie, posążki i fotografie. Wystawa czynna będzie do końca stycznia.
     A już w czwartek 25 stycznia w kinie Światowid rozpocznie się cykl filmów „Budda – Dharma - Sangha”. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć kolejno: „Words of My Perfect Teacher”, „Życie Buddy”, „Ryk lwa”, „Tybetańską Księgę Zmarłych”, „Jogini Tybetu” oraz „Przekaz z Tybetu”.
     
     Words of My Perfect Teacher
     czwartek 25 stycznia, godz. 19
     Film opowiada historię niezwykłego człowieka - Khentse Norbu - buddyjskiego lamy uzależnionego od piłki nożnej, reżysera filmowego, obywatela świata, aktora i scenarzysty, autora takich filmów jak „Puchar Himalajów” i „Travellers and Magicians”. W dokumencie mówiącym o tej intrygującej postaci występują Bernardo Bertolucci i Steven Seagal. Film robiony był w Wielkiej Brytanii, Butanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech w czasie Mundialu. Ilustrowany jest muzyką Stinga, Tara Slone & Joy Drop, Steve Tibbetsa, U.Man.Teka, Kunga 19 i innych. Punkt widzenia reżyserki inspirowany jest buddyjską filozofią, która uczy, że nie damy rady zmienić ludzkiego zachowania, dopóki nie będziemy pracować sami ze sobą. A żeby pracować ze sobą, potrzebujemy nauczyciela.
     Scenariusz i reżyseria: Lesley Ann Patten. Występują: Khyentse Norbu, Luc Dierckx, Louise Rodd, Lesley Ann Patten, Bernardo Bertolucci, Steven Seagal. Dokument. 2003.
     
     Życie Buddy
     piątek 26 stycznia, godz. 19
     Ten przemyślany, głęboki dokument opowiada historię narodzin jednego z najważniejszych postaci światowych religii i ogólnoświatowej kultury, jaką jest historyczny Budda Siakjamuni. Reżyser pokazuje, w jaki sposób młody książę Siddhartha staje się buddą zmieniającym świat poprzez swoje pełne mocy i siły nauki.
     Scenariusz i reżyseria: Martin Meissonnier. Dokument. 2004.
     
     Ryk Lwa
     sobota 27 stycznia, godz. 18
     Niesamowity dokument opowiadający o życiu, naukach i o śmierci wielkiego mistrza medytacji, Jego Świątobliwości XVI Karmapie, głowie buddyzmu tybetańskiego szkoły Karma Kagu. Film pokazuje w jasny i prosty sposób naturę, życie i myśl buddyjską. Twórcom filmu udało się pokazać w żywy i malowniczy sposób ideę nietrwałości wszystkiego, która jest podstawą i kluczem do buddyjskiej filozofii. Szesnasty Gjalwa Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże (1924-1981) to jeden z największych mistrzów medytacji XX wieku. Przyczynił się w ogromnym stopniu do przeniesienia nauk buddyzmu tybetańskiego na Zachód. Zainicjował wiele świeckich ośrodków Dharmy i klasztorów na całym świecie z myślą o zachowaniu żywego przekazu nauk Buddy. Karmapa rozprzestrzeniał nauki i miał wielu uczniów na Wschodzie i na Zachodzie. Lama Ole Nydahl i jego żona Hannah są pierwszymi zachodnimi uczniami XVI Karmapy. Po latach nauki w Himalajach wprowadzili na jego prośbę nauki Buddy, reprezentowane w szkołach buddyzmu tybetańskiego, do naszego kręgu kulturowego.
     Reżyseria: Mark Elliot. Dokument. 1985.
     
     Tybetańska Księga Zmarłych
     sobota 27 stycznia, godz. 19
     (część pierwsza: „Droga życia”, część druga: „Wyzwolenie”)
     Śmierć nadchodzi bez ostrzeżenia i nie ma przed nią ucieczki. Starożytne źródło siły i wskazówek - Tybetańska Księga Zmarłych - zawiera podstawowe nauki buddyjskie dotyczące śmierci i tego, co dzieje się potem. Dwuczęściowy film prowadzi widza przez niezwykłą księgę, zawierającą wielką wiedzę na temat umierania - pokazuje nam śmierć i to, co odbywa się po śmierci.
     Część pierwsza opowiada o historii Księgi, pokazuje sposoby jej używania w Azji i w zachodnich hospicjach. Kręcony przez ponad cztery miesiące film, pokazuje rytuały dla zmarłych w Lasaku, wywiady z Dalaj Lamą, który opowiada o swojej wizji śmierci i jej znaczeniu.
     Część druga pokazuje lamę i mnichów, którzy prowadzą zmarłego przez 49 dni według wskazówek Tybetańskiej Księgi Zmarłych. Skomplikowane rytuały, które rzadko można obejrzeć zarejestrowane na taśmie filmowej, uzupełniane są przez doskonałe animacje znanego artysty Isku Patel.
     Reżyseria: Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi, Hiroaki Mori, scenariusz: Shinichi Nakazawa, narrator: Leonard Cohen. Dokument/animacja. 1994.
     
     Jogini Tybetu
     niedziela 28 stycznia, godz. 18
     Od czasów inwazji na Tybet 50 lat temu, Chiny systematycznie niszczą wszystkie aspekty kultury tybetańskiej. Jedną z największych strat jest zagłada wielkiej tradycji tybetańskich mistrzów medytacji - joginów. Cały system, który wspierał tych mistrzów umysłu, został nieodwołalnie zniszczony. Aby zarejestrować niezwykłe praktyki, filmowcy starali się o specjalne zgody na udział w tajemnych pokazach niezwykłych możliwości, udało im się też zdobyć pozwolenie na przeprowadzenie wywiadów. Ten niezwykle ważny dla przyszłych pokoleń dokument ma w tej chwili rangę historyczną, duchową i edukacyjną - kiedyś może być jedynym świadectwem istnienia w Tybecie niezwykłych mistrzów medytacji.
     Reżyseria: Phil & Jo Borach. Dokument. 2002.
     
     Przekaz z Tybetu
     niedziela 28 stycznia, godz. 19.30.
     (część pierwsza: „Buddyzm”, część druga: „Tantryzm”)
     W 1963 roku Dalai Lama po raz pierwszy pozwolił człowiekowi z zachodu sfilmować serce tradycji tybetańskiej. Oba filmy, pokazane po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych, są niesamowitym świadectwem tamtego czasu, uwieczniły mistrzów medytacji i filozofii buddyjskiej.
     „Portrety legendarnych tybetańskich mistrzów nie są tylko historycznym świadectwem, nie tylko olbrzymią inspiracją na teraz i na przyszłość, ale też niezwykłym testamentem - jednym słowem - ten dokument to skarb” - powiedział Sogyal Rinpoche.
     Scenariusz i reżyseria: Arnaud Desjardins. Występują: XVI Gyalwa Karmapa, Dalai Lama, Kyabdje Trijang Rinpoche, Kyabdje Ling Rinpoche, Dilgo Khyentse Rinpoche, Dudjom Rinpoche, Dugpa Tupse Rinpoche, Chatral Rinpoche, Abo Rinpoche i Lopon Sonam Zangpo, Lama Trizin, Tai Situ Rinpoche i Shamar Rinpoche. Dokument. 1963.
     
     Cena biletu na jeden film - 5 zł, karnet - 24 zł.
     O wystawie zdjęć i malowideł na płótnie mówi Marek Hryniewicz z Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Elblągu:
     
     
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem
Polar z haftem