Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

DKF: Dziewczynka w trampkach

 
Elbląg, DKF: Dziewczynka w trampkach materiały prasowe dystrybutora filmu

Rower i trampki jako symbole emancypacji, fantazji i niezgody na odgórnie narzucone ograniczenia? Taką rolę spełniają przedmioty w filmie Hajfy al-Mansour, opowiadającej o dziewczynce, która sprzeciwia się religijnym i obyczajowym regulacjom panującym w Arabii Saudyjskiej. Kolejne spotkanie w ramach DKF-u w Kinie „Światowid”, w czwartek, 10 października.

Zagadnienia walki z patriarchalnymi ograniczeniami Hajfa al-Mansour zna z autopsji. Tej pierwszej kobiecie - reżyserowi w Arabii Saudyjskiej nie było łatwo wybić się w dziedzinie uważanej za domenę zarezerwowaną dla mężczyzn. Tym bardziej uzasadnione wydaje się pragnienie Hajfy by sportretować absurdy świata kulturowo zdominowanego przez mężczyzn widzianego oczami małej dziewczynki – Wadjdy.
     Wadjda, pełna fantazji 10-latka, nie zgadza się na to, by obyczajowe ograniczenia stanęły na drodze jej największej pasji. Dziewczynka pragnie uprawiać sport zarezerwowany tylko dla chłopców – jazdę na rowerze. W Arabii Saudyjskiej bowiem kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś jazda na rowerze stanowi zagrożenie dla cnotliwości dziewczynek. Mała bohaterka ma jednak plan jak zdobyć środki na wymarzony pojazd i jak przekonać dorosłych o swojej pobożności. Wadjda postanawia wystartować w konkursie recytacji Koranu.
„Dziewczynka w trampkach” to pierwszy w Arabii Saudyjskiej film wyreżyserowany przez kobietę i pierwszy który dotyka bezpośrednio problemu dyskryminacji płciowej i jej konsekwencji. To wreszcie piękny wizualnie obraz o problemach społecznych, które nam wydają się odległe i egzotyczne, ale widziane oczami Wadjdy nabierają realnych kształtów.
     
     Film „Dziewczynka w trampkach” w kinie „Światowid” 10 października o godz. 19. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie.
     Reżyseria i scenariusz: Haifaa Al- Mansour
     Czas trwania: 100 min
     Gatunek: dramat
     Opis: dystrybutor filmu

Paulina Łuczak, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem