Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

DKF: Przebudzenie

Elbląg, DKF: Przebudzenie

„Królewny i Święte Justyny Koeke” oraz „EGO” będzie można obejrzeć już 29 stycznia o godz. 19.00 w ramach DKF. Wstęp jest wolny.

„Przebudzenie” to projekt realizowany w latach 2008-2010 w Świeciu i kontynuowany przez 2 lata (2012-2013) w Elblągu. W 2014 projekt powrócił do Świecia. Ideą „Przebudzenia” było budzenie, kształtowanie i rozwijanie świadomości oraz społecznej aktywności mieszkańców poprzez ingerencję artystów sztuk wizualnych w przestrzeń historyczną, publiczną, społeczną i mentalną danego miasta. Zaproszeni do projektu artyści urzeczywistniają swoje najnowsze, nowatorskie pomysły w kontekście miasta i zastanej społeczności.
     Pierwszy film, który zobaczymy „Królewny i Święte Justyny Koeke” jest precyzyjnym zapisem przebiegu poszczególnych działań w projekcie, począwszy od pierwszych rozmów artystki z zaproszonymi do udziału dojrzałymi kobietami, poprzez przymiarki, wykańczanie kolekcji, próby choreografii aż do finałowego pokazu mody, który odbył 6 lipca 2014r. się na Głównym Rynku w Świeciu. Realizację tego działania artystycznego poznajemy nie tylko przez pryzmat artystki Justyny Koeke, ale również jesteśmy świadkami zabawnych zakulisowych rozmów, prowadzonych przez artystkę, kuratorkę, filmowca i odwiedzających ich w „pracowni” uczestników projektu.
     W „Królewnach i Świętych”, artystka przygotowała dla dojrzałych pań z Klubu Seniora „Kociewiacy” kolekcję niecodziennych strojów, którą stworzyła inspirując się swoimi dziecięcymi rysunkami, przedstawiającymi królewny i święte. Panie zaprezentowały tę Kolekcję mieszkańcom Świecia podczas otwartego, dostępnego dla wszystkich radosnego w swym przekazie pokazu mody.
     Drugi film „Ego” jest autorską „wariacją filmową” Piotra Grdenia ukazującą interdyscyplinarny pokaz mody Anny ANNISS Syczewskiej (drugiego etapu „Przebudzenia”), który odbył się na Zamku Krzyżackim w Świeciu 4 października 2014 roku.
     W katalogu „Przebudzenie – ciąg dalszy” Monika Marciniak pisze o tym filmie, że stanowi on sam w sobie artystyczną realizację autorstwa Grdenia: Pozbawiony dialogów i liniowej akcji, o nieco dekadenckim charakterze, jest zbiorem obrazów i przenikliwych dźwięków, z imponującą ścieżką dźwiękową, której całkowity przekaz charakteru projekcji może oddawać jeden z kawałków "Silence is sexy (...)".
     Jaką nową warstwę poznawczą zyskał projekt, dzięki przepuszczeniu go przez oko kamery i głowę reżysera Piotra Grdenia?
     
     Piotr Grdeń

     Autor filmów. Wieloletni pracownik CS Galerii EL w Elblągu, od stycznia 2013 r. pracuje w CSW Łaźnia w Gdańsku. Fotograf i filmowiec – realizuje materiał zdjęciowy i filmowy z przebiegu różnorodnych wydarzeń artystycznych. Od ponad dwóch lat dokumentuje również projekt „Przebudzenie”, w ramach którego wykonał następujące autorskie realizacje filmowe „Audiomurale” z etapu Adriany Ronżewskiej-Kotyńskiej (2012), „Casting” z etapu Marty Deskur (2012); pełnometrażowy dokument „ARKA Pasożyta” (2013), „KOMPOSTEX” z etapu „Parque nō” (2013) oraz z tegorocznej edycji projektu: „Królewny i Święte Justyny Koeke” (film pełnometrażowy) i „Ego” z etapu Anny ANNISS Syczewskiej.
     
     Karina Dzieweczyńska

     Autorka i kuratorka projektu "Przebudzenie". Z wykształcenia kurator i historyk sztuki. Od września 2011 r. pracuje w CS Galerii EL w Elblągu. W 2012 r. w ramach Berlin Binnalle for Contemprorary Art prezentowała autorski projekt "Przebudzenie" (Miasto Świecie – nowe spojrzenie). Jak dotąd zrealizowała sześć rocznych edycji "Przebudzenia" (cztery edycje w Świeciu: w latach 2008-2012 i w 2014 r. oraz dwie edycje w Elblągu w latach 2012-2013). W działalności kuratorskiej skupia się na organizacji projektów ingerujących w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną i bezpośrednio angażujących w twórcze działania mieszkańców danego miasta.
Kino Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem