Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Film o węgierskim bohaterze

W tym roku mija 50. rocznica Powstania Węgierskiego. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej i centrum kultury Światowid zapraszają na film Marty Meszaros „Niepochowany”. Projekcja odbędzie się w piątek 27 października o godz. 12.

Historia życia Imre Nagy jest jedną z historii definiujących wiek XX. Postać ta stała się symbolem węgierskiego Października '56 - symbolem Węgier.
     Imre Nagy był liberalnym komunistą - szefem rządu w latach 1953-55. W październiku 1956 r. jako premier i przywódca powstania proklamował wówczas powstanie systemu wielopartyjnego, zapowiedział wolne wybory, ogłosił wystąpienie kraju z Układu Warszawskiego. Po krwawym stłumieniu powstania przez wojska ZSRR jego proces był kpiną ze sprawiedliwości, a wyrok śmierci formalnością. Został internowany, był więziony w izolatce przez półtora roku, do momentu egzekucji. Jego zwolennikom nie było dane opłakiwanie jego śmierci, nawet wymawianie jego nazwiska było zabronione. Imre Nagy czekał na godny pochówek przez trzydzieści lat. Po wykonaniu wyroku śmierci jego ciało pochowano pod więziennym murem, gdzie wyrzucano kuchenne odpadki, a później przeniesiono do anonimowej mogiły na cmentarzu komunalnym. Symboliczne pogrzeby Nagya odbyły się we Francji oraz trzykrotnie w ojczyźnie. Dopiero w czerwcu 1989 r., 31 lat po egzekucji, w czasie uroczystej ceremonii pochowania ekshumowanych szczątków, w Budapeszcie oddały mu hołd tłumy rodaków.
     Film pokazuje męczeńskie życie Imre Nagy z zupełnie nowej perspektywy. Opowieść zaczyna się wydarzeniami Października '56, następnie ukazuje subiektywną historię Imre Nagy aż do jego ponownego pogrzebu w 1989 r. Scenariusz jest oparty na historycznych dokumentach, na pamiętniku Imre Nagy'a i na współczesnych nagraniach z przesłuchań. Archiwalne fragmenty przeplatają fabułę filmu, oddając atmosferę tamtych lat.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED