Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Filmowa Polska

Elbląg, Filmowa Polska

Już pod koniec marca rusza nowy projekt pod hasłem „Filmowa Polska". Przedsięwzięcie to będzie realizowane w ramach obchodów 100-lecia filmu polskiego.

W marcu pod patronatem Filmowej Polski odbędą się pokazy filmów „Zakazane piosenki" (projekcja 25 marca o godz. 19) i „Kanał" (26 marca o godz. 19) oraz seminarium „Hasło: szkoła polska” poświęcone historii kina polskiego, które poprowadzi dr Krzysztof Kornacki.
     Projekt, którego pełna nazwa brzmi „Filmowa Polska - przedsięwzięcie promujące obchody 100-lecia filmu polskiego" napisany został przez Natalię Klonowską z działu kina CKiWM „Światowid" w Elblągu. Uzyskał on dofinansowanie w wysokości 20 tys. złotych z Filmoteki Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
     - Założenia i hasła „Filmowej Polski” będziemy prezentować przez siedem miesięcy z trzymiesięczną przerwą na lipiec, sierpień i wrzesień, ponieważ skierowany jest on przede wszystkim do studentów - mówi Natalia Klonowska. - Projekt zakończy się w grudniu, zaczynamy historią polskiego filmu, a w kwietniu poruszymy tematykę wojenną – dodaje Natalia Klonowska.
     A oto w jaki sposób autorka projektu przedstawiła program Filmowej Polski:
     F jak film polski – czyli pokazy najważniejszych, przełomowych filmów w historii kina polskiego, filmów – przedstawicieli głównych tendencji w kinie polskim, reprezentantów wizji ich twórców, w szczególności reżyserów, filmów zaliczających się do klasyki kina polskiego, filmów kultowych, nagrodzonych, uwielbianych przez publiczność; przez siedem miesięcy pokażemy ok. 1-2 wybranych tytułów filmowych miesięcznie.
     I jak idea - czyli główne założenia: „szkoła polska”, związki miedzy filmem a literaturą, temat wojenny, polska szkoła dokumentalna, polskie filmy „moralnego niepokoju”, kino polskie lat 80-tych i 90-tych, kino współczesne – prezentacja podstawowych tendencji w kinie polskim, jej przesłania, twórcy, filmy; lekcja historii w postaci otwartego seminarium dla młodzieży szkolnej i akademickiej raz w miesiącu.
     L jak literatura – czyli prezentacja literatury poświęconej filmografii polskiej – uruchomienie całorocznej czytelni filmowej: udostępnienie archiwalnych egzemplarzy miesięczników filmowych: Kino, Film, Kwartalnika Filmowego i literatury poświęconej polskiej sztuce filmowej oraz jednorazowe targi literatury poświęconej kinu w Polsce.
     M jak muzyka filmowa – czyli Filmowa Polska Muzyczna, historia muzyki filmowej w kinie polskim – seminarium, przybliżenie sylwetek znanych polskich kompozytorów.
     O jak obraz – czyli wystawa plakatu filmu polskiego, fotografii filmowych.
     W jak wizja - czyli sylwetki najwybitniejszych reżyserów – ich wizja kina przelana na obraz, sposób obrazowania, prowadzenie dialogu z widzem. Reżyserowie: Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland. Prezentacja filmu reżysera wzbogacona o prelekcje dotyczące biografii i filmografii autora, ekspozycja materiałów o twórcach filmowych, fotografie w formie wystawy, planowane także spotkanie z gościem: A. Holland, K. Zanussi lub A. Żuławski.
     A jak aktor - czyli sylwetki najwybitniejszych aktorów – prezentacja aktorów, którzy na trwale zapisali się w historii polskiego kina, aktorów uwielbianych przez twórców filmu i publiczność m.in. Pola Negri, Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Zbigniew Cybulski, Barbara Kwiatkowska, Tadeusz Łomnicki, Barbara Krafftówna, Gustaw Holoubek, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat. Prezentacja filmów z ich udziałem, wystawa materiałów
     informacyjnych, fotografii, w miarę możliwości wizyta gościa.
     
     Projekt „Filmowa Polska - przedsięwzięcie promujące obchody 100-lecia filmu polskiego" współfinansowany przez Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Bezpłatne badanie wzroku
Okulary korekcyjne EVA MINGE