Piątek 15-02-2019, imieniny Faustyna, Jowity
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia filmu polskiego -

Elbląg, Historia filmu polskiego -
Kadr z filmu.

Centrum kultury Światowid zaprasza na otwarte seminarium z historii filmu polskiego. W najbliższy czwartek 26 marca o godz. 18 filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Kornacki, mówić będzie o Polskiej Szkole Filmowej. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu „Kanał".

Krzysztof Kornacki jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim, historykiem filmowym, doktorantem i wykładowcą filmoznawstwa na tymże uniwersytecie, a także wiceprezesem Stowarzyszenia Plenipotentów J. Tadeusza, autorem książki „Kino polskie wobec katolicyzmu (1945 - 1970 )". Był członkiem jury podczas XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w konkursie Kina Niezależnego. Gościnnie prowadzi zajęcia Akademii Edukacji Filmowej przy Ostrołęckim Centrum Kultury w Ostrołęce.
     Polska Szkoła Filmowa to nazwa nadana przez francuskich krytyków filmowych kierunkowi polskiego kina, rozwijającego się w latach 1955-1965. Charakteryzował się on inspiracjami włoskim neorealizmem, analizowaniem skutków drugiej wojny światowej oraz charakterystyką indywidualnych postaw i polskich mitów narodowych.
     Z jej historią ściśle związany jest Zespół Filmowy „Kadr", który zrzeszał najwybitniejszych reżyserów i scenarzystów.
     W filmach Polskiej Szkoły Filmowej pojawiła się refleksja nad charakterem narodowym Polaków i po raz pierwszy dobitnie zaakcentowano tragedię jednostki. Kierunek ten zaistniał również jako pokoleniowy sprzeciw wobec schematów sztuki socrealistycznej i był okresem startu młodego pokolenia reżyserów, operatorów i aktorów. Należy wyróżnić dwie tendencje – heroiczną, której głównym przedstawicielem był A. Wajda oraz związaną z A. Munkiem tendencję polemiczną, prześmiewczą, demitologizującą narodowe mity.
     - Po seminarium zapraszamy na film „Kanał", który do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych polskich obrazów - zachęca Natalia Klonowska z kina Światowid. - Datę jego premiery powszechnie uważa się za początek Polskiej Szkoły Filmowej.
     Wstęp na film dla uczestników seminarium jest wolny. Cena biletu dla widzów nieuczestniczących w spotkaniu - 8 zł.
     Seminarium i projekcja odbywają się w ramach projektu „Filmowa Polska - przedsięwzięcie promujące obchody 100-lecia filmu polskiego" współfinansowanego przez Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Walentynki
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED