Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jeśli lubisz krótko

Elbląg, Jeśli lubisz krótko

Czujecie ten powiew świeżości? To Short Waves – jedna z kinowych oznak nadchodzącej wiosny. Short Waves Festival 2014, czyli najlepsze polskie filmy krótkometrażowe. Na Festival Kino Światowid zaprasza 27 marca (czwartek) o godz. 19.00.

W ramach Short Waves Festival 2014 pokazane zostanie siedem najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, wybranych spośród niemal 280 zgłoszonych tytułów. Każdy z nich bezwzględnie spełnia najważniejsze kryterium selekcjonerów: jakość artystyczną. Każdy z nich to także historia opowiedziana w inny sposób, przy użyciu różnych środków wyrazu.
     Wśród polskich filmów nominowanych znalazły się dwa filmy fabularne, dwie animacje, jeden film dokumentalny, a także forma eksperymentalna i teledysk. Tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach i wyczekiwane premiery. Wszystkie walczą o uznanie widzów i o nagrodę publiczności w wysokości 20 tys. złotych. Również widzowie w Elblągu będą mogli oddać głos na swój ulubiony film i mieć udział w ostatecznym werdykcie.
     - Ideą festiwalu jest promocja i prezentacja polskiego kina krótkometrażowego. Nie stawiamy barier gatunkowych, formalnych, stylistycznych czy tematycznych. Nie dzielimy twórców na profesjonalnych czy amatorów – wyjaśniają organizatorzy festiwalu. - To ich dzieła mają świadczyć same za siebie. Kryteria Short Waves są proste: film nie może być dłuższy niż 30 minut i musi być po prostu dobry.
     
     Program Short Waves Festival 2014 w Kinie Światowid
     ZIEGENORT
     Tomasz Popakul
     Animacja / 2013 / 19’33”
     Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie.
     
     REZONANS
     Mateusz Sadowski
     Film eksperymentalny / 2013 / 6’16”
     Efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną), a wreszcie równoważenia rozbieżnych tropów lekturą, między innymi, Roberta Walsera. Film powstawał równolegle wobec zgłębiania wspomnianych zagadnień.
     
     NASZA KLĄTWA
     Tomasz Śliwiński
     Film dokumentalny / 2013 /27’32”
     Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
     
     NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK
     Karolina Specht
     Animacja / 2013 / 4’53”
     Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Ciągłe deformacje i wtłaczanie w cudze formy budzi w nim poczucie buntu. Czy może żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?
     
     HOSANNA
     Katarzyna Gondek
     Film fabularny / 2013 / 9’30”
     Hosanna to baśń o dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie. Wnuczka odkrywa osobliwą kolekcję kolegów babci.
     
     MATKA
     Łukasz Ostalski
     Film fabularny / 2013 /30’
     Małgorzata (w tej roli Danuta Stenka) - na co dzień ważny polityk - jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn - narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.
     
     UNCONSCIOUS
     Martyna Iwańska
     Teledysk / 2013 / 4’56”
     Teledysk do utworu duetu Rebeka. Sam duet pojawia się w klipie, ale najważniejsi są odtwórcy głównych ról – Maria Cieślak i Piotr Stramowski, oraz ascetyczna scenografia. Unconscious to historia hipnotyzującego i niepokojącego związku miłosnego, jednostronnej relacji z zaskakującym otoczeniem.
     
     Termin: 27 marca (czwartek), godz. 19.00
     Łączny czas trwania filmów: 102 min
     Cena biletu: 8 złotych

Karolina Śluz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem