UWAGA!

Kanał

 Elbląg, Kadr z filmu.
Kadr z filmu.

26 marca o 18 odbędzie seminarium na temat historii filmu polskiego, które poprowadzi prof. Krzysztof Kornacki. Po spotkaniu będzie można zobaczyć projekcję filmu „Kanał".

Koniec września 1944 roku, powstanie ma wkrótce upaść. Walczący na Mokotowie zdziesiątkowany oddział porucznika „Zadry", po nieudanej próbie przebicia się przez otaczające go wojska niemieckie, podejmuje jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję - schodzi do kanałów, aby tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia, gdzie jeszcze bronią się powstańcy. W krętych, podziemnych korytarzach pełnych ekskrementów, gdzie u każdego włazu czuwają Niemcy, rzucający do wnętrza granaty, czterdziestoosobowy oddział rozpada się na trzy grupy. Zasadniczą grupę prowadzi „Zadra" ze „Smukłym" i szefem kompanii „Kulą". Jest przekonany, że idzie za nim cały oddział, w czym utwierdza go „Kula", tchórz, który boi się, że porucznik zawróci w poszukiwaniu rozproszonych ludzi. Rannego „Koraba" prowadzi zakochana w nim łączniczka „Stokrotka". W trzeciej grupie idzie podporucznik „Mądry", zakochana w nim „Halinka" i muzyk o pseudonimie „Ogromny". „Stokrotka" i „Korab" giną z wyczerpania u kraty, którą Niemcy zamknęli. „Halinka" popełnia samobójstwo, gdy „Mądry" wyznaje jej prawdę o żonie i dzieciach, a on sam wychodzi na powierzchnię wprost na niemiecki patrol. Kompozytor Michał, postradawszy zmysły, zabłądził w plątaninie kanałów. Przy próbie sforsowania zaminowanego włazu ginie „Smukły". Dowódca i szef kompanii osiągają cel, ale gdy wychodzi na jaw oszustwo „Kuli", „Zadra", zastrzeliwszy podoficera, wraca do podziemi po swoich żołnierzy, nie wiedząc, że podzieli los „Mądrego".
     
     Wszyscy uczestnicy seminarium będą mogli bezpłatnie obejrzeć film. Pozostali widzowie mogą zakupić bilet w cenie 8 zł.
     
     Reż. A. Wajda
     Scen. Jerzy Stefan Stawiński
     Obsada: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Wieńczysław Gliński, Stanisław Mikulski
     Gatunek: film wojenny
     Produkcja: Polska 1946.
     
     Seminarium i pokaz filmu to część projektu „Filmowa Polska - przedsięwzięcia promującego 100-lecie filmu polskiego”. Projekt współfinansowany przez Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama