Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Moja chuda siostra

Elbląg, Moja chuda siostra

Współczesne kino szwedzkie, w którym poruszane są problemy anoreksji czy wchodzenia w dorosłość będzie tematem najbliższego spotkania z cyklu "Światowid - filmowe oblicza świata". Ostatnie spotkanie ze szwedzką kinematografią już w najbliższą środę, 29 czerwca o godz. 18 w kinie Światowid.

Tematem najbliższego spotkania z cyklu "Światowid - filmowe oblicza świata" będzie „Współczesne kino szwedzkie”, prelekcję przed filmem poprowadzi Marta Maciejewska, a na ekranie będzie można zobaczyć film: „Moja chuda siostra”.
     Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.
     W swym debiutanckim filmie Sanna Lenken udowadnia, że ma zdolność do intensyfikowania ekranowych emocji. Sprawność, z jaką Szwedka zarysowuje portrety bohaterów i łączące ich relacje, sprawia, że jej film nieustannie pulsuje niepokojem. Historia o chorobie, wchodzeniu w dorosłość i erotycznej inicjacji w "Mojej chudej siostrze" splatają się w spójną, emocjonującą całość. I nawet jeśli filmowi momentami brakuje dramaturgicznej siły, "Moja chuda siostra" okazuje się obrazem boleśnie prawdziwym i imponująco samoświadomym (Bartosz Staszczyszyn, Filmweb).
     O współczesnym szwedzkim kinie opowie Marta Maciejewska - filmoznawczyni, polonistka, anglistka. Członkini Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Miłość Blondynki", realizatorka kronik filmowych podczas All About Freedom Festival i Festiwalu Literacki Sopot, prelegentka Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, współorganizatorka wydarzeń kulturalnych i konferencji naukowych (m.in. Orson Welles: Twórczość - Recepcja - Dziedzictwo realizowanej przy współpracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Uniwersytetu Gdańskiego). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską o filmach pełnometrażowych czeskiego surrealisty Jana Švankmajera. Pracuje w Klubie Żak w Gdańsku.
     A kolejne projekcje z cyklu "Światowid - filmowe oblicza świata" odbędą się w październiku i listopadzie, filmowe podróże do Chile i Rosji dofinansuje Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Cena biletu: 5 zł.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem