Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na dużym ekranie Schichau i jego przedsiębiorstwo

Elbląg, Na dużym ekranie Schichau i jego przedsiębiorstwo

Tym razem nie w pierwszy, a wyjątkowo w drugi poniedziałek miesiąca – 13 stycznia o godz. 18 odbędzie się seans Poniedziałkowego Uniwersytetu Filmowego. Jego bohaterem będzie Ferdynand Schichau i jego przedsiębiorstwo, a pretekstem do tego przypadająca 30 stycznia 200. rocznica urodzin przedsiębiorcy.

Schichau swoje przedsiębiorstwo założył w jubileuszowym dla Elbląga roku 1837. Podobnie jak dziś, nie był to czas prosperity, choć jubileusz sprzyjał wielu dyskusjom i planom. Miasto upokorzono, podporządkowując je administracyjnie mniejszemu Kwidzynowi. Elbląski port podupadł, nie wytrzymując konkurencji z Gdańskiem i Królewcem. Wreszcie wojny napoleońskie zrujnowały gospodarkę i kasę miejską - miasto spłacało długi przez 100 lat. Ale potencjał wciąż był, bo była wolność gospodarcza, kapitał zgromadzony przez elbląskich kupców i nie tracący nadziei elblążanie.W takich realiach niewielki kupiecki Elbląg za sprawą syna niepiśmiennego kowala przepoczwarzał się w silny Elbląg przemysłowy.
     Podczas poniedziałkowego seansu wyświetlone zostaną przedwojenne i powojenne kroniki filmowe obrazujące rozwój zakładów Schichau’a oraz powstałego w budynkach tych zakładów po wojnie Zamechu, a później ABB Zamech i Alstom. Życie i pracę Ferdynanda Schichau’a zilustruje pokaz slajdów z opowieścią o największym z elblążan.
     - Jesienne spotkania cyklu Elbląg na dużym ekranie cieszyły się popularnością na granicy pojemności kina „Światowid”. Jest to potwierdzeniem rosnącego zainteresowania elblążan swoim miastem i jego historią i świadczy o tym, że warto takie spotkania organizować – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej, prowadzący cykl.
     Seans „Schichau i jego przedsiębiorstwo” rozpocznie się w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 18 w kinie "Światowid". Wstęp wolny. Przypominamy stałym bywalcom o zabraniu ze sobą indeksów.
     
     Organizatorami seansów są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.
     Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
     Patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.

CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Kiedy emisja archiwalnego juz filmu o zakładach mięsnych w Elblągu? Płyte z filmem ma Telewizja Elbląska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  Telewizor(2014-01-08)
 • takim protoplastą Schichaua jest pan Henryk Słonina, ten człowiek zapoczatkował nową erę w dziejach miasta bo stworzył Park Technologiczny, gdzie nasi miejscowi naukowcy wymyślają różne wynalazki i przeprowadzają różne eksperymenty naukowe, myślę, że mniej więcej za rok te wszystkie wynalazki pokażą światu a Elblag rozwinie się niczym Dubaj albo i lepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  takbędzie(2014-01-13)
 • Ludu wczoraj dobiło na seans jakby co najmniej " Wejście Smoka" grali :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  BrusLi(2014-01-14)
 • dlaczego dopiero dzisiaj na głównej stronie widzę o tym co było. .. wczoraj? :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2014-01-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Clinex W3 Multi
Clinex Glass
Clinex Dispersion Soft