Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O elbląskim porcie w Kinie Światowid

Elbląg, O elbląskim porcie w Kinie Światowid

Kolejne spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” wypełnią stare filmy i kroniki pokazujące elbląski port oraz żeglugę na rzece Elbląg, kanałach i Zalewie Wiślanym przed wojną i w czasach powojennych. Seans „Okno na świat – port w Elblągu” odbędzie się poniedziałek, 11 maja o godz. 18 w dużej sali Kina „Światowid”. Wstęp jest wolny.

- Historia portu, to historia naszego miasta – mówi Juliusz Marek, który od 7 lat przygotowuje i prowadzi seanse o Elblągu. – Korzystne położenie u dawnego ujścia Nogatu i możliwość zbudowania portu zadecydowały o lokalizacji Elbląga. Przez wiele stuleci port miał główny wpływ na rozwój i kondycję gospodarczą miasta.
     Dzieje portu w Elblągu to scenariusz na sensacyjny film pełen zwrotów akcji, pechowych splotów wydarzeń i wojen z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Elblążanie dla utrzymania żeglowności zmagali się z żywiołami, prowadzili dyplomatyczne zabiegi w celu uzyskania przywilejów handlowych, odpierali ataki gdańszczan, ale też ulegali innym najeźdźcom, oddając swój port na ich użytek. W takich momentach rola portu rosła, snuto więc plany skrócenia drogi na morze.
     - Na przestrzeni dziejów wielokrotnie planowano budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie, więc planów tych nigdy nie zrealizowano.
     Program majowego spotkania z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” wypełnią stare filmy i kroniki pokazujące elbląski port oraz żeglugę na rzece Elbląg, kanałach i Zalewie Wiślanym przed wojną i w czasach powojennych. Będzie też historia elbląskiego portu i niezrealizowanego przekopu Mierzei oraz film o współczesnym porcie i jego potencjale.
     
     Seans „Okno na świat – port w Elblągu” odbędzie się poniedziałek, 11 maja o godz. 18 w dużej sali kina Światowid. Organizatorami cyklu są: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" i Telewizja Elbląska. Wstęp jest wolny.
     
Patronem medialnym cyklu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem