UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Obława Augustowska. Przegląd filmów w Światowidzie

Obława Augustowska. Przegląd filmów w Światowidzie

W związku z 70. rocznicą Obławy Augustowskiej Instytut Pamięci Narodowej organizuje przegląd filmowy poświęcony tej okrutnej zbrodni. Na bezpłatną projekcję, w niedzielę 19 lipca, zapraszają Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

- Historia Obławy Augustowskiej wciąż nie przebiła się do powszechnej świadomości. Jej ofiarom winniśmy pamięć. Mam nadzieję, że tegoroczny przegląd filmowy „Obława Augustowska. Lipiec 1945” będzie kolejnym krokiem do przywrócenia pamięci o tym wydarzeniu – mówi dr Andrzej Zawistowski, Dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
       W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną dwa filmy. Pierwszy z nich, zrealizowany przez Jacka Petryckiego w 1988 r. to film z tzw. podziemia, okresu kiedy o zbrodni nie wolno było jeszcze głośno mówić. Wyprodukowany 27 lat później film autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej dotyczy genezy zbrodni oraz toczącego się śledztwa w jej sprawie.
       Przegląd filmowy „Obława Augustowska. Lipiec 1945” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 lipca, od godz. 16 na Scenie na Piętrze w CSE „Światowid”. Wstęp jest wolny.
      
       A może tego nie wolno mówić…
– reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r. To nakręcony w drugim obiegu w latach 80. film opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 r. w czasie tzw. Obławy Augustowskiej. Początkowo pokazywany był legalnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.
      
       Obława
– reż. Beata Hyży-Czołpińska, Polska 2015 r. Film pokazuje dramat obławy augustowskiej przez pryzmat losów osieroconych rodzin, a także ilustruje działania prowadzone w celu wyjaśnienia losów zaginionych.
      
      
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem