Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od bajki do psychoterapii

Tradycyjna opowieść o złej czarownicy, widowiskowe musicale i komedia o seksie - tak w dużym skrócie przedstawiają się lutowe propozycje elbląskiego teatru. A zaczyna się bajecznie...

Repertuar teatru na luty otworzyły, jak już informowaliśmy, dwie propozycje Teatru im. Szaniawskiego w Płocku - Jaś i Małgosia i Szatan z siódmej klasy.
     Tango - to najnowsza produkcja elbląskiego teatru. Premiera spektaklu odbyła się w styczniu 2004 r. "Tango" jest jedną z najbardziej znanych i cenionych sztuk Sławomira Mrożka (1965), po jej premierze w warszawskim Teatrze Współczesnym (reż. Erwin Axer) Jan Kott napisał: "Witkacy przyszedł za wcześnie, Gombrowicz jest obok, Mrożek pierwszy przyszedł w samą porę". Sztuka odniosła wielki sukces i do dziś utrzymuje się w repertuarze teatrów na całym świecie. Również w Elblągu "Tango" doczekało się kilku realizacji. Najnowszej - nieco unowocześnionej (awangardowe kostiumy i muzyka) - podjął się Waldemar Wolański.
     Akcję dramaturg umieścił w rodzinie Stomila (Lesław Ostaszkiewicz) i Eleonory (Teresa Suchodolska-Wojciechowska), w której panuje, jak to określa ich syn Artur (Tomasz Czajka), "bezwład, entropia i anarchia". Wszystko jest dozwolone, tolerancyjni rodzice, ongiś bojownicy o wyzwolenie człowieka z wszelkich krępujących pęt obyczajowych czy artystycznych, a także babcia Eugenia (Maria Makowska - Franceson) i wuj Eugeniusz (Jerzy Przewłocki) nie stawiają żadnego sprzeciwu. Skoro wszystko wolno, Artur nie może się zbuntować, przez co Mrożek ukazuje sytuację "awangardy niemożliwej". "Już nic nie jest możliwe, ponieważ wszystko jest możliwe" - mówi Artur. Aby nie popaść w stagnację Artur zwraca się w stronę formy przestarzałej, upatrując ratunek w konserwatyzmie. Zaprowadza ład i porządek, swojej kuzynce Ali (Monika Andrzejewska) proponuje małżeństwo, a rodzinę zmusza do uporządkowanego życia, zjednując dla idei wuja Eugeniusza. Jednak Artur ponosi klęskę za sprawą Edka (Mariusz Michalski)...
     "Tango" - 6 lutego godz. 10.00, 7 lutego godz. 18.00, 14 lutego godz. 17.00.
     W lutym elbląski teatr zaprasza również do obejrzenia Konopielki według prozy Edwarda Redlińskiego. Spektakl - jak twierdzi jego reżyser Jerzy Nowacki - nie jest satyrą na życie wiejskie, lecz opowieścią o Polakach stojących u progu wejścia do Unii Europejskiej. Dużo dobrego humoru i gorzkiej prawdy o nas samych.
     "Konopielka" - 8 lutego godz. 18.00, 12 lutego godz. 13.00.
     "Ten ogród tajemniczy zapomniany przez ludzi..." - to zaproszenie do obejrzenia znakomitego musicalu, który powstał w oparciu o powieść Frances Hodgson Burnett. Adaptacji dokonał, specjalnie dla potrzeb elbląskiego teatru, Cezary Domagała.
     Tajemniczy ogród to opowieść o zwykłych ludziach, o ich problemach, uczuciach, i zachodzących w nich przemianach. Mieszkańcy Misselthwaite od początku wydają się widzom bliscy. Wiodą spokojne życie wypełnione małymi radościami i troskami. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy wśród nich pojawia się bratanica pana domu, Mary. Drzemiąca w niej ciekawość świata sprawia, że udaje jej się zdobyć klucz i otworzyć bramę tajemniczego ogrodu. Swoją miłością do innych otwiera także serca najbliższych, które rozkwitają równie pięknie, jak odkryty na nowo rodzinny ogród. To barwne i pełne emocji widowisko, które wzrusza i skłania do refleksji.
     "Tajemniczy ogród" - 13 lutego godz. 10.00.
     W lutym zaprezentowany zostanie jeszcze jeden musical w reżyserii Cezarego Domagały - O dwóch takich, co ukradli księżyc. Spektakl powstał na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego o dwóch urwisach, którzy uciekają z rodzinnego domu, by odnaleźć krainę, gdzie nie trzeba pracować. Po drodze mają mnóstwo przygód - wesołych i niebezpiecznych, aż wreszcie kradną księżyc...
     To szalenie widowiskowy utwór sceniczny będący typem teatru familijnego, którego adresatem są w takim samym stopniu dzieci, jak i dorośli. Rozśpiewany, szalenie dynamiczny spektakl rozedrgany emocjami, miejscami wzruszający, miejscami tryskający humorem, zaspokaja gusta nawet najbardziej wybrednych widzów.
     "O dwóch takich, co ukradli księżyc" - 20 lutego godz. 10.00, 22 lutego godz. 16.00.
     Bogaty repertuar wieńczy autorski spektakl znanego aktora (m.in. "Vabank", "Kingsajz", "Między ustami a brzegiem pucharu") Jacka Chmielnika - Psychoterapia, czyli seks w życiu człowieka.
     Na scenie pojawia się nieco zwariowany, a jednocześnie doskonale znający się na rzeczy psycholog kliniczny (w tej roli Tomasz Czajka). Jak się szybko okazuje będzie wygłaszał prelekcję na temat seksu. Do pomocy wybiera mężczyznę z widowni (Adam Marjański), który ma być obiektem analizy. Spektakl ukazuje nasze nastawienie do seksu, nasze zahamowania i obawy. Ale "Psychoterapia" to nie tylko seks. To również prezentacja zachowań społeczeństwa polskiego. Znakomitym przykładem jest występ polityka i reakcja publiczności na jego przemowę. Z sali padają takie okrzyki jak: "dupek", "łże jak pies"- czyż efekt nie jest łudząco podobny do rzeczywistych zdarzeń. Nie przypomina zachowań uczestników wiecu politycznego? "Psychoterapia" jest znakomitym spektaklem na wolne wieczory, gdy chcemy się odprężyć po ciężkim dniu pracy lub miło spędzić weekendowe popołudnie.
     "Psychoterapia, czyli seks w życiu człowieka" - 28 lutego godz. 17.00 i 22.45.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,