Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prosto z Włoch

Elbląg, Prosto z Włoch Kadr z filmu „Binta i wspaniały pomysł”.

Opowieść o kobiecie, która kupiła pudełko ze szczęściem... Świat mężczyzn i motocykli, prędkość i adrenalina... Historia przyjaciół utrzymujących kontakt, przesyłając sobie każdego dnia kartki z kalendarza... To tylko kilka fabuł, które podbiły widownię Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sienie. Na repliki tego Festiwalu kino Światowid zaprasza 3 i 4 lutego (sobota i niedziela).

Podczas replik zobaczymy filmy animowane i fabularne, studenckie etiudy i dokumenty. Sam Festiwal w listopadzie 2006 r. odbył się po raz jedenasty. W Elblągu gościć będzie po raz drugi, przyjedzie również jego dyrektor Barbara Białkowska (z pochodzenia jest elblążanką.) Jest to kino artystyczne, ale ubiegłoroczne repliki cieszyły się dużym powodzeniem wśród elbląskiej publiczności. Widzowie nie spodziewali się, że filmy krótkometrażowe, czyli nietrwające dłużej niż 30 minut, okażą się tak ciekawe.
     Festiwal w Sienie jest organizowany nieprzerwanie od 1996 r., ma już więc bogatą tradycję i znaczącą rangę europejską. Podczas Festiwalu prowadzone są zarówno warsztaty, jak i konkurs, przyjeżdżają twórcy z różnych stron Europy i świata. Odbywają się przeglądy retrospektywne, przedstawiające stan filmu krótkiego w Europie i na świecie, zapraszane są szkoły filmowe z wielu krajów świata. W ramach seansów specjalnych prezentowany jest również dorobek licznych twórców filmu dokumentalnego, animacji i innych form filmu krótkiego.
     - Podczas replik Festiwalu nie zobaczymy filmów, w których występują hollywoodzkie czy europejskie gwiazdy, ponieważ nie to stanowi o ich wartości - mówi Edyta Machul ze Światowida. - Podczas replik spotkamy się z kinem artystycznym. Pierwszy dzień replik - 3 lutego w sobotę o godz. 20.30 - to spotkanie z obrazami włoskimi, 4 lutego o godz. 18 poznamy Laureatów Konkursu Międzynarodowego. W tym roku podczas replik kino Światowid przygotowało także niespodziankę. W niedzielę 4 lutego o godz. 11 zaprasza wszystkie dzieci na Filmowy Poranek, czyli najlepsze animacje z Festiwalu w Sienie. Pierwszy weekend lutego zapowiada się zatem naprawdę ciekawie nawet dla najbardziej wymagających kinomaniaków.
     
     Bilet na jeden dzień kosztuje 10 zł, karnet na dwa dni - 15 zł. Poranek kosztuje 5 zł, a dla posiadaczy karnetów wstęp na poranek gratis. Informacje - tel. 055 611 20 56 i 055 611 20 76.
     
     Program Replik Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sienie
     
     3 lutego, godz. 20.30 - Dzień Włoski
     
     „Pod liściami”, reż. Stefano Chiodini, Włochy, fabuła, 12 min.
     Młody mężczyzna zaczyna pracę w sklepie jako sprzedawca. Od czasu do czasu spogląda na niego, zza okna wystawy sklepowej, młoda dziewczyna.
     
     „Wszyscy wolni”, reż. Vito Palmieri, Włochy, fabuła, 15 min.
     Emiliano ma sześć lat i niedawno przeprowadził się do nowej kamienicy z dużym podwórkiem, gdzie bawi się codziennie z innymi dziećmi. Ma jedynie problem zawarcia znajomości z Flavią, bo ona go nie dostrzega.
     
     „Historia o sprzęcie elektrycznym gospodarstwa domowego, lub też nie...”, reż. Emanuele Gerosa, Hiszpania-Włochy, animacja, 5 min.
     Plaża, sprzęt elektryczny gospodarstwa domowego opuszczony na plaży, a przed nim nieskończoność. Morze oferuje różne sposoby na nowe życie.
     
     „Wiadomości”, reż. Ursula Ferrara, Włochy, animacja, 4 min.
     Swego rodzaju dziennik osobisty złożony z prawdziwych wiadomości, z gazet z całego świata.
     
     „Broadcast”, reż. Laura Chiossone, Włochy, fabuła, 11 min.
     Chora kobieta chodzi ulicami pustego miasta. Rozmawia sama ze sobą o zarazie, która dotknęła całą ludzkość. Wszyscy umierają, ale zaraz potem rodzą się na nowo... na ekranie.
     
     „Baiano”, reż. Elisabetta Bernardini, Włochy, fabuła, 14 min.
     Dwaj przyjaciele pozostają w kontakcie, przesyłając sobie każdego dnia kartki z kalendarza.
     
     „Nić dookoła świata”, reż. Sophie Chiarello, Włochy, fabuła, 15 min.
     W czasie drugiej wojny światowej dwóch analfabetów znajduje sposób na to, żeby przesłać parę nowych butów do syna, żołnierza na froncie wschodnim.
     
     „Pamięć o psach”, reż. Simone Massi, Włochy, 2006, animacja, 8 min.
     Dotykam policzkiem kamieni, patrzę poprzez szczelinę w ścianie.
     
     
     4 lutego, godz. 11 - Poranek filmowy dla dzieci - animacje z Festiwalu w Sienie
     
     „Pogromca lwów”, reż. Grega Mastnak, Słowenia, animacja, 5 min.
     Koki jest zafasynowany pogromcą zwierząt, którego widział e telewizji. Kot Nero nie chce brać udziału w jego przedstawieniu, dlatego Koki zaczyna tresować Profesora. Bigo i Figo mają dużą rozrywkę. Koki trochę przesadził, dlatego Profesor stracił cierpliwość i zaczyna ryczeć głośniej niż lew z telewizji. I przez to Koki traci swoje piórka. Publiczność wpada w zachwyt, a Koki, cały goły, czerwieni się jak pomidor.
     
     „Ucz się, zanim zaczniesz rosnąć”, reż. Grega Mastnak, Słowenia, animacja, 5 min.
     Bizgeci obżerają się ogromną ilością pop cornu zrobionego w domu. Kiedy kończy im się kukurydza, postanawiają ja zasiać. Ale mają tylko jedno ziarno i do tego, po zasianiu, kukurydza wcale nie chce wschodzić. Profesor przygotował specjalny sztuczny nawóz. Kukurydza zaczyna rosnąć i staje się olbrzymia. Bizgeci mogą teraz zajadać się dowolną ilością pop cornu.
     
     „Uśmiechnij się”, reż. Grega Mastnak, Słowenia, animacja, 5 min.
     Jest wieczór. Bigo, Figo, Professor i kot Nero myją zęby, natomiast Koki je czkoladę przed telewizorem. W nocy Koki budzi się, bo zaczynają go boleć zęby i puchnie mu szczęka. Profesor, Bigo i Figo starają się mu pomóc. Po wielu próbach ból znika... wraz z zębami. Teraz Koki może tylko lizać swoją czekoladę.
     
     „Stara śpiewka”, reż Grega Mastnak, Słowenia, animacja, 5 min.
     Wieczorem jest bardzo ważny mecz we telewizji. Bizgeci zebrali się podekscytowani przed małym ekranem. Ale są problemy z anteną i Bizgeci muszą wspiąć się na dach. Antena działa tylko wtedy, kiedy wszyscy czworo stoją przy niej. Muszą więc oglądać mecz z dachu, przez uchylone drzwi. Ale tuż przed końcem meczu kot Nero gasi telewizor.
     
     „Podwórko”, reż. Nejc Saje, Słowenia, animacja, 23 min.
     Na peryferiach miasta jest osiedle z małym podwórkiem, które jest wystarczająco duże, aby Aki i Baco mogli grać w koszykówkę. Pan Castori, ich sąsiad, wcale nie jest tym zachwycony i konfiskuje piłkę, która po raz kolejny wpada do jego ogrodu.
     
     „Pies przewodnik”, reż. Bill Plympton, USA, animacja, 6 min.
     Pies-przewodnik pomaga, ze strasznymi skutakami, osobom niewidzącym.
     
     „Bohater Ratrix”, reż. Raphael Hernandez, Francja, animacja, 6 min.
     Film krótkometrażowy nawiązujący do realiów Matrixa. Bohater o wyglądzie szczura jest ścigany przez specjalnych agentów tropiących gryzoni.
     
     „Bibi”, reż. Lola Kamalova, Uzbekistan, animacja, 7 min.
     Opowieść o Bibi, dziewczynce lubiącej przygody. Pewnego ranka, siedząc na schodach i czytając książkę, przychodzi jej niesamowita ochota, żeby urosnąć.
     
     „Zlydni”, reż. Stepan Koval, Ukraina, animacja, 12 min.
     Pewnego razu zlydni, złe stworki, które przynoszą nieszczęście, przeprowadziły się do domu Petra. Jego złośliwi sąsiedzi są szczęśliwi, że nic się mu nie układa. Na szczęście Petrowi udaje się pozbyć zlydnich, co doprowadza jego sąsiadów do szału. Odnajdują zlydnich i przyprowadzają ich ponownie do domu Petra. Ale zlydni zagnieżdżają się w domu złych sąsiadów.
     
     
     4 lutego, godz. 18 - laureaci Konkursu Międzynarodowego
     
     „Ojciec”, reż. Hisham Zaman, Norwegia, fabuła, 15 min.
     Ojciec i syn w czasie ucieczki chowają się do ciężarówki, aby przejechać ostatni odcinek ich pordóży. Po dotarciu na miejsce ojciec zdaje sobie sprawę, że musi podjąć bardzo ważną decyzję, aby ratować swojego syna.
     
     „Binta i wspaniały pomysł”, reż. Javier Fesser, Hiszpania, fabuła, 30 min.
     Binta jest bardzo wesołą dziewczynką, żyje w pięknej wiosce, a jej ojciec chce przekazać trochę tej urody reszcie świata.
     
     „Motodrom”, reż. Joerg Wagner, Niemcy, dokument, 9 min.
     Świat mężczyzn i motocykli, prędkość i akrobacje, paliwo i adrenalina.
     
     „Tragiczna historia ze szczęśliwym finałem”, reż. Regina Pessoa, Portugalia-Francja-Kanada, animacja, 8 min.
     Niektórzy ludzie różnią się bardzo od innych i poświęcają całe swoje życie, aby się do nich upodobnić. Zaprzeczają swojej tożsamości. Inni natomiast wcale się nie przejmują tymi różnicami i dzięki temu trafiają do serc ludzi.
     
     „Porno”, reż. Jan Wagner, Polska, fabuła, 11 min.
     Mirek sptyka na swojej drodze Wiolettę. Spotkanie to jest to dla niego wielkim przeżyciem i zarazem jego pierwszą miłością.
     
     „Zlydni”, reż. Stepan Koval, Ukraina, animacja, 12 min.
     Pewnego razu zlydni, złe stworki, które przynoszą nieszczęście, przeprowadziły się do domu Petra. Jego złośliwi sąsiedzi są szczęśliwi, że nic się mu nie układa. Na szczęście Petrowi udaje się pozbyć zlydnich, co doprowadza jego sąsiadów do szału. Odnajdują zlydnich i przyprowadzają ich ponownie do domu Petra. Ale zlydni zagnieżdżają się w domu złych sąsiadów.
     
     „Szczęście”, reż. Sophie Barthes, USA, fabuła, 11 min.
     Iwona, robotnica, zakupuje pudełko ze szczęściem i musi się zdecydować, co z nim zrobić.
     
     Mówi Edyta Machul z Centrum Kultury Światowid:
IM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka GODŁO
POLO z HAFTEM
Ręcznik z haftem