Drogi Czytelniku,
uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.
Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

15 kwietnia odbędzie się projekcja filmu „Westerplatte” Stanisława Różewicza w kinie „Światowid”.
Westerplatte - półwysep u wejścia do portu gdańskiego - polska składnica amunicyjna na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zbudowana na mocy postanowienia Rady Ligi Narodów. Jej załogę stanowił oddział wartowniczy w sile jednej kompanii piechoty i grupa pracowników cywilnych - razem 182 ludzi. Jedyna straż polska u ujścia Wisły - 5 wartowni, 1 działo polowe, 2 działka przeciwpancerne, 4 moździerze. Westerplatte stało się pierwszą zaporą na drodze zaborczego pochodu Hitlera przez Europę.
„Tu padły pierwsze strzały II wojny światowej" - tymi słowami rozpoczyna się film, uznany przez polskich krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie. Reżyser, ochrzczony nawet mianem „piewcy września", dał tu znakomitą próbkę swego stylu.
Po raz pierwszy „Westerplatte" pokazano na festiwalu filmowym w Moskwie, z którego film wrócił ze srebrnym medalem. Polska premiera miała miejsce w 28. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Utwór Różewicza w opozycji do stylistyki „szkoły polskiej" pozbawiony jest romantycznej otoczki. Scenariusz powstał na podstawie skrzętnie zgromadzonej i zbadanej dokumentacji, w której niepoślednią rolę odegrały zapiski majora Henryka Sucharskiego - dowódcy westerplatczyków. Aktorów dobierano według podobieństwa do kreowanych bohaterów.
W „Westerplatte" brak wyrazistego, pierwszoplanowego bohatera. Zastępuje go zbiorowość. Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.
Reż. Stanisław Różewicz
Scen. Jan Józef Szczepański
Obsada: Zygmunt Hubner, Arkadiusz Bazak, Tadeusz Schmidt, Mariusz Gorczyński
Gatunek: film wojenny
Produkcja: Polska 1967.
Cena: 8 zł.
Projekt Filmowa Polska - przedsięwzięcie promujące obchody 100-lecia filmu polskiego współfinansowany przez Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
najnowszych
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
0 0stu(2009-04-08)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
0 0sandi7724(2009-04-09)