Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zawsze wyjdzie ktoś zgorszony

 
Elbląg, Zawsze wyjdzie ktoś zgorszony Od lewej: aktor Marcin Tomasik, reżyser Andrzej Ozga, dyrektor teatru Mirosław Siedler, choreograf Tomasz Tworkowski (fot. AD)
Rek

„Lokomotywa",„Ptasie radio", „Spóźniony słowik". Julian Tuwim w grobie by się jednak przewrócił, gdyby postrzegać go tylko jako wierszokletę dla dzieci. Niebywale inteligentny, zbuntowany obserwator tego co wokół, ciętym językiem opisywał swoje spostrzeżenia, jakże aktualne także dla nas, czytelników XXI wieku. W 120. rocznicę urodzin poety elbląski teatr zaprasza na premierę spektaklu "Tuwim bez cenzury". Zobacz zdjęcia z próby generalnej.

Niby wszyscy znają twórczość Juliana Tuwima, ale głównie tę dla dzieci. Znamy też, z racji wymogów edukacyjnych, "Kwiaty polskie", ale inne teksty poety – te bardziej drapieżne, dosadne i pełne satyry – są trochę przemilczane.
     A sarkastyczne podejście było charakterystyczne dla znacznej części jego twórczości, zwłaszcza z okresu 20-lecia międzywojennego. Był to czas „Pikadora” (kawiarni literackiej, której był współzałożycielem), „Qui Pro Quo”, „Czarnego Kota” i innych warszawskich kabaretów. No i czas „Skamandra” – grupy poetyckiej założonej przez Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego i Jarosława Iwaszkiewicza.
     Tuwim szydził z zacofania, krytykował rzeczywistość polityczną. Bez pardonu używał słów dosadnych, wśród których "dupa" (sic!) było najłagodniejszym. Język polski jednak na tych zabiegach nie cierpiał.
     Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu chce pokazać Juliana Tuwima właśnie od tej, zbuntowanej strony, stąd "Tuwim bez cenzury" na małej muzycznej scenie. Tej samej, na której gościła już twórczość m.in. Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego. Teraz czas na poetę spod szyldu "Skamandra".
     - Treści są nadal aktualne, jakby powstały wczoraj – mówi reżyser Andrzej Ozga. - A język, cóż, elektryzujący, odkrycie takiego Tuwima na nowo może zaskoczyć.
     Tytuł przedstawienia brzmi "Tuwim bez cenzury". Czy aby na pewno?
     - Sami nie będziemy się cenzurować – zaznacza reżyser. Już jednak wiadomo, że z wachlarza ponad 20 piosenek (teksty bowiem oparte są na muzyce napisanej przez Roberta Obcowskiego oraz na jego aranżach) "wypadł" popularyzowany w internecie (ze spektaklu w warszawskim Teatrze Roma) numer "Całujcie mnie wszyscy w dupę".
     - Można powiedzieć "z przyczyn niezależnych od organizatorów". Po prostu, właściciele praw do tego tekstu nie wyrazili zgody na jego wykorzystanie – wyjaśnia Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiej sceny.
     Elbląski Tuwim ma jednak na tej zmianie nie ucierpieć.
     - Spektakl jest pomyślany jako estetyka kalejdoskopu, przenikanie obrazów – zdradza Andrzej Ozga. - Kolejność ułożenia kompozycji ma swoją logikę.
     Czy taki Tuwim nikogo nie zgorszy?
     - Zawsze wyjdzie ktoś zgorszony – kwituje reżyser.
     Scenografię do spektaklu "Tuwim bez cenzury" zaprojektowała Tatiana Kwiatkowska, choreografię przygotował Tomasz Tworkowski. Obsada: Teresa Suchodolska, Aleksandra Wojtysiak, Piotr Boratyński Krzysztof Kolba, Marcin Tomasik. Premiera odbędzie się 13 września, w 120. rocznicę urodzin poety.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dyrektor, jak zawsze, żartobliwy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  Pytanie(2014-09-11)
 • Może by tak rozpocząć dysputę o intelektualnej kondycji tej posępnej Sceny Dramatycznej ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 8
  (2014-09-11)
 • Bardzo chętnie. Proszę napisać co, kto się nie podoba i dlaczego. Zaorać też można, ale co dalej ? Jakieś propozycje repertuarowe, obsadowe? Proszę również pamiętać że teatr musi na siebie trochę zarobić. Duża scena- 500 miejsc. Słucham
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  słucham(2014-09-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini