Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

EOK i muzyczne urodziny Wojciecha Kilara

 
Elbląg, EOK i muzyczne urodziny Wojciecha Kilara

W sobotę (10 marca) Elbląska Orkiestra Kameralna zagra koncert z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara. Utwory jubilata razem z orkiestrą pod batutą Marka Mosia wykona Beata Bilińska (fortepian). Dla naszych czytelników mamy zaproszenie na koncert. Sprawdź, czy wygrałaś.

Wojciech Kilar znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, napisał muzykę do kilkuset obrazów, wymieńmy choćby „Draculę” Coppoli, „Rejs” Piwowskiego, „Pana Tadeusza” Wajdy czy „Pianistę” Polańskiego. Elbląscy melomani znają też jego twórczość „niefilmową”, m.in. dzięki brawurowym wykonaniom „Orawy” przez Elbląską Orkiestrę Kameralną.
     Natura muzyki Wojciecha Kilara jest niezwykle przewrotna, z jednej strony to bardzo rzetelne, klasyczne rzemiosło, z drugiej zaś niemal rozrywkowa witalność i chwytliwość. Na jednej szali kompozytor stawia polską tradycję etniczną, której wyrazistym symbolem jest „góralszczyzna”; na drugiej – surowość i radykalizm.
     W programie koncertu znajdzie się oczywiście „Orawa”, a oprócz niej:
– Ricordanza na orkiestrę smyczkową,
– II Koncert fortepianowy, który został skomponowany specjalnie dla Beaty Bilińskiej, odbijają się w nim wszystkie tragiczne wydarzenia 2010 roku. Artystka dokonała jego prawykonania 14 października 2011 r. z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
– Preludium chorałowe na smyczki, podobnie jak Orawa wpisuje się w nurt twórczości Kilara inspirowany folklorem góralskim.
– „Portret Damy” – suita z muzyki do filmu o tym samym tytule (w rolach głównych Nicole Kidman i John Malkovich). Zdaniem krytyków jest jedną z najcenniejszych kompozycji Wojciecha Kilara.
     Koncert odbędzie się 10 marca (sobota) o godz. 19 w Galerii El.
     
***
     Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie
     Podwójne zaproszenie na koncert EOK wygrała Anna Bancerz. Potwierdzenie wysłaliśmy mailem.
     

opr.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem