Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Otwarcie wiaduktu z prezydentem Otwarcie wiaduktu z prezydentem

10 lat w Areszcie Sztuki. Dziś wernisaż w Spatium Novum

 
Elbląg, 10 lat w Areszcie Sztuki. Dziś wernisaż w Spatium Novum
Rek

„10 lat w Areszcie Sztuki” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się dziś (piątek, 6 listopada) o godz. 18 w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej. Artyści, których prace będzie można zobaczyć na wystawie skupieni są wokół Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”. Zapraszamy!

„10 lat w Areszcie Sztuki” to tytuł wystawy prezentowanej w ramach projektu „10 wystaw na 10 lat Aresztu Sztuki” z okazji dziesięciolecia działalności Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”. Do Stowarzyszenia należy ponad 40 osób, wśród nich artyści, ludzie kultury z Olsztyna i regionu. Większość to uznani twórcy, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z dużym dorobkiem. Wystawa zostanie pokazana w galeriach w Olsztynie, Nidzicy, Elblągu, Głotowie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Ornecie, Ostrołęce, Bartoszycach.
     Uczestnicy projektu: Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Jerzy Wojciech Bielecki, Wiesław Bieńkuński, Mirosław Micia Bojenko, Iwona Bolińska-Walendzik, Elżbieta Boniecka-Milowicz, Izydor Borys, Małgorzata Chomicz, Adam Cieślak, Wojciech Dzieszkiewicz, Elwira Iwaszczyszyn, Wioletta Jaskólska, Małgorzata Kadelska, Davorin Kereković, Anna Kmieć, Wojciech Kmieć, Piotr Kobrzyński, Danuta Krajewska, Adam Kurłowicz, Ewa Plichta-Lubieniecka, Joanna Rostańska, Leszek Sokoll, Mira Smerek-Bielecka, Marek Szczęsny, Bartek Świątecki, Marek Świątecki, Julia Tarnowska, Wiesław Wachowski, Mieczysław Wieliczko, Julita Wiench, Aleksander Wołos, Renata Zimnicka-Prabucka, Bogdan Żukowski.
     Iwona Bolińska-Walendzik, Prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”:
„10 lat w Areszcie Sztuki” to demokratycznie wybrany tytuł wystawy. Nazwa „Areszt Sztuki” budzi kontrowersje. Ci, dla których idea powstania Stowarzyszenia jest obca, szukają wyjaśnienia w tym, że - jak więźniowie - twórcy są skazani… wewnętrznym przymusem, talentem na swoją sztukę. Stowarzyszenie powstało przede wszystkim, by promować regionalne przedsięwzięcia twórcze i integrować środowisko artystyczne. Ważnym celem działań Stowarzyszenia miały być też starania o powołanie Regionalnego Centrum Sztuki z siedzibą w obecnym areszcie śledczym w Olsztynie. „Wszyscy zgadzają się, że areszt śledczy powinien zniknąć z centrum Olsztyna. I że w jego miejscu powinno stanąć coś bliskiego mieszkańcom” (Marcin Szot, www.olsztyn.wm.pl, 2013.02.03). Ziarenko rzucone 10 lat temu przez Stowarzyszenie i jego założyciela Marka Świąteckiego kiełkuje. Temat wraca na wokandę, może znajdzie się inwestor, który choćby w części przyjmie pomysł zreali-zowania Regionalnego Centrum Sztuki. Aktywnie będziemy w tym procesie uczestniczyć, bo uważamy, że sztuka kształtuje przestrzeń i świadomość społeczną.
„10 lat w Areszcie Sztuki” to całkiem długi wyrok, dekada tyle czasu artyści z Warmii i Mazur związani są ze Stowarzyszeniem.
     W tym okresie podejmowaliśmy wiele inicjatyw artystycznych na rzecz artystów i mieszkańców naszego regionu. Od sześciu lat jesteśmy współwydawcą pisma kulturalno-literackiego „Variart”. Z inicjatywy i przy staraniu jednej z naszych członkiń, Elżbiety Bonieckiej-Milowicz, wykonana została makieta starówki olsztyńskiej z brązu. Realizowaliśmy wiele projektów, organizowaliśmy wystawy, koncerty, wydawaliśmy katalogi. Swoim udziałem wspieramy wydarzenia artystyczne takie jak Jazzteaval w Dobrym Mieście. W projekcie „Ameryka, Wenecja, Ruś” (2014) chcieliśmy dotrzeć z naszą sztuką do małych miejscowości regionu udało się. W Wenecji mieszkańcy bisowali podczas koncertu i częstowali nas swoimi wypiekami. Jesteśmy też inicjatorami wielu przedsięwzięć artystycznych o zasięgu międzynarodowym projekty: „Kochajmy Warmię” prezentowaliśmy we Francji, Niemczech i Włoszech (2005-2007); „Warmię i Lejre” w Danii (2009), „Olsztyn w Wilnie” na Litwie (2009). Wszędzie tam, gdzie jesteśmy, chcemy przez nasze działania przybliżać sztukę.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Artemia
karma p. falista
karma kanarek
Cats Best 10L