Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

11. Żydowskie Motywy. Pokazy pofestiwalowe

Elbląg, 11. Żydowskie Motywy. Pokazy pofestiwalowe

W ramach pokazów pofestiwalowych 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zapraszamy w listopadzie i grudniu do Biblioteki Elbląskiej na projekcje filmów. Jest to największy tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości. Wstęp wolny.

- Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej - mówią organizatorzy o Festiwalu.
     
     Program projekcji:
     
     13.11.2015 r., godz. 18.00

     W ciszy, reż. Zdeňek Jiráský, Słowacja-Czechy 2014
     O filmie:
     Nazistowskie prawo dyskwalifikowało tzw. nie-aryjskich artystów w Niemczech i te zasady były następnie stosowane we wszystkich krajach europejskich okupowanych przez Niemcy. W ciszy przedstawia los pięciorga żydowskich muzyków i wykonawców, których cierpienia w obozie koncentracyjnym lub strach przed nieuniknioną śmiercią był łagodzony dzięki fortepianowi i muzyce. Karol Elbert, Alica Flachová-Pastorová, Edith Kraus, Arthur Chitz i Jozef Weiss – to nazwiska, które zostały skazane na zapomnienie, a ich dorobek miał być wymazany ze sfery kultury. (rodzaj filmu: fabularny, czas trwania: 86 min.)
     Żyd na szczęście, reż. Paulina Fiejdasz, Adam Uryniak, Polska 2014
     O filmie:
     Film z cyklu „Szalom Polsko”. Amerykańska etnolożka Erica Lehrer przyjeżdża do Polski, aby zbadać fenomen popularności drewnianych figurek przedstawiających Żydów. (rodzaj filmu: dokumentalny, czas trwania: 25 min.)
     
     20.11.2015 r., godz. 18.00
     Mój arabski przyjaciel, reż. Noga Nezer, Izrael 2014
     Wschodnia Jerozolima-Zachodnia Jerozolima Erez Miller, Henrique Cymerman, Izrael 2014
     
     27.11.2015 r., godz. 18.00

     Ischler, reż. Atilla Hartung, Węgry 2013
     Wieczorem patrzą na księżyc, reż. Joanna Helander, Bo Persson, Szwecja 2015
     
     04.12.2015 r., godz. 18.00
     Głosy z budki, reż lina chaplin, izrael 2014
     Minkowski | Saga, reż. Rafael Lewandowski, Polska 2013
     
     11.12.2015 r., godz. 18.00
     Krok do wolności, reż. Alain Gsponer, Szwajcaria/Austria 2013
     Samuel, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2013
     
     Projekcje odbywają się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
     
     

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • ,, Film z cyklu „Szalom Polsko”. Amerykańska etnolożka Erica Lehrer przyjeżdża do Polski, aby zbadać fenomen popularności drewnianych figurek przedstawiających Żydów'' Czy chodzi tutaj o popularne przydrożne figurki Chrystusa i drewniane kapliczki z Matką Boską? Innych drewnianych figurek Żydów w moim kraju nie widziałem. Jeśli tak to fantastyczny opis filmu Droga Redakcjo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  (2015-11-09)
 • Z tego wynika, że słabo znasz ten "swój kraj".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2015-11-09)
 • w Olsztynie jest wystawa fotografii przedstawiających koła do ostrzenia narzędzi /tzw. toczaki/ zrobione z płyt nagrobnych z cmentarzy żydowskich na Podlasiu i Lubelszczyźnie. I nie tylko to.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-11-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI PORTA-PROMOCJA!
Promocja RATY 0%
AMK meble biurowe
AMK Szkło ozdobne 3